Sobota 24. února 2024, svátek má Matěj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Jak se pro cestovatele mění Kuba v posledních letech

Cestování

  6:05
Jak se mění Kuba po smrti Fidela Castra a uvolnění vztahů s USA? A mění se vůbec? Jaká je Kuba z cestovatelského pohledu?

Příjemný hotel na ostrově Cayo Guillermo foto: Lívia Kocnárová, HedvabnaStezka.cz

Po návratu z pracovní cesty na Kubě přináším nové informace pro nadšené cestovatele a zájemce o zájezdy právě do této jedinečné exotické destinace. Na Kubu jsem se vydala koncem ledna spontánně, protože jsem měla pocit, že potřebuji opět mít svůj vlastní názor na zemi. A byť ji za ta léta dobře znám, tak v současné době skutečně prochází velkými změnami. Mediální masáž o nově zavedených leteckých linkách z USA na Kubu, nebo exportu prvních kontejnerů z Kuby na Floridu, zlevnění připojení na internet apod., mě natolik ovlivnila, že jsem se rozhodla co nejdříve odletět.

Zájezdy na Kubu pořádám již 12 let a na Kubu cestuji již 17 let, tedy mám tam své přátele, ale také obchodní kontakty. Jsem ve spojení na dálku s Kubou každý den, přesto je někdy nutné vycestovat a mít oči otevřené, pokud chci být objektivní. Tady co je nového na Kubě?

Rekordní počet turistů

Ano, Kuba loni přivítala 4 miliony turistů. Ale velký nárůst turistů lze pozorovat především v Havaně, kam míří výletní lodě k zakotvení na pár dnů (maximálně 4 dny). Nádherné centrum Havany láká turisty ke zhlédnutí koloniální architektury a jedinečné atmosféry bezpečného města, které je vyhlášené již druhým rokem za 7. nejkrásnější. Ve skutečnosti tito turisté využívají jen pár místních služeb (např. prohlídka Havany starým americkým kabrioletem, průvodcovských služeb, popř. lehkého občerstvení), protože většinu podstatných služeb mají již obstaraných na lodích, kde bydlí. Výletní lodě mohou také kotvit ve městě Cienfuegos v karibském moři a v Santiago de Cuba.

Čisté silnice v Camaguey
Pohled na město Camaguey

Podobná situace je ve Varaderu a na ostrovech Cayo Coco, Cayo Santa María, kam jezdí tradičně za odpočinkem především Kanaďané, Němci, Britové, Francouzi, Španělé, Mexičané, Argentinci... Zde nezadržitelně pokračuje výstavba nových hotelů a navyšují se ubytovací kapacity. Pokud ale zavítáte do jiných měst (Camaguey, Cienfuegos, Santa Clara, Baracoa, aj.) potkáte opravdu jen hrstku cizinců.

Tedy potenciální turisté: nemusíte se bát, že byste na Kubě naráželi do sebe o další turisty, naopak, v některých místech ostatní turisty budete spíše hledat, tak jako já při své nedávné cestě.

Jak jsou na tom Kubánci

Konečně bohatnou! Ale pouze někteří... Blahobyt si zlepšují především Kubánci, kteří mají možnost soukromě podnikat v oblastech poskytování služeb a v oboru cestovního ruchu (soukromé penziony, restaurace) anebo v oblastech, jež na cestovní ruch navazují (rybaření, zahradnictví, soukromé farmaření – prodej ovoce a zeleniny do hotelových řetězců apod.).

A ti ostatní Kubánci se mají jak? Lidé pracující ve zdravotnictví, školství, státní sféře se lépe nemají. Možná díky úplatkům svých klientů, jim trošku vzrostl jejich životní standard, ale i ti musí dále uplácet své lékaře a prodejce potravin, skupovat jídlo pod pultem, aby si zachovali standard, který jim jejich stát ještě nedávno nabízel. Dnes už jako úplatek nestačí plechovka piva, ale je nutné přinést peníze.

Ulice Havany

Objektivně musím říci, že kubánský stát se snaží korupci potlačit, ale s vynalézavou mentalitou Kubánců je to velmi těžké. Každý nový zákon a nařízení má nějakou skulinku. Například v současné době se stát snaží potlačit korupci v oblasti prodeje nemovitého majetku. Je běžné, že advokát si za svou službu při prodeji nemovitosti řekne několikanásobek, než dostane prodejce nemovitosti. Tyto „poplatky“ nikdy nepodlehly zdanění. Tedy sát se nově snaží vybudovat státní agenturu, která by měla dohled nad prodejem nemovitostí, a všechen prodej by se realizoval touto cestou. A tak je to například i s regulací prodeje textilií a dalších.

Doporučení pro potenciální turisty, kteří se na Kubu chystají poprvé

Milí cestovatelé, prosím opomeňte fakt, že provozujeme cestovní kancelář a vyslechněte naše rady. Je jedno, jestli jste baťůžkáři nebo turisté holdující komfortu - nejezděte na Kubu bez předem zajištěných služeb. Jinak byste se mohli setkat s tvrdou realitou.

Možná neseženete dopravní prostředek, kterým byste se mohli pohybovat (automobily jsou rozpůjčované). Termín mimosezóna již na Kubě vymizel, protože převážnou klientelou autopůjčoven jsou emigrovaní Kubánci, kteří jezdí za návštěvou za svými příbuznými. Taxíky jsou drahé, vyplatí se vám domluvit se s taxikářem, pokud vás cestuje více než 4 osoby. A pravidelné autobusové linky jsou často vyprodány už dva dny před odjezdem. Dopravní situace pro turisty je tak špatná, že prodej jízdenek se nabízí již přes státní tour operátory a cestovní kanceláře. Je velká škoda trávit 14 dnů dovolené sháněním dopravního prostředku v tak krásné zemi jako je Kuba.

Stravování je problematické, především proto, že na Kubě neexistuje možnost stravování tzv. street food. Viděla jsem na vlastní oči, když se do kubánské kavárny přiřítili dvě turistky a prosili v 11:30 o snídani, protože nemohli nikde nic k jídlu sehnat. Zdá se to přehnané, ale je to tak. Pro turisty je nejlepší stravování v soukromí – legálně provozovaných penzionech – kde si majitelé prodejem večeří přivydělávají. Ti mají zajištěné pravidelné dodávky surovin a navíc si musí hlídat čerstvost potravin. Protože pokud nastane problém, navštíví majitele kontrola z hygienické stanice.

Bici-Taxi

V restauracích se kvalita surovin prakticky nekontroluje a mrazící vůz jsem na Kubě snad nikdy neviděla. Bohužel pomalu mizí z ulic i prodejci čerstvých citrusových plodů a exotického ovoce. Především protože poptávka v restauracích a hotelech po surovinách je větší a větší. Tedy k svačině si lahodný malý banán dáte už jen výjimečně. Zato teď v sezóně je dostatek salátu, rajčat a cibule, ale z toho se asi turista moc nenají.

Ubytování – nejistější je ubytování v soukromí. Má mnohé výhody, domácí zázemí, informace od majitelů, ve většině penzionů i kvalitní služby. Mnohé turisty překvapí, že rezervace online v konkrétním rezervovaném penzionu nemusí vyjít. Po příjezdu se běžně stává, že vás majitel odvede k sousedům. Tak to na Kubě tradičně chodí a asi ještě dlouho bude trvat, než se tento zlozvyk změní. Ne ovšem všude se lze ubytovat v soukromí.

Kuba nabídla Česku originální vyrovnání dluhu. Může poslat zásoby rumu na 100 let

Například na ostrovech, kde si můžete odpočinout na nádherných plážích, se nabízí pouze ubytování v hotelích. Doporučujeme rezervovat ubytování co nejdříve, v žádném případě nedoporučujeme ubytování zařizovat na místě na poslední chvíli. Na recepci zaplatíte mnohonásobně více, nežli pokud si zakoupíte ubytování předem. Kuba už levnou exotickou destinací byla v minulosti, dnes už tato představa neplatí.

Fenomén booking.com a rezervace aut přes internet

V poslední době se doslova roztrhl pytel s rezervačními systémy přes internet. I Kuba se snaží držet krok s novými technologiemi, avšak upřímně musím říct, že rezervace služeb přes internet není vždy bezproblémová a Kuba se má ještě hodně co učit. Autopůjčovny sice na svých portálech nabízí automobily, ale po půl hodinovém klikání zjistíte, že auta nejsou k dispozici. Obdobně to může být s některými hotely. To se nám pak často stává, že volají klienti, že se jim přes internet nedaří sehnat auto nebo hotel ve staré Havaně. Proto stále ještě platí, že nejspolehlivější je objednání služeb přes kubánské státní operátory a prověřené agentury.

Takové jsou patálie a realita při cestování po Kubě, které může zažít nepřipravený turista. Přesto si můžete cestování skvěle užít, když víte, jak cestu po Kubě uchopit, budete připraveni na úskalí a neduhy, které k této zemi patří. Zároveň byste měli vědět, za čím jedete a co od vaší návštěvy Kuby očekávat. Pořád platí, že pobyt na Kubě může být pro vás obohacujícím zážitkem a možná i vaší životní dovolenou. A pořád platí, že davy amerických turistů tam nejsou a v ulicích stále neuvidíte Starbucks ani Mc‘Donalds.

Autor: