Čtvrtek 24. června 2021svátek má Jan 16 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Cestování

Jak se u vás mluví? Rusky? Častá otázka Francouzů, říká Čech

Petr Bauer | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Bauer | foto: Archiv

Petr Bauer se přestěhoval do Francie kvůli studijní stáži. Zpočátku měl problémy s francouzštinou, ale domluvil se i anglicky. „Nějaké poučení? Všude je to stejné a někde ještě horší. Nebuďme rádi za to, co máme, a snažme se to změnit. Velkou nevýhodou je to, že lidé zapomínají a opakují chyby,“ říká. Server Lidovky.cz přináší další díl seriálu Češi v cizině.

Lidovky.cz: Vzpomenete si na první dny po přestěhování? Co vám nejvíce ulpělo v paměti?
Vzpomínám na ně dodnes, a to jsem přijel se svojí spolužačkou, Ivankou, před třemi měsíci. Zpočátku jsme bydleli spolu pět dní v hotelu, jelikož jsme neměli zařízené ubytování. Pro studenty medicíny je to problém, jelikož pro ně je vyhrazeno jen velmi málo míst na kolejích. Seznámili jsme se na jazykovém kurzu se španělskou studentkou Olgou. Nebyli jsme zpočátku vybaveni tak dobře jazykově, jako byla Olga, a tak nám sehnala na konci našeho pobytu v hotelu trvalé ubytování. To bylo k dispozici až za týden, takže Ivanka spala tento čas u Olgy a já u našich nových kamarádů, Itala Pietra a Španělky Clary. A to byl pro mě asi největší moment počátku pobytu v zahraničí. Poznal jsem spoustu nových a milých lidí.

Kdo je Petr Bauer?

Jsem takový normální a hodný vesnický kluk. Pocházím z malé vesničky na severu Čech - ze Mlýnů. Po složení maturity na gymnáziu v Děčíně jsem začal studovat všeobecné lékařství na 1. lékařské fakultě UK v Praze, které studuji dodnes pátým rokem. Momentálně však pobývám v hlavním městě Evropy, ve Štrasburku ve Francii, kde trávím 4 měsíce na studijní stáži v nemocnici. Město je to vskutku panevropské.

Lidovky.cz: S čím jste v cizině narazil? Je nějaký český zvyk, který byl pro okolí krajně nezvyklý?
Tvrdě jsem narazil s jazykem, protože jsem neuměl tak dobře francouzsky, ale každým dnem je to lepší a lepší. Na druhou stranu je Štrasburk evropským centrem, takže se tu dá domluvit, když vám teče do bot, anglicky a německy. Noví přátelé byli ze mě udivení hned ze dvou důvodů. Prvním byl ten, že jako Čech jsem zvyklý vstávat brzy ráno do školy, kdy mi v Česku začíná výuka a snažím se v týdnu co nejméně „marnit“ čas dlouhým vyspáváním - zde jsem narazil u Španělů, kteří bez problému spí až do dvanácti a nechápali můj výrok „waste of time“, který jsem utrousil v této souvislosti. Sami Francouzi se využíváním pracovní doby také nepřetrhnou. Myslím teď původní Francouze, protože přistěhovalci mají své večerky otevřené téměř nonstop, něco jako u nás Vietnamci. A v neděli se zde opravdu nedělá. Procestoval jsem s přáteli několik i větších měst v Alsasku a neděle je dnem siesty. Jak už jsem zmínil, během roku je tu nespočet studentů ze všech koutů světa. Druhým největším udivením bylo konstatování Italů, že alkohol, my Češi, pijeme jako vodu. V porovnání s nimi je to vskutku pravda.

Lidovky.cz: Kdy se vrátíte do Česka?
Jakmile uplyne doba mých stáží v zahraničí, tak jsem zavázán se vrátit zpět do České republiky, kde budu nadále plnit semestr a půl studijních povinností. Na mysl přichází člověku, a to již v Česku, že by tu mohl zůstat nebo se sem po vystudování vrátit. Mnoho lidí tuto možnost vidí jako nezodpovědnost, že „zadarmo v Česku vystuduje na doktora a poté potáhne za prachama“. Není to jen problém Česka, funguje to tak globálně. Když přijdu na návštěvu do Děčínské nemocnice, ať už z jakéhokoliv důvodu, je téměř vzácností, abych potkal doktora Čecha (s nadsázkou). To však neznamená, že cizinci svou práci odvádějí špatně, takhle by se na Čechy dalo pohlížet i v zahraničí. Problém Česka je ten, že jsou na českého doktora kladeny nároky „západních zemí“, jeho základní platové ohodnocení je však stále v jiné dimenzi. Třímá ve mně velký kus patriota, takže toť otázka: Chci se vrátit?

Lidovky.cz: Existuje nějaké české jídlo, které vám v cizině chybí? Uvařil jste přátelům v zahraničí nějaké české jídlo? Jak jim chutnalo?
Maminčiny buchty, koláče, perník. Maminčiny omáčky. Babiččiny koláče. Řízky od tety. České pivo. Výhodou tohoto pobytu je to, že člověk trošičku pochytí něco z vaření, naučí se dělat lehká a zdravá jídla. Francouzská kuchyně je vskutku výtečná. Přes den se stravuji v nemocniční kantýně, za 3 eura a 15 centů je k dispozici předkrm, hlavní jídlo a zákusek, což není tak hrozné. Bohužel naše schopnosti a vybavení nebyly na takové výši, abychom zde vyvářeli vepřovou nebo svíčkovou, takže jsme se předvedli bramborovým salátem a smaženými řízky, jako dezert jsme zvolili štrúdl. Přátelům tyto pokrmy chutnali a řekli si o recept. Pravda, typicky české to nebylo, ale byli jsme přeci jen součástí Rakouska-Uherska, takže z historického hlediska je ten wínršnicl ospravedlněný.

Češi v cizině:

Sledujete rubriku Češi v cizině a zdá se vám, že v seriálu některé země chybí? Jsou to zrovna ty, ve kterých žijete? Ozvěte se nám.

Pokud se s námi chcete podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu cesivcizine@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno a krátce popište místo, kde žijete a důvod, proč jste do zahraničí odjeli. Jako předmět zprávy uveďte "Češi ve světě".

Lidovky.cz: Jaké jsou první asociace, které slýcháváte, když řeknete, že jste z Česka?
Tam je prezident Václav Havel [Vaklaf avel]? Tam mluvíte rusky? Tam mluvíte anglicky? Československo?

Lidovky.cz: Sledujete tamní politiku? Liší se politická kultura od té naší?
Prvních několik dní jsem koukal na televizi. V Česku každý koho potkáte na ulici, a je alespoň trochu normální, a hodíte s ním řeč, vám řekne, že je u nás bordel. Mé resumé: Všude je to stejné a někde ještě horší. Nebuďme rádi za to, co máme, a snažme se to změnit. Velkou nevýhodou je to, že lidé zapomínají a opakují chyby. A hlavní chybou člověka je to, že jenom kouká, poslouchá (co je mu předkládáno) a nic nedělá.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!