„Ještě pořád nám tu ale říkají paštikáři, přestože to už dnes neplatí tak jako kdysi,“ směje se Monika. „Je ale spousta Čechů, kteří mají ve zdejších přístavech své lodě, kupují tu nemovitosti a začínají zde podnikat,“ dodává.
Čeští turisté jsou rozptýleni po celé délce pobřeží a skoro každý už má nějaké to své místo, kam pravidelně vyráží. Co mimořádného nabízí podle Moniky Sunary právě Zadar? Kromě čistého moře a historického centra je to blízkost hned čtyř národních parků. Aněkolik pozoruhodných či příjemných míst, o kterých ne každý turista ví.
Červy v srdci si pes může přivézt i z Chorvatska, upozorňují veterináři |
Město leží na pobřeží Jaderského moře a je pátým největším v Chorvatsku. Od Prahy ho dělí devět set kilometrů, což je kolem deseti hodin cesty autem. Monika Sunara se sem přistěhovala za manželem, a přestože si tamní život nemůže vynachválit, přiznává, že se jí stýská po její slovenské rodině. I proto tu se svou českou kamarádkou Barborou Veselič založila sdružení Oko Jadrana, jež sdružuje Čechy a Slováky žijící a pracující na území Dalmácie.
Zadarský gurmánský průvodce
Dalmátská středomořská kuchyně je zdravá, lehká, barevná a plná vitaminů. Ochutnat můžete ryby a mořské plody, zejména olihně a krevety, na nejrůznější způsoby. Zapomenout byste neměli ani na ovčí sýry z Pagu, na vzduchem sušenou šunku a samozřejmě zdejší velmi jemný olivový olej.
Nabídka restaurací a kaváren v Zadaru a okolí je veliká. Chcete-li poznat opravdové Chorvatsko, volte malé rodinné hospody (chorvatsky konoby – toto slovo mají zpravidla i ve svém názvu). Ceny jsou sice o něco vyšší než u nás, ale ne zase o tolik, aby si člověk nechal tuhle autentickou ochutnávku ujít.
PĚT CHORVATSKÝCH MÍST, KTERÁ STOJÍ ZA NÁVŠTĚVU
|
Monika s Barborou si oblíbily restauraci Foša u starých městských hradeb. „Připravují vynikající ryby, ale je to tu trochu dražší,“ říká Monika Sunara. Levnější volbou je Restaurant Bruschetta v ulici Mihovila Pavlinoviče, kde si kromě středomořské kuchyně dáte dobrou pizzu. „Zaručeně nejlepší gril široko daleko má Konoba Rafaelo v části města Borik,“ shodují se kamarádky.
Z cenově přijatelnějších doporučují hospůdku Stomorica ve stejnojmenné ulici ve starémměstě Zadaru – pro posezení se sklenkou vína a proslulým dalmátským pršutem. Stejně chutně vám tu ale připraví i mořské plody nebo hovězí. Jako dezert si dejte dalmátský pudink s karamelem, kterému se tu říká rožata. Další tip potěší zejména rodiny s dětmi vyžadujícími pizzu. V rodinné restauraci Šime, která poprvé otevřela už v roce 1981, ji samozřejmě pečou v té správné peci. Mají tu ale také široký výběr masa a rybích pokrmů a možná i proto, že není přímo v centru, za přívětivé ceny. Pizzerii Šime najdete v ulici Matiji Gubce.
Když chtějí Monika s Barborou posedět při kávě nebo si dát drink s přáteli, nejčastěji navštěvují plážové baryBamboo v letovisku Puntamika neboHitch na pláži Kolovare. Tady se také pořádají diskotéky a stahují se sem mladí. Přímo kultovní jsou prý v centru města kavárny Atrij, Toni nebo Džina.
Až se přiblíží doba návratu, jako suvenýr z dovolené dobře poslouží sladký likér maraschino, který se vyrábí přímo v Zadaru. Ostatně hlavní surovině, ze které se vyrábí, višni marasce, se nejlépe daří právě v zadarské oblasti. Vína a olivový olej kupují Monika s Barborou jen od známých. „Nejlepší olivový olej má pan IvicaVlatkovič,“ upřesňuje Barbora Veselič. Pokud si budete chtít koupit dobré víno, ptejte se po Postupu, Plavaci, Malvaziji nebo Graševině, vynikající jsou také vína z ostrovů Hvar, Pelješac nebo Krk.
Jadranské hodiny tikají o polovinu pomaleji
V sezoně se ve městě připravte na hektickou dopravu, množství aut a zácpy. Neparkujte, kde nemáte, botička a odtah auta je v Zadaru celkem běžný rituál, stejně tak nemají Chorvati rádi telefonování za volantem: můžete za ně dostat pokutu zhruba 1800 korun.
„Při vyjednávání vám pomůže základní znalost chorvatštiny, ta místní potěší a jsou pak vstřícnější. Platí to třeba i při smlouvání na tržnici,“ radí Barbora Veselič. Kromě nepřehledné dopravy ale vládne v Zadaru spíš klid a pomalé tempo. „Na všechno je dost času, schůzka ve dvě začíná většinou ve čtvrt na tři. Přijdeme za hodinu znamená, že se uvidíme za hodinu a půl. Někdy tomu říkám jadranský čas,“ popisuje Monika Sunara.
Zadar s osmdesáti tisíci obyvateli potěší milovníky historických památek, v samotném centru je jich hned několik. Neměli byste minout monumentální románskou katedrálu sv. Anastázie, Pevninskou bránu nebo kostel sv. Donáta.
K příjemným procházkám vybízí také zadarské pobřeží. Kousek od přístavu výletních lodí najdete Mořské varhany a Pozdrav slunci od Nikoly Bašiče, které přitahují pozornost turistů. Mořské varhany tvoří několik řad schodů směřujících do moře, na které „hrají“ vlny prouděním skrz zabudované trubky a vytlačováním vzduchu. Neobvyklé tóny jsou slyšet po celé promenádě. Obrazový doprovod, zejména při západu slunce, vytváří Bašičův Pozdrav slunci. Tvoří jej skleněné desky, jež reagují na sluneční paprsky a vytvářejí zajímavé světelné tvary.
Praktické informace
|
V poslední době v Zadaru vznikly kilometry nových cyklostezek; vyplatí se tak půjčit si tu kolo, elektrokolo nebo skútr a vydat se například přes Zaton, Nin až na ostrov Vir, v jehož zátokách se dá nejen vykoupat, ale i vyzkoušet potápění, a přitom turistů tu mnoho nepotkáte.
Parky plné lidí...
V okolí Zadaru se rozkládají hned čtyři národní parky: Plitvická jezera, Krka, Kornati nebo Paklenica. Pokud se chystáte na návštěvu proslulých Plitvických jezer, vyplatí se je zařadit až jako jeden z bodů zpáteční cesty. Ze Zadaru jsou nejdál, asi dvě hodiny cesty autem. Počítejte ovšem stím, že v nejznámějším národním parku Chorvatska, který je na seznamu světového přírodního dědictví UNESCO, rozhodně nebudete sami – a nejspíš dojde i na fronty.
Naopak nejblíž Zadaru, jen dvaačtyřicet kilometrů daleko, leží park Paklenica. Monika s Barborou jej doporučují pro horskou turistiku i nadšencům k horolezení.
Dvaadvacet kilometrů od Zadaru, ve Vrsi, můžete navštívit westernové městečko Bufalo Bill City, které potěší hlavně děti. V budovách ve stylu Divokého západu se dozvědí, jak žili kovbojové. Vstupné pro dospělého vyjde zhruba na 126 korun, dětské do 12 let na 90 korun, návštěvníci do pěti let neplatí nic.
Příznivci adrenalinu by neměli vynechat návštěvu Adventure Parku Kožino, který leží asi pět minut jízdy na sever od Zadaru. Více než stovka různě obtížných lanových atrakcí je určena pro rodiny s dětmi od čtyř let. Okolní borový les zajišťuje příjemný chládek i během dne. Vstupné vychází na 324 korun za osobu, dospělý jako doprovod zaplatí 162 korun.
... a ostrovy klidu
Pokud vyhledáváte místa, kam nemíří turistická procesí, rozjeďte se do měst a ostrovů v okolí Zadaru. „Každé městečko na pobřeží má své kouzlo,“ tvrdí Monika Sunara a upřesňuje: „Navštivte Nin, kde stojí nejmenší katedrála na světě, zajeďte si do Biogradu na Moru, který obklopují dvě zátoky, líbit se vám bude i na nedalekých ostrovech Dugi otok, Iž, Silba, Rava nebo Pašman.“ Například na malý Iž, který zabírá jen necelých osmnáct kilometrů čtverečních, se turisté příliš nehrnou, to spíš místní si sem vyjedou na víkend. Pokud budete mít štěstí, nechají vás nahlédnout do svých domovů – a třeba vám ukážou, jak vyrábějí olivový olej.
Každý z ostrovů v blízkosti Zadaru má co nabídnout. Co je spojuje, je absence masového turismu, kterým oplývá chorvatské pobřeží. Na ostrovy vás zaveze zdejší dobře fungující linková lodní doprava.
Monika Sunara a Barbora VeseličMonika Sunara Pochází ze slovenského Martina, do Zadaru se provdala před dvaceti lety. Vede realitní kancelář, k tomu překládá z chorvatštiny do češtiny i slovenštiny. Se svou kamarádkou Barborou Veselič založila sdružení Oko Jadranu, jehož cílem je rozvíjet chorvatsko-česko-slovenské vztahy. Barbora Veselič Absolventka germanistiky a lingvistiky na FF UK pochází ze Znojma. Do Chorvatska se poprvé dostala jako delegátka cestovní kanceláře, během pobytu pak na Istrii poznala svého manžela. V Zadaru žije deset let, pracuje v realitní kanceláři a překládá. |