Pondělí 4. března 2024, svátek má Stela
130 let

Lidovky.cz

Zápisky horolezce Holečka: Valící se kamení nám Alláh posílá na uvítanou

Cestování

  16:45
JULA - Kola terénní toyoty se bez soucitu a za příšerného skřípání zakusují do kamení a štěrku, který za autem zvedá oblaka prachu. Je to tenoulinká cestička, kterou zasekala lidská houževnatost do příkrého úbočí s jasným poselstvím: člověk dokáže překonávat těžké výzvy, kde omezení je jediné, a to v jeho představách.

Pakistán 2017, expedice Waooo. foto: Marek Holeček

Zde na ně nenarazil. Takže místy je cesta tak uzounká, že se auto, a to prosím na „výdech“, v těch zúženích jen stěží protáhne. Přitom vnější pneumatiky se již dívají přímo do strže, kde si klestí cestu bouřící ledovcová řeka.

Po koupání a holkách opět na cestě. Výprava horolezce Holečka na Karakoram

Musím přiznat, že se snažím v těchto chvílích myslet na něco zcela jiného než na nehezké představy „kutululů“ a hrůzou stažený žaludek. Mám na to takové placebo, které si jak mantru omílám: „Právě jsi Marouši tažen osudem bez možnosti cokoliv ovlivnit, tak se buď poddej a věř v šťastnou hvězdu, nebo se otoč a upaluj domů.“

Bez velkého přemýšlení jsem si vybral, a tak opět mířím do Askole. Po cestě tam nás ještě na dvě hodiny zbrzdí valící se kamení, které nám Alláh posílá jako uvítací pozdrav odněkud z horních pater. Následně, když už se situace lehce uklidní a butry zmenší svoji velikost, tak se pouze pomodlí k všemohoucímu, sešlápne plynový pedál s vydatným protúrováním, což je jasné ověření, že je motor na svém místě, zařadí a vyrazí vstříc loterii.

Já jsem zvolil jinou taktiku a ten třistametrový úsek proběhl po svých. Raději totiž uvidím aspoň na pikosekundu co mne zahubí, než být rozmačkán v plechovce a ani nevědět, odkud to přišlo. Jistě, na případným výsledku se nic nemění, nicméně možnost výběru mi tady dával lepší pocit.

Pakistán 2017, expedice Waooo Marka Holečka.
Pakistán 2017, expedice Waooo Marka Holečka.

Nakonec flotila džípů projela a dalo by se říci, že bez ztráty kytičky. Jen jednoho nosiče na korbě šutr řáchl do hlavy. Nicméně Pákistánec prokázal, že hlavu, tu tady mají vskutku tvrdou, a jak Messi v Lize mistrů ho odhlavičkoval k řece do údolí. Trochu krve, ale nic víc. Večer si pak se svojí lékárnou mohu zahrát na doktora zachránce, čili vyčistím ránu, dám náplast, pilulku na bolest, čímž se stanu v očích nosičů nefalšovanou hvězdou.

Poslední kilometry před vesničkou již projíždíme mezi políčky obehnanými vyskládanými kameny a šťavnatou zelení dozrávající úrody. Malebnou krásu dokresluje odpolední horské slunce, které naplňuje krajinu zlatavě-nachovou barvou s protáhlými stíny. Zároveň mi v hrudi začalo samovolně poposkakovat srdce, s takovou nespoutanou bujarostí, jakou zažívá skotačící štěně honící se za vlastním ocasem.

Ani jeden z nás neví zcela přesně proč, ale těší nás to. Po roce jsem zase nazpět a nemuselo to tak rozhodně být, ale o tom až později, v dalších dílech. Konec konců spekulace stranou, jsem tu, v Askole, ve středověké vesničce usazené pod bělostnými štíty. Zároveň na začátku několikadenního treku, který mě provede po úžasnými skvosty lemující ledovec Baltoro a Abruzzi, až pod vysněný Gasherbrum I. Brzo ráno už vyrážíme po svých, tak raději jdu rychle spát. Dobrou...

Autor: