Sobota 23. října 2021, svátek má Teodor, Theodor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Malawi, neznámý klenot z jihu Afriky

Cestování

  11:45
Malawi je země malá rozlohou, ale velká svojí duší. Malawijci totiž patří mezi nejpřátelštější a nejusměvavější africké národy, téměř neznají slovo kriminalita. Už vstup do země je zážitkem, zvlášť při překročení pozemní hranice ze Zambie či Mosambiku. Náhle se vše rozsvítí, krajina se zazelená, slunce je zářivější. Jednoduše zapůsobí atmosféra a nálada Malawi… a to doslova pár metrů za hraničním přechodem.

Jezero Malawi připomíná moře. foto: archiv CK Marco Polo

Pohodová Afrika

Malawi dýchá starodávnou atmosférou. Země je plná tradičních vesnic a vesniček rozložených v zelené krajině, na rovinatých pláních i horských svazích, často zahalených do mlhy a oparu. Najdete zde hluboká údolí i vrcholky hor čnící vysoko k modré obloze. Rozmanitost přírody zve k trekům, pěšímu safari či vyjížďkám na horských kolech.

Chodit pro pitnu vodu musí už malé děti. Malawi.

Chodit pro pitnu vodu musí už malé děti. Malawi.

Malawi je jednou z nejmenších zemí na jihu Afriky. Se svými 118 000 km2 je velká jako Kuba, nebo chcete-li 1,5x větší než Česká republika. Od severu k jihu má více než 900 km a dvě třetiny této délky tvoří pobřeží jezera Malawi. Teritoriálně se dá celá země rozdělit na tři oblasti – severní, střední a jižní. Každá oblast se liší nejen krajinou, ale i původem obyvatel a kulturou. Díky této rozmanitosti a odlišnosti můžete v každém ze tří regionů zažít velmi odlišné věci. A právě kombinování velmi odlišných zážitků je jedna z velkých výhod pro návštěvníky Malawi.

Malawi.

Malawi.

Jižní Malawi

Jih Malawi je nerozvinutější částí země. Je zde nejen historické koloniální město Zomba, ale i největší komerční centrum Blantyre. Rozkládá se tu 5 národních parků a velmi zajímavé oblasti zalesněných hor. Jižním Malawi se proplétá řeka Shire River, vytékající z jezera Malawi a postupující údolím Rift Valley až k hranicím s Mosambikem, aby se později vlila do legendární řeky Zambezi.

Jezero Malawi. Malawi.

Jezero Malawi. Malawi.

V jižní části Malawi se tyčí i nejvyšší hora Malawi Sapitwa, která má pro návštěvníky až překvapivých 3 002 m n. m. a je vrcholem pohoří Mulanje Mountain. Pohoří, které je nesmírně zajímavé pro vyznavače pěší turistiky, má kouzelné skalnaté masívy, zelená údolí a úchvatné výhledy. Britové založili v Mulanje tradici pěstování čaje a čajové plantáže jsou ozdobou mnoha horských svahů. Tři až pět dnů v těchto horách nezklame nikoho a nadchne každého milovníka hor. V západní části pohoří Mulanje najdete náhorní plošinu Zomba obklopenou stolovými horami.

Na hrochy narazíte v Malawi na mnoha místech. Liwonde National Park. Malawi.

Na hrochy narazíte v Malawi na mnoha místech. Liwonde National Park. Malawi.

Pětice národních parků, rozkládajících se v jižní části Malawi není tak bohatá na zvěř jako parky v Tanzanii, Zambii nebo Keni, ale jsou velmi příjemné svou otevřeností, rozmanitou krajinou a autentičností. Podle našeho názoru je nejzajímavějším parkem Liwonde National Park, který nabízí nejen klasické safari v terénních vozech, ale i velmi kvalitní pěší safari a zajímavé safari na lodi.

Liwonde National Park. Safari na lodi. Malawi

Liwonde National Park. Safari na lodi. Malawi

Centrální Malawi

Díky hlavnímu městu Lilongwe je centrální část Malawi vstupní branou do země. Celá centrální část se nachází na náhorní planině ve výšce kolem 1 200 m n. m. a díky tomu má velmi příjemné klima a patří mezi zóny bez malárie. Dobré zásoby kvalitní vody v mnoha jezerech a řekách umožňuje velmi kvalitní zemědělskou produkci.

Kánoe mokoro. Malawi.

Kánoe mokoro. Malawi.

Centrální část je ovšem především bránou k jezeru Malawi. Záliv Senga, nejbližší bod jezera Malawi, je vzdálený od hlavního města Lilongwe jen hodinu a půl autem. V zálivu je spousta hotýlků a lodží s výhledem na pláže a zalesněné kopce. Pláže pokračují i severně od zálivu Senga, přes historické městečko Nkhotakota, známé z dob obchodů s otroky, až po Dwangwa, pobřežní centrum pěstování cukrové třtiny. Celý tento úsek pobřeží jezera Malawi je velmi zajímavou krajinou a svým vzhledem spíše evokuje některá asijská přímořská pobřeží.

Jezero Malawi, Malawi.

Jezero Malawi, Malawi.

Tlamovec z jezera Malawi. Jedna z nejoblíbenějších akvarijních rybiček v Česku.

Tlamovec z jezera Malawi. Jedna z nejoblíbenějších akvarijních rybiček v Česku.

Ostrov Likoma, perla jezera Malawi

Ve východní části jezera Malawi, v mozambických teritoriálních vodách je malý ostrov (18 km2), který patří státu Malawi. Ostrov má velmi zajímavou historii, sahající do konce 19. Století, kdy byla na ostrově zřízena misie. V roce 1903 byla zahájena stavba katedrály sv. Petra, která má rozměry katedrály ve Winchesteru a je až nepatřičně veliká pro tak malý ostrov.

Ostrovy Likoma, Mumbo a další jsou ozdobou jezera Malawi a lákají stále více...

Ostrovy Likoma, Mumbo a další jsou ozdobou jezera Malawi a lákají stále více...

Ostrov je ale především přírodní perlou. Nádherně čistá voda jezera omývá skalnaté a písčité pobřeží ostrova a láká nejen ke koupání, ale k projížďkám na kajacích a kánoích. Pobřežní oblast je vhodná i pro šnorchlováni. Lze vyrazit i na návštěvu na sousední ostrov Chizumulu, který také patří Malawi.

Severní Malawi

Kdo hledá panenskou přírodu a autentické prostředí, neměl by vynechat severní Malawi. Nejméně zalidněná část Malawi je doposud velmi nedoceněnou destinací, nevybroušeným diamantem jižní Afriky. Dramatické pobřeží jezera Malawi s velikými balvany, připomínající Seychely. Pohoří Viphya s čajovými plantážemi, drobnými říčkami a vodopády. Náhorní planina Nyika ve výšce 2 000 m n. m. se skvělým terénem pro horská kola a vyjížďky na koních.  A samozřejmě jezero Malawi s ostrovem Likoma, nádhernou perlou celého jezera.

Náhorní planina Nyika je rájem pro pěší turistiku a pěší safari. Je tu ale...

Náhorní planina Nyika je rájem pro pěší turistiku a pěší safari. Je tu ale...

Do Malawi není úplně jednoduché cestování, protože z Evropy není do Lilongwe žádný přímý spoj. Proto je vhodné kombinovat návštěvu Malawi s návštěvou Keni, Etiopie nebo Jihoafrické republiky. V každém případě je ale Malawi destinací vhodnou i pro dobrodružnou rodinnou dovolenou a destinací, která bude hrát v budoucnu stále větší roli. Kdo ji chce zažít v dnešní velmi autentické podobě, neměl by s návštěvou příliš otálet.

Inzertní sdělení - Nebojte se vyzkoušet zájezd připravený na míru.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme naše klienty k poznávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace, na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně.  Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru nebo s námi cestujte v malé skupince s českým průvodcem. 

Naše filozofie je prostá: „dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost“.

EXPEDICE UGANDA

Uganda by se dala snadno nazvat "perlou Afriky". Rozmanité zvířectvo, přírodní krásy a přátelské obyvatelstvo - to vše dělá Ugandu velmi atraktivní destinací.

Tento poznávací zájezd do Ugandy zahrnuje všechny hlavní atrakce této exotické destinace: treky v pralese za gorilami a šimpanzi, prozkoumávání vodních cest a mystických vesniček, hledání vzácných stromových lvů a mnoho dalšího.

K8va je pro některé komunity velmi dobrou plodinou. Ugandská káva je v Evropě...

Káva je pro některé komunity velmi dobrou plodinou. Ugandská káva je v Evropě...

Termín : 15.06. 2014 a pak každou druhou neděli v měsíci

Cena bez letenek : 47.500,--

Více informací o cestě pro dobrodruhy zde


Přečtěte si zajímavý článek o Ugandě

Zapomeňte na strach z Ugandy

TO NEJLEPŠÍ Z BALI + POBYT U MOŘE

Vydejte se s námi poznat božské Bali - jeho chrámy, terasovitá rýžová pole, krátery sopek a milé a přátelské balijce. Užijte si 3 dny plné poznávání a pak relaxujte u moře.

Pro pobyt u moře si sami zvolte hotel z naší nabídky, který vám bude nejvíce vyhovovat. Pobyt u moře je možné dle vašich požadavků prodloužit či zkrátit.

Pro zájemce rádi zajistíme na zpáteční cestě zastávku v Singapuru, kde vám bude k dispozici česky mluvící delegátka!!!!

Pěstování rýže je těžká práce. Téměř bez mechanizace.

Pěstování rýže je těžká práce. Téměř bez mechanizace.

Termín : 16.6. a pak každé pondělí do konce srpna

Cena :  47.900,-

Více informací o zájezdu


Přečtěte si zajímavý článek o Bali
Ubud je srdcem Bali - nemá na světě obdobu

LÉTO V MALAJSII NA NÁDHERNÉM OSTROVĚ

Ostrov Perhentian - Perhentian Island resort 3* s možností stopu v Kuala Lumpur

Nevěřte pověrám, které tvrdí, že do Malajsie se dá cestovat pouze v zimních měsících. Ti, co to tvrdí, buď neznají Malajsii, nebo se vás snaží „nasměrovat” jinam z obchodních důvodů.

Do Malajsie se dá létat celý rok. Jen musíte vědět kam. V létě se musíte vydat na západní pobřeží a na ostrovy na západě. Je tam v tu dobu úplně nejlepší počasí. Je tam málo turistů a ostrovy jsou velmi autentické.  A ceny velmi příjemné.

To není záběr ze Seychel. Souostroví Perhentian nabízí stejná zákoutí. A za...

To není záběr ze Seychel. Souostroví Perhentian nabízí stejná zákoutí. A za...

Více informací o zájezdu

Termín odletu: od 15.05. 2014 každých 10 dnů

 Cena:

49.400,- (červen)

53.300,- (čevenec a srpen)

54.900,- (září)


Přečtěte si zajímavý článek o Perheentian

Malajské Seychely – souostroví Perhentian. Kdo o nich vůbec ví?

Autor:

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...