Sobota 3. června 2023, svátek má Tamara
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kdo Jaipur ochutná, zamiluje si ho

Cestování

  15:10
Kdysi mi jeden můj kamarád vysvětloval: „Indie se musí ochutnat. Indií se musíš projíst. Nebo promeditovat. Ale to jídlo je určitě zajímavější.“ Nevěděl jsem úplně přesně, jak to myslí. Teď sedím na terase v prvním patře staré budovy uprostřed Jaipuru, opírám se o cimbuří a cpu se voňavými plackami kačori. Mám nádherný výhled na Havá Mahal (Palác větrů) a dole na ulici je neskutečný chaos. Je čas dopolední svačiny. Restaurace je plná a všichni kolem si dopřávají hromady jídla. Za pár hodin budou pokračovat obědem, aby vydrželi do odpolední svačiny a nějak to doklepali k večeři. Placka chutná skvěle. Jaipur mi moc chutná.

Střecha Paláce věrů připomíná korunu boha Krišny. Jaipur. Indie foto: archiv CK Marco Polo

Jaipur. Indie

Jaipur (Džaipur), nejzajímavější cíp Zlatého trojúhelníku

Zlatý trojúhelník. Místo, kam proudí nejvíce turistů. Dillí, Agra (Taj Mahal), Jaipur. Trochu uměle vytvořená kolekce, která spolu ve skutečnosti souvisí jen velmi málo. Tři tváře Indie, vzdálené od sebe tak, že se cesta dá ještě zvládnout pozemními prostředky. Pro mne je Jaipur a jeho okolí určitě nejzajímavějším cípem ve Zlatém trojúhelníku a jedním z nejhezčích měst v celém Rádžastánu. Růžová barva, na kterou je natřeno, značí pohostinnost a přívětivost.  Je plné fascinujících bazarů, přepychových paláců a historických památek. Paláců a památek je ale plná celá Indie, to by nebylo nic výjimečného. Jaipur má ale navíc jedinečné a neopakovatelné kouzlo. Je to zřejmě tím, jak je celé staré město vybudováno.

953 okének Paláce větrů. Jaipur. Indie

První město postavené podle plánu

Jaipur byl vizionářský projekt, který v mnohém předčil moderní metropole tehdejšího světa. Město vzniklé prakticky na „zelené louce“. Panovník Sawai Jai Singh se roku 1727 rozhodl přesunout sídlo z pevnosti Amber. Důvodem nebyla žádná rozmařilost. Populace jeho poddaných se rozrostla natolik, že se v horských podmínkách okolo pevnosti Amber nebylo možné uživit. Sawai Jai Singh zadal úkol naplánovat a postavit nové město bengálskému architektovi Vidyadhar Bhattacharyovi. Bengálský učenec vytvořil velmi moderní a městský plán, který předběhl svou dobu o staletí. Hlavní třídy jsou směrované v systému sever-jih, východ-západ a jsou široké 34 metrů. Promyšlený systém vedlejších ulic, rozdělující město na okrsky a mnoho dalších moderních prvků. Nové sídelní město, pojmenované po vladaři Jaipur, bylo na světě.

Palác větrů. Hawa Mahal. Jaipur. Indie

Proč je Jaipur růžový?

Legend, které vysvětlují, proč je Jaipur růžový, je několik. Psal se rok 1876. Královna Viktorie a její syn Eduard, princ z Walesu (budoucí král Eduard VII.) se rozhodli podniknout cestu po Indii a potvrdit tak jmenování Viktorie císařovnou Indickou. Legenda tvrdí, že se tehdejší vladař Jaipuru Ram Singh rozhodl obarvit město na počet příjezdu královny. Růžová barva je v Indii chápána jako barva pohostinnosti. Mahárádža se tak rozhodl dát královně najevo svou úctu a respekt. Postupně se k němu přidali i měšťané. Jiná legenda ovšem říká, že princ Eduard neoplýval výraznou pamětí a nebylo vůbec jisté, zda si budoucí britský panovník zapamatuje, kde to vůbec byl. Mahárádža Ram Singh se rozhodl zjednodušit mladému princi situaci a nařídil obarvit Jaipur na růžovo, Puskhar na bílo, Jodhpur na modro a Jaisalmer na žluto. Ať tak, nebo tak, jisté je, že barvy městům zůstaly a podtrhují jejich krásu.

Jaipur. Indie

RECEPT NA SKVĚLÉ KAČORI

2 hrnky hladké mouky promísíme se solí (1/2 kávové lžičky) a s rozpuštěným máslem (1/4 hrnku). Zpracujeme pevné nelepivé těsto. Podle potřeby přiléváme vlažnou vodu. Těsto rozdělíme na kuličky o průměru 3 cm a necháme odpočinout.

 V horké vodě spaříme jemně nakrájené rané zelí. Dáváme jej do vařící vody, maximálně na dvě minuty. Scedíme a okamžitě schladíme studenou vodou. Necháme okapat. Na pánvi na másle osmahneme cibuli. Přidáme zelí a zlehka osmahneme. Necháme vychladit.

Skvělé plněné placky kačori (kachori). Jaipur. Indie
Skvělé plněné placky kačori (kachori). Jaipur. Indie

Skvělé plněné placky kačori (kachori). Jaipur. Indie

Na náplň používám cizrnu a červenou čočku, ale je možné použít i hrách. Uvařenou měkkou cizrnu (1/2 hrnku) rozmačkáme v míse. Přidáme uvěřenou červenu čočku (1/2 hrnku). Znovu promačkáme. Přidáme 1 lžičku nastrouhaného zázvoru, 1 lžičku garam masala, 1 lžíci čerstvé nasekané chilli papričky, 1 lžičku mango prášku (amchur powder), kmín, sůl, kurkumu. Nakonec vmícháme vychladlou cibuli se zelím.

Palác větrů je krásný i v noci. Jaipur. Indie

Dnes by byl Palác větrů kultovní stavbou

Hawa Mahal, Palác větrů. Nejobdivovanější stavba Jaipuru. Ukázka dokonalé architektury 18. století v Indii. Do detailu promyšlené propojení vnější podoby s užitnou hodnotou. Propojení náboženského vlivu a praktického využití. Tvar stavby připomíná korunu hinduistického boha Krišny. Krišna je pokládán za nejvyššího boha, ale zároveň za velkého prostopášníka, který si umí užívat zábavy. Krišna se rád obklopuje krásnými ženami a má mnoho manželek. Mahárádža Sawai Jai Singh se stavbou Paláce větrů tak trochu připodobnil Krišnovi. 953 okének bylo určeno ženám, kterým se vladař rozhodl poskytnout střechu nad hlavou. Okénka byla kryta důmyslnou mřížkou, která umožňovala ženám pohled ven, ale zároveň je chránila před zvědavými pohledy. Co se dělo za zdmi paláce se můžeme jen dohadovat, ale připomínka boha Krišny nebyla ve stylu stavba jistě náhodou.

Observatoř Jantar Mantar. Jaipur. Indie

Touha po vzdělání nebo posedlost vesmírem?

Sawai Jai Sinhg probděl mnoho nocí pod hlubokým čistým nebem, plným hvězd. Miloval vesmír a věřil v jeho sílu a magii. Vše, co zakladatel Jaipuru dělal, dělal naplno a tak i své touze po poznání vesmíru vyšel vstříc a nechal postavit velmi promyšlenou a na svou dobu velmi moderní venkovní observatoř. 14 architektonických astronomických pomůcek umožňuje nejen pozorovat vesmír, ale umožňuje i velmi praktické věci. Dokáže přesně určit, kdy přijdou monzunové deště, měří teploty, určuje čas apod. Nenechte se při návštěvě nutit ke spěchu. Teprve když pochopíte funkci jednotlivé stavby, oceníte dovednost architektů a osvícenost vladaře.

Observatoř Jantar Mantar. Jaipur. Indie

Hurá na kolo a mezi lid!

Nejsem cyklista a nemám kolo rád. Jen se na kolo podívám a už mě bolí celý člověk. Na kole trpím pocitem méněcennosti, když vidím nadupané borce, co se ženou do kopce a z kopce a já ztrácím dech už na rovině. Přesto říkám: Hurá na kolo a mezi lid! Pár hodin ve městě a pár hodin na vesnici. Jaipur je pro takovou jízdu mnohem vhodnější než Dillí nebo Bombaj. Má široké ulice a najdete vždycky pár centimetrů, kam se vejdete. V Bombaji ani náhodou! Nikdy se na vás nebude smát tolik lidí, jako když sednete na kolo v Jaipuru a zamícháte se mezi domácí. Jste okamžitě za největšího exota a možná si o vás budou večer vyprávět v mnoha domácnostech. Projíždět vesnice autem je fajn, ale na kole slyšíte více zvuků, jste mnohem víc součástí obrazu a nahlédnete mnohem lépe za oponu. Alespoň škvírkou.

Jaipur. Indie

Inzertní sdělení :

Nebojte se vyzkoušet zájezd připravený na míru.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme naše klienty k poznávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace, na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně.  Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru nebo s námi cestujte v malé skupince s českým průvodcem. 

Naše filozofie je prostá: „dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost“.

Poznávací zájezd s českým průvodcem

Dillí + indické Himálaje ( Ladakh)

Indická himálajská oblast Ladakh je často nazývána Novým Tibetem. Pro podobnost krásné, úchvatné a dech beroucí krajiny.Ladakh je oblast na hranici tří světů - Číny, Indie a Pákistánu.

Pojďte s námi prozkoumat alespoň část tohoto nádherného kouta světa v nadmořské výšce nad 3500 m n.m.

Ladakh

Termín : 15.9. 2014

Cena : 56.400,--

Více informací o zájezdu

Poznávací zájezd za nejlepší cenu

Agra + Jaipur

Splňte si svůj sen a pojeďte se s námi, podívat nejen na sedmý div světa Taj Mahal.

Taj Mahal, symbol Zlatého trojúhelníku

Termín : 10.10. 2014

Zaváděcí cena : 27.600,-, včetně letenky

Více informací o zájezdu

Novinka na evropském trhu

Napříč Indií a Asií : Indie - Thajsko - Vietnam - Čína

Netradiční a svým pojetím jedinečný okruh, který Vám umožní poznat krásy čtyř zcela odlišných zemí, ať už se jedná o kulturu, památky nebo přírodu. I přesto, že tyto exotické země jsou od sebe mnohdy vzdáleny tisíce kilometrů existuje mezi nimi jedno velmi silné pojítko, a tím je buddhismus. Vydejte se s námi na ojedinělou cestu, která Vám přiblíží tyto exotické kraje a kultury a poznejte něco z této nepřeberné škály barev, chutí i vůní cizakrajných zemí.

Jaipur. Indie

Termín : 4.9. 2014

Cena : 81.190,-

Více informací o zájezdu

Autor:

Recept: Pljeskavica s ajvarem a kajmakem
Recept: Pljeskavica s ajvarem a kajmakem

Mleté maso propracujeme rukama, dochutíme pepřem, solí a mletou paprikou. Důkladně vmícháme nadrobno nakrájenou cibuli. Necháme odležet v chladu.