Neděle 21. dubna 2024, svátek má Alexandra
130 let

Lidovky.cz

Mikulášská tramvaj, vlak i loď. Kam vzít děti?

Cestování

  7:00
Přestože letos svátek svatého Mikuláše připadá až na začátek příštího týdne, už o víkendu se lidé mohou bavit na akcích inspirovaných mikulášskou tematikou.
Mikuláš - ilustrační foto

Mikuláš - ilustrační foto foto: Lidové noviny

Stejně jako každou první sobotu v měsíci od letošního října se v pražských studiích na Barrandově i v prosinci uskuteční komentovaná prohlídka filmových kostýmů, tentokrát se zaměří na kostýmy z pohádek s čertovskou tematikou. Děti zde uvidí například kostýmy z filmů Hrátky s čertem, Z pekla štěstí, Peklo s princeznou i ze snímku S čerty nejsou žerty; chybět podle pořadatelů nebude ani mikulášské překvapení.

V sobotu ráno se koná mikulášský orientační běh Prahou, který startuje od Malostranského gymnázia. Pořadatelé zvou na start celé rodiny, závodit budou nejen dospělí, ale ve vlastní kategorii také děti.

Staročeský mikulášský jarmark pro malé i velké se v sobotu koná v pražském Toulcově dvoře. Vyzdobený dvůr a barokní stáje zaplní řemeslníci a prodejci tradičního zboží; představí se zde i žongléři a folklorní hudebníci. Na programu bude rovněž společné zpívání koled.

Vánoční jedle pro Brno letos pochází z Bílovic nad Svitavou.

Zpívání koled - ilustrační foto.

Zábavné mikulášské odpoledne v sobotu ve vozovně Pankrác uspořádá pražský dopravní podnik. Na programu bude zábava s kouzelníkem, dětské divadlo i soutěže; jejich vítězové se budou moci vydovádět na atrakcích jako "suchý bazén", skákací hrad, vláček či surfový trenažér.

Obohacením programu bude i speciální historická mikulášská tramvaj. V dvacetiminutových intervalech bude vyjíždět na trasu Vozovna Pankrác - Náměstí Bratří Synků - Svatoplukova - Albertov - Karlovo náměstí - I. P. Pavlova - Náměstí Bratří Synků - Vozovna Pankrác. V historických vozech potkají děti i Mikuláše s čertem a andělem.

Historická tramvaj - vyhlídková jízda Prahou

Tradiční mikulášské jízdy vlakem s parní lokomotivou na sobotu a neděli připravily České dráhy (ČD). Po oba dny bude vlak vyjíždět z nádraží Praha Braník a projede několik tratí městem. Ani tady nebude chybět Mikuláš. Hodné děti dostanou dárky, zlobivé uhlí z uhláku lokomotivy.

Mikulášskou zábavu si lze užít i na parníku. Druhý ročník mikulášské plavby po Vltavě se koná v neděli; parník Classic River s Mikulášem, čertem a andělem na palubě vypluje odpoledne od Dvořákova nábřeží.

Svátek svatého Mikuláše si v neděli připomenou na Pražském hradě při zahájení vánoční sbírky pořádané Nadačním fondem Livie a Václava Klausových. Výtěžek jde na pomoc dětem z dětských domovů, pěstounským a sociálně slabým rodinám, potrvá až do 9. ledna příštího roku. Program zahájí manželka prezidenta Livia. Návštěvníkům zahrají Hudba hradní stráže, dětská lidová muzika Notičky a pěvecký sbor Gospel Limited. Lidé si budou moci zazpívat koledy, děti dostanou drobný dárek.

Autor: