Čtvrtek 7. prosince 2023, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Stuttgartské vánoční trhy patří k nejkrásnějším

Cestování

  7:00
Krajina Bádenska-Württemberska je malebná v každé roční době, v gastronomii i v dialektu tušíte zvláštní flair i blízkost francouzského Alsaska. Také adventní trh ve Stuttgartu stojí za to, po cestě se ale stavte i v muzeu aut. Navíc vzdálenost Německa od Prahy je 'jen' 500 km.

Centrum Stuttgartu je dějištěm vánočního trhu, jemuž historické stavby a slavnostní osvětlení propůjčují pohádkovou atmosféru. Adventních i vánočních trhů je letos v této spolkové zemi na 300. foto: PROFIMEDIA

Advent na tradičním trhu

Advent na tradičním trhu

Přes 300 let daleko do minulosti sahá tradice zdejších vánočních trhů. Ten stuttgartský, rozložený se svými 200 stánky v blízkosti pěší zóny pod barokní kulisou Nového zámku, patří k nejkrásnějším v Německu. Určitě zkuste místní speciality, schwarzwaldskou šunku i ovocné pálenky. Ochutnejte maultaschen v četných úpravách, taštičky z nudlového těsta tu plní masovou nebo zeleninovou náplní. Württemberská vína - bílý ryzlink, červený trollinger - bývají suchá, s výraznější kyselinkou, jsou tu na ně patřičně hrdí. A dejte si, jako všude, punč i svařené víno.

Unikátní Muzeum Mercedes-Benz

Unikátní Muzeum Mercedes-Benz

ČTĚTE TAKÉ:

Vedle stuttgartské automobilky stojí už šest let futuristická stavba za 180 milionů eur. Připomíná šroubovici obřího závitu. Skleněnými tubusy uvnitř válcové stavby se jako kosmické rakety prohánějí rychlovýtahy. Vyvezou vás vzhůru a vy pak sestupujete ve spirále níž a níž v proudu času, od dávnověku po současnost, a sledujete, jak člověk, nejprve na koňském hřbetu, pak vozidly stále sofistikovanějšími, uspokojoval svou potřebu pohybu. Unikátní historické automobily mají nejen značku Mercedes-Benz a předchůdců.

Weil der Stadt, město divného jména

Weil der Stadt, město divného jména

Konečná příměstské rychlodráhy (linka S 6). Ještě vyzařuje klidnou atmosféru podhorského města, jehož centrum - obehnáno hradbami - se po staletí nezměnilo. Středověké domy pamatují rozkvět za Karla IV. Pomník vystavěný na náměstí vzdává hold Johannesu Keplerovi, velkému duchu evropského baroka - mysliteli, přírodovědci, matematikovi, optikovi, hvězdáři, teologovi a básníkovi. Známe jej z Prahy jako asistenta Tycha Braha a poté jako císařského matematika u dvora Rudofa II. Jeho rodný dům poblíž náměstí skrývá malé muzeum. Není vůbec nudné; dopřejte si ho.

Calw, perla severního Schwarzwaldu

Calw, perla severního Schwarzwaldu

Pojedete-li silnicí B295 ještě o kousek dál, ocitnete se v městečku Calw. Svítí množstvím udržovaných hrázděných domů - perla severního Schwarzwaldu. Teď jsou s adventní výzdobou; každý večer září záplavou světel. Pozoruhodná je hrázděná radnice s arkádami a krytou podsíní. Mezi známými rodáky města nelze přehlédnout jméno, které ocení každý milovník literatury. Hermann Hesse, německo-švýcarský spisovatel (1877 až 1962), tu má také muzeum. V části Hirsau naleznete impozantní pozůstatky románského benediktinského kláštera spjatého s opatstvím v Cluny.

Autoři: ,