Sobota 16. října 2021, svátek má Havel
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na čem se cizinci shodnou? Češi jsou pod pantoflem a už nesmrdí

Cestování

  7:00
Jací jsme v očích cizinců žijících v Česku? Muži jsou prý pod pantoflem a na slovo poslouchají krásné české ženy. Snad proto jsou tak nepříjemní a kyselí a spíš než se svým okolím se vybavují do telefonu u ucha. Server Lidovky.cz porovnal několik ročníků rubriky Český šok a vybral nejčastější shody.

Cizinci žijící v Česku mluví o naší zemi ve speciálu serveru Lidovky.cz: Český šok foto: Lidovky.cz

Rubrika Český šok se těší nebývalému zájmu čtenářů. Cizinci v ní shrnují, co jim na Češích vadí a co se jim v Česku naopak líbí. Jde jen o náhodné zkušenosti, které obecně neplatí? Porovnali jsme minulé ročníky rubriky a našli nejčastěji se opakující názory.

Muži 'podpantofláci'

Cizinky se při pohledu na české muže překvapivě často shodnou. A přestože ankety od sebe dělí už několik let, vypadá to, že postavení českých mužů v domácnosti se nemění. Pod pantoflem byli, jsou a budou. Posuďte sami.

 • "Čeští muži mi zkrátka připadají dost pasivní a navíc zvyklí hrát jakousi podřadnou roli. Ženy se k nim chovají jako k nerozumným dětem, které je potřeba napomínat a usměrňovat." (Dorothea Isaksson, Nizozemka, 2. prosince 2005)

Češi mají slabý charakter:

 • "Ze všeho nejvíc mě překvapily vztahy v českých rodinách. Muži v rodině evidentně ztratili své výsadní postavení, pokud ho vůbec kdy měli. Skoro mi připadá, že v české rodině měla odnepaměti hlavní slovo žena. Podle mé zkušenosti v Česku rozhodují o všech významných i nevýznamných rodinných a domácích záležitostech především manželky." (Jun Mei, Číňanka, 16. září 2005)

Nepříjemní Češi?

Přestože se některé názory cizinců podezřele často opakují, nelze z nich vyvozovat žádné závazné závěry. Vždy jde jen o subjektivní pocity cizinců, které mohou být ovlivněny několika špatnými zkušenostmi. Jako ilustrace výše popsaného mohou působit třeba názory dvou Ukrajinek. Jedna z nich tvrdí, že Češi jsou mnohem zdvořilejší než Ukrajinci, druhá má přesně opačnou zkušenost. A kde je pravda?

 • "Češi jsou mnohem zdvořilejší. Při vstupu do obchodu je u vás běžné, že pozdravíte. Ale když se vrátím domů a řeknu v obchodě "dobrý den", tak se na mě všichni divně dívají." (Anna Demchuk, Ukrajinka, 21. dubna 2006)
 • "Připadalo mi to tady strašně odlidštěné. Když jsem šla po ulici a usmála se na protijdoucího chodce, nikdo můj úsměv neopětoval. Někteří lidé se na mě dokonce podívali opovržlivě, jako by si mysleli, že jsem blázen. Usmívat se na neznámé lidi tady zkrátka není zvykem. Na Ukrajině je to úplně jiné. I lidé, kteří se vůbec neznají, se k sobě dokážou chovat přátelsky." (Natalia Jaščuk, Ukrajinka, 28. ledna 2005)
 • "Zatím jsem tady neviděla člověka s kyselým obličejem, potkávám samé příjemné lidi. Líbí se mi také, že Češi vždy ochotně pomohou cizincům s každým problémem." (Elin Saua, Norka, 11. srpna 2004) 

Jste uzavření:

S telefonem u ucha

Nedívají se nalevo, napravo, bezohledně se prodírají davem a křičí něco do telefonu. I tak popsali někteří cizinci typické Čechy. Je to trochu hozená rukavice. Myslíte si, že mají pravdu?

 • "Na první pohled mě na Češích zaujala jedna věc - mobilní telefon. Vlastní ho tady skoro každý a mám dojem, že skoro neustále někam voláte. Kam pořád všichni telefonujete? Fenomén mobilních telefonů je rozšířený všude po světě, ale podle mě je nejrozšířenější právě v Česku." (Abbúd Al-Delib, Turek, 30. září 2005)
 • "Myslím si ale, že své mobilní telefony používáte až nadmíru okázale. Setkávám se například s tím, že lidé v dopravních prostředcích příliš hlasitě telefonují a neberou při tom ohled na své spolucestující. Klidně do telefonu i křičí nebo se hlasitě smějí." (Hidetoshi Sato, Japonec, 18. července 2005)
 • "Trochu směšně na mě zapůsobil váš oblíbený zvyk - telefonování. Dokážete při tom být i docela bezohlední. Do svých mobilů křičíte v prostředcích hromadné dopravy a vůbec vám nevadí, že tím rušíte spolucestující a že si celý autobus musí vyslechnout obsah vašeho hovoru. Při cestování jste se svými mobily jenom nepříjemní, ale na ulici dokážete být i nebezpeční. Při telefonování zapomínáte na okolí, vrážíte do lidí nebo se při přecházení ulice vrháte před jedoucí automobily." (Cevah Gücer, Turek, 10. března 2006)

Láska na první pohled

Jak je to s pověstnou krásou českých žen? Něco na tom zřejmě bude, protože o atraktivitě Češek se nezmiňují pouze muži. Do výčtu českých "plus" ji zahrnují i cizinky. Ale i tady se najdou výjimky...

 •  "Z Prahy si každý musí bezpodmínečně odvézt vzpomínku na tři nezapomenutelné zážitky: krásné ženy, monumentální památky a jedinečné pivo." (Elin Saua, Norka, 11. srpna 2004)

České ženy nejsou atraktivní:

 • "První pochvala se týká vašich žen a dívek - jsou opravdu krásné." (Abbúd Al-Delib, Turek, 30. září 2005)
 • "Viděla jsem tady krásný holky, ale skoro žádnýho pořádnýho hezkýho chlapa. Pár jich tu je, ale jinak nic moc." (Rocijo Aceituno Martinová, Španělka, 12. července 2002)

Příliš krásné ženy:

Český humor nadchnul

Snad žádný z cizinců se při otázce na český humor nezamračil. Líbí se bez výjimky. Ten jemný a poetický českých klasiků, i ten svérázný hospodský. Přestože, jak se cizinci shodnou, je velmi specifický a člověk musí aspoň trochu poznat českou kulturu, aby ho ocenil.

 • "Druhá poklona patří vašemu smyslu pro humor. Přátelé, které jsem v Česku získal, mi říkali, že se tu člověk musí narodit, aby pochopil český humor, ale já si myslím, že to není pravda. Jsem nadšený z toho, jak umíte brát věci kolem vás i sebe samé s nadhledem, jak si umíte dělat legraci i ze sebe. To jsem nikde ve světě v takové míře nezažil." (Abbúd Al-Delib, Turek, 30. září 2005)
 • "Ze všeho nejvíc na Češích oceňuji jejich skvělý smysl pro humor. Líbí se mi, že se neberete příliš vážně a že si dokážete udělat legraci sami ze sebe." (Leong Laz San, Číňanka, 9. srpna 2005

Umíte si dělat legraci sami ze sebe:

Skvělá veřejná doprava

Cizinci se shodují, Češi žasnou. Městská hromadná doprava, na kterou si s oblibou každý našinec zanadává, je podle cizinců příjemná a funguje téměř bezchybně.

 • "Obdivuju také váš systém veřejné dopravy, který bezvadně funguje. Je to úplně jinak než v Bangkoku, kde příliš často dochází k dopravním zácpám. Nikdy tam nevíte, kdy přijede autobus. Tady si můžete naplánovat, kam chcete jet a kdy tam chcete být. Myslím, že život tady je mnohem pohodlnější." (Pao Sawapat Kijpittayarit, Thajec, 4. února 2005)
 • "Řekla bych, že v České republice může být poměrně snadný a pohodlný život, alespoň já jsem během své návštěvy neřešila jediný problém. Komfort mi zajišťuje například vynikající hromadná doprava, která je na velmi vysoké úrovni." (Elin Saua, Norka, 11. srpna 2004)

Co říkají cizinci na MHD teď:

Češi a deodorant

A k městské hromadné dopravě se váže ještě jedna věc. Už méně příjemná. Češi prý málo dbají na hygienu. Nebo už to také neplatí? V obnovené rubrice Českého šoku si na nepříjemný zápach v tramvajích ještě nikdo nestěžoval.

 • "Naproti tomu muži o sebe dbají dost málo, většinou nepoužívají žádnou kosmetiku a dokonce ani deodoranty. Jejich oblečení vypadá na první pohled pohodlně, ale strašně neforemně." (Delphine Caboche, Francouzska, 24. září 2004)
 • "Pokaždé, když se v Česku přesunuji městskou hromadnou dopravou, mě překvapí, jak většina, hlavně starších lidí, nepříjemně páchne potem. A přitom jsem zjistil, že v každé, i nejzapadlejší vesnici, se prodávají deodoranty v dostupné cenové relaci." (Antony Compel, Američan, 8. července 2003)
Autor:

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Dieselům hrozí paralýza. Drahý plyn brzdí výrobu AdBlue, auto bez něj nejede

Premium Majitelé moderních dieselových aut mohou mít brzy velké problémy. Znehybnit jejich auta může nedostatek plynu. Za vším...

Mohlo by vás zajímat