Neděle 19. září 2021, svátek má Zita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Největší sbírku vín mají v Moldávii. Víno tu teče proudem

Cestování

  7:00
Vesnice Milestii Mici je právem přezdívána jako sedmý div Moldávie. Nachází se necelých 20 kilometrů od hlavního města Kišiněv a disponuje unikátní sbírkou vín. V roce 2007 byla tato oblast zapsána do knihy Guinessových rekordů za největší kolekci vín na světě. V místních sklípcích se najde více jak 1,5 milionů lahví.

Milestii Mici foto: Petra Fabiánová, Lidovky.cz

Podzemní útroby rozsáhlého komplexu Milestii Mici mají 200 km do délky a dosahují 30 až 85 metrů do hloubky. Teplota se pohybuje okolo 12 až 14 stupňů Celsia, což je optimální pro skladování vína. V podniku, který patří státu, pracuje 200 zaměstnanců.

Podzemí kompexu Milestii Mici

Podzemí kompexu Milestii Mici

Podzemní chodby vinařské oblasti Milestii Mici jsou nejdůležitějším turistickým elementem v Moldávii a lákají do země návštěvníky z celého světa. Při příjezdu do komplexu je každému nabídnuta prohlídka, ve většině případech prováděná autem. Řidič však na předem stanovených místech zastaví a průvodkyně seznámí zájemce mimo jiné s historií celého komplexu. Nakonec je připravena ochutnávka vín s hudbou, kdy vám umělci zahrají jakoukoli národní píseň, třeba i z České republiky.

Muzikanti vyhrávají k pití vína

Muzikanti vyhrávají k pití vína a tanci

V této vinařské oblasti můžete najít také obchůdek, kde se dají koupit výborná vína za pouhá dvě eura. Koupě ale té nejvzácnější lahve z archívu Milestii Mici musí povolit moldavský parlament. Nejstarší víno pochází z roku 1968.

Pohlednice z cest

Pohlednice z cest je rubrika serveru Lidovky.cz. Přinášíme v ní zajímavé postřehy a střípky z našich cest. Ukážeme vám netradiční česká i světová místa. Hlavně ta, která stojí za návštěvu!

A pochlubit se svými zážitky z cest můžete i vy. Vyberte jednu nejlepší fotografii místa, o kterém byste chtěli říci ostatním, napište k ní krátký text (maximálně 1200 znaků) a pošlete nám ji na adresu internet@lidovky.cz

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

Mohlo by vás zajímat