Středa 6. prosince 2023, svátek má Mikuláš
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nejčastější triky, které používají cestovky u poznávacích zájezdů

Cestování

  6:00
Opakuje se to stále dokola. Navzdory zákonům, navzdory předpisům. Některé cestovní kanceláře používají triky, kterými chtějí klienty přesvědčit, aby na poznávací zájezd cestovali právě s nimi. Manipulují s fakty, podávají záměrně nepřesné informace, „vypouští mlhu“, která má zakrýt skutečnou kvalitu nabídky. Nejde o neznalost, nebo náhodnou chybu, jde o záměr. Jak se v tom všem ale vyznat? Podívejme se na některé nejčastější triky.

Do světa za poznáním se vydává každoročně víc než milión Čechů a Moravanů. Při výběrů cestovní kanceláře opakují stále dokola stejné chyby. foto: archiv portálu Sopka.cz

Pakoně se vrhají do řeky Mara, bez ohledu na nebezpečí. Nechovejte se stejně...

 1. Nejasný program

Jakmile nemá cestovní kancelář jasný program pro jednotlivé dny a nabízí obecný program na několik dnů dohromady, je to signál, který varuje. Program typu: 6.- 7. den – Safari v Botswaně, vám nesmí stačit! Platíte za zájezd a cestovní kancelář přece musí vědět, co vám za vaše peníze nabízí. Ptejte se na konkrétní program v jednotlivých dnech. Jakmile nedostanete jasnou odpověď, jděte raději o dům dál.

Ptejte se, jak dlouho program trvá, nespokojte se s informací typu: polodenní výlet, celodenní výlet. Například pro Američana je polodenní výlet maximálně 2,5 hodiny a celodenní výlet maximálně 5 hodin. Rozdílná cena zájezdu může znamenat i úplně rozdílný rozsah služeb, které cestovní kanceláře nabízejí. Nespokojte se s popisy typu: „Uvidíme kráter Ngorongoro…“ Nedá se totiž rozpoznat, zda se na něj podíváte z horní hrany kráteru, nebo do něj vstoupíte, jak dlouho v něm pobudete a zda máte v ceně i poplatek za vstup. Ten je mimochodem k dnešnímu dni 220 USD (pokud započtete i poplatek za auto) a to je hodně znát, pokud jej máte nebo nemáte v ceně zájezdu.

Podíváte se do kráteru Ngorongoro, nebo jen na něj?

U poznávacího zájezdu je program základ, a pokud máte jasno v programu, můžete teprve porovnávat jednotlivé cestovní kanceláře, do té doby můžete nakupovat zajíce v pytli. To, že cestovní kancelář nazve sebe nebo svůj program „splněný sen“, neznamená, že vás záměrně nemate.

 

2.       Nevím, s kým poletím.

U leteckých poznávacích zájezdů je doprava velmi důležitou součástí. Je mnoho cestovních kanceláří, které lákají své klienty na velmi nízkou cenu, ale nejsou ji schopni dodržet. Vymlouvají se pak na to, že kalkulovali do ceny letenku za tzv. „běžný tarif“, který ale právě teď už není k dispozici a klienti si musí připlatit mnoho tisíc korun navíc. To je velmi často používaný trik a nepodlehněte pocitu, že tak jednají všechny cestovní kanceláře a raději se poptejte na víc místech. I podle toho, jakou odpověď dostanete, poznáte kdo to s vámi myslí dobře.

Pokud cestovní kancelář při prodeji zájezdu neví, s kým poletíte, je to divná věc. Jak mohla spočítat cenu, když nemá konkrétního dodavatele letenky? Jak mohla sestavit program, když neví, kdy přiletíte do cílové destinace a kdy z ní budete odlétat? Trvejte na přesné a jasné informaci o letovém řádu, na informaci s kým letíte. Přece chcete vědět, do jakých rukou dáte své životy? Kdo vám neodpoví, není dobrým partnerem pro vaši cestu, jděte o dům dál.

Je to příjemný hotýlek lokálního typu? Nebo hotel turistické kategorie?

 3.       Nevím, kde budu bydlet.

Před 20 lety možná stačilo, když cestovní kancelář oznámila svým klientům, že je ubytuje během zájezdu v „hotelech turistické kategorie“, „v hotýlcích“, „příjemných penzionech“. Před 15 lety možná stačilo oznámení o tom, že budete ubytováni ve „3* a 4* hotelech“. Pokud se ale s takovou informací spokojíte i dnes, jste sami proti sobě a můžete si za budoucí potíže sami. Cestovní kanceláře mají povinnost dát vám ještě před sepsáním cestovní smlouvy přesné informace o tom, kde budete bydlet. A nejde pouze o to, abyste si mohli zkontrolovat, zda kvalita hotelu odpovídá vašim požadavkům, ale i o to, kde se hotel nachází. Pokud jedete poznávat nějaké město a bydlíte v jeho centru a vše potřebné máte jen pár minut pěšky, nebo naopak bydlíte někde daleko na okraji města a za vším musíte cestovat taxíkem, nebo veřejnou dopravou, je v tom veliký rozdíl. I když cena první nabídky může být o něco vyšší, ve skutečnosti ušetříte mnoho peněz a času, protože vše máte u ruky. Ptejte se, kde budete bydlet, prověřte si na internetu informace o nabízeném hotelu, chtějte, aby vše bylo v cestovní smlouvě (nebo v potvrzení o zájezdu) a trvejte na tom, že smlouva bude dodržena. Kdo není ochoten vám ještě před podepsáním smlouvy sdělit, kde budete bydlet, připravuje pro vás nemilé překvapení.

A i když znáte jméno hotelu, chtějte vědět, jaký typ pokoje máte v ceně a i to si pořádně prověřte.

Jsou nabízené vesnice skanzeny, nebo autentické vesnice?

4.       Nevím co je a není v ceně

Porovnávejte nabídky jednotlivých cestovních kanceláří až tehdy, kdy víte úplně přesně, co má která cestovní kancelář v ceně. Nedejte na své představy a sny, dejte jen a jen na to, co máte opravdu potvrzeno. Neporovnávejte jablka a hrušky, uškodíte tím pouze sobě. Skryté budoucí výdaje vás mohou velmi nemile překvapit. Vstupy do národních parků a památek, platby za místní dopravu, různé typy stravování apod. Některé cestovní kanceláře dokáží ukrýt budoucí tržby do povinných poplatků místním partnerům a místním průvodcům a do dalších dopředu nenahlášených, ale nezbytných služeb. Napište si vlastní přehled toho, co chcete na cestě opravdu vidět, proč na zájezd jedete a bez čeho nemá pro vás cesta smysl. Pak si porovnejte, zda to vše je v nabídce a pokud ne, co vás to bude na místě stát a zda je vůbec reálné, abyste vše během vámi vybraného zájezdu viděli.

Některé ck slibují pozorování velryb i v měsících, kdy nejsou u pobřeží

I tady je nutné vědět, s kým a jak letíte a kde budete bydlet. Když budete čekat na přestup 6 nebo více hodin, utratíte další peníze za restauraci, a když budete bydlet mimo místa vašeho zájmu, zaplatíte další peníze za dopravu k nim. Laciná nabídka jedné cestovní kanceláře může při připočítání těchto výdajů najednou vypadat úplně jinak a může být mnohem méně výhodná, než nabídka jiné cestovní kanceláře, původně vypadající jako dražší.

Utrácíte za svou dovolenou mnoho peněz a možná pojedete do cílové země pouze jednou za život, tak se podle toho chovejte.

Pro ilustraci rozeberme jeden konkrétní příklad.

Dva dny zájezdu do Keni a Tanzanie jedné česko-slovenské cestovní kanceláře. Text programu je opsán doslova, není nic přidáno ani vypuštěno. Předpokládejme, že jste nikdy v Keni ani v Tanzanii nebyli. Co se z takového programu dozvíte? A co byste se dozvědět měli?

Program – 6. den:

Transfer do Tanzanie (rozuměj z Nairobi), hraniční přechod Namanga. Jsme v oblasti, které dominuje kmen Masajů. I proto bude naší první zastávkou tradiční masajská vesnice, obehnaná plotem z ostnatých akácií, maličkými chatrčemi a nezaměnitelnou vůní. Tradičně oblečení Masajové jsou hrdí na svůj kmen a nijak to neskrývají. Dostanete se jim až do kuchyně a na závěr si můžete koupit tradiční šperky. Dáte si propíchnout uši? Příjezd do politického centra země ARUSHA. Místo důležitých jednání o mnoha afrických konfliktech ve stínu kopce Mt. Meru.

Co se dovídáme?

 • Dostaneme se z Nairobi do Arushi přes hraniční přechod Namanga
 • Zastavíme v masajské vesnici

Co se nedozvíme, a mělo by nás zajímat?

 • Jak pojedeme – terénním vozem, mikrobusem, veřejnou dopravou?
 • Jak dlouho pojedeme? – bezmála 300 km, 5–7 hodin
 • Co budeme potřebovat k překročení hranice a jak dlouho to bude trvat?
 • Budeme na hranici měnit auto?
 • Masajská vesnice bude komerční vesnice (skanzen), nebo skutečná vesnice?
 • Kde budeme v Arushe bydlet? Kdy asi dorazíme do hotelu?
 • Jak se ten den budeme stravovat? Jak to bude s pitnou vodou?

Program – 7. den:

Snídaně formou balíčku, sedneme do auta a pojedeme do největšího přírodního divadla na světě. Kráter Ngorongoro. Z výšky více než 2200 metrů nad mořem se nám naskytne úžasný pohled na dno kráteru, kde se pasou stáda zvířat. Seběhněte až na dno kráteru, čeká nás půldenní safari. Zde je největší koncentrace lvů na světě, hyeny, pakoně, zebry a horská scenérie všude kolem nás. Je až neuvěřitelné, co dokáže příroda vytvořit.

Co se dovídáme?

 • Dostaneme snídani formou balíčku
 • Odjedeme z Arushe ke kráteru Ngorongoro
 • Seběhneme na dno kráteru
 • Prožijeme půldenní safari

Co se nedozvíme, a mělo by nás zajímat?

 • Jak pojedeme – terénním vozem, mikrobusem?
 • Jak dlouho pojedeme? – bezmála 220 km, šest hodin (pokud se budeme vracet do Arushe tentýž den, pak dalších 220 km a dalších šest hodin jízdy) + jízda v kráteru Ngorongoro
 • Jak dlouhé bude „půldenní“ safari? Předpokládejme, že odjedeme od hotelu velmi brzy ráno (snídaně formou balíčku), takže v kráteru budeme kolem 11. hodiny dopoledne. Budeme v kráteru dvě hodiny, tři, čtyři, pět?
 • Když do kráteru „seběhneme“, znamená to, že do něj půjdeme pěšky?
 • Do kráteru přijedeme v čase, ve kterém už bude v kráteru hodně aut. Jiné cestovní kanceláře nabízejí ubytování na hraně kráteru, aby jejich klienti mohli do kráteru hodně brzo ráno, kdy tam skoro nikdo není. Nebylo by to lepší? O co víc by to stálo?
 • Co budeme obědvat?
 • Kde budeme bydlet? Někde u kráteru? V Arushe? Kdy asi dorazíme do hotelu?

Ve čtyřech lidech fajn, ale v šesti smutek.

 5.       S jak velkou skupinou budu cestovat?

Na cenu zájezdu a na jeho průběh má samozřejmě vliv i to, s jak velkou skupinou budu cestovat. Například na safari je ideální skupina maximálně 6 osob, protože do terénního vozu se víc lidí pohodlně nevejde, pro běžné poznávací zájezdy to může být i 12 nebo dokonce 16 osob. Zvažte, co je pro vás vhodné a chtějte jasnou odpověď od cestovní kanceláře. Při velkých skupinách (20 a více osob) se ztrácí intimita skupiny, stále se na někoho čeká, lidé nesedí u jednoho stolu, špatně se drží rytmus cesty a i průvodce má problém, aby výklad slyšeli všichni. Během pěší chůze po památkách, městech nebo přírodou, se stále někdo zdržuje daleko za skupinou, a když dorazí, ptá se na věci dávno již zodpovězené apod. Nenechte se odbít a trvejte na tom, že vám cestovní kancelář řekne, kolik je maximální počet lidí ve skupině.

Nemůže přesun domácím spojem vypadat i takhle?

 6.       Vyprodáno, vyprodáno, vyprodáno.

Renomé a zkušenost s danou destinací patří určitě k argumentům, proč s některou cestovní kanceláří cestovat. I ty cestovní kanceláře, které to nemyslí s klientem úplně upřímně, jsou si toho dobře vědomi. Snaží se proto vypadat velmi seriózně a velmi zkušeně. Jedním z triku, který používají je informování o tom, kolik zájezdů mají vyprodaných. Často nás dokonce informují i o tom, kolik jich měly vyprodaných v loňském a předloňském roce. Z hlediska aktuální nabídky je to vlastně nesmysl, protože, to co je vyprodané si nemůžete koupit, tak proč vám něco takového nabízí. Jenže o to nejde. Jde o to, vyvolat dojem, že jsou zkušení a úspěšní a že mnoho jiných klientů dalo jejich produktu přednost před produktem jiných cestovních kanceláří. Většinou jsou to právě ty cestovní kanceláře, které vám toho moc neřeknou o vašem budoucím zájezdu. Nedejte se nachytat a držte se výše uvedených rad.

Tak tady asi nebude klidné koupání.

 

Kouzlo bývá vždy ukryto v detailu. Čím více detailů budete o své plánované cestě vědět, tím snáze si vyberete cestovní kancelář, která vám bude vyhovovat, a ušetříte si zklamání. Někdy jde jen o pouhé nedorozumění, ale často jde o záměrnou manipulaci se skutečností v touze vypadat levněji a atraktivněji, nebo je prostě více vydělat. Nic nechvátá tolik, abyste se nemohli pořádně informovat a kvalifikovaně se rozhodnout.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Inzertní sdělení - Nebojte se vyzkoušet zájezd připravený na míru.

Od roku 1990 inspirujeme naše klienty k poznávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace, na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně.  Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru nebo s námi cestujte v malé skupince s českým průvodcem. 

Naše filozofie je prostá: „dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost“.


Kempování v Botswaně s českým průvodcem

NAPROSTO OJEDINĚLÝ PROGRAM NA ČESKÉM TRHU!

Téměř čtvrtinu území Botswany tvoří přírodní rezervace a tyto odlehlé oblasti divočiny jsou považovány za jedno z nejlepších safari v Africe.

V průběhu našeho poznávacího zájezdu do Botswany se podíváte na solnou pánev Makgadikgadi a do delty Okavango, navštívíte i Moremi, Savuti, Chobe a proslulé Viktoriiny vodopády.

Budeme projíždět opravdovým přírodním rájem pro každého cestovatele i fotografa.


Milujeme vodu. Sloni v deltě Okavango.

Jedná se o kempovací safari v expedičním voze v divoké přírodě. Je tedy nezbytné, aby byli účastníci vybaveni flexibilním a otevřeným myšlením. V některých termínech je možné, že se pojede itinerář v opačném směru. Zájezd s českým průvodcem se uskuteční při minimálním počtu 6 účastníků.

ČESKÝ PRŮVODCE!

EXPEDIČNÍ CESTA DO AFRIKY NA TŘI TÝDNY

JIHOAFRICKÁ REPUBLIKA

GARANTOVANÝ ODJEZD S ČESKÝM PRŮVODCEM

Nejlepší z Jihoafrické republiky: safari, moře, hory, poušť a Kapské Město

Během tohoto zájezdu navštívíte mimo jiné Blyde River Canyon, věhlasný Krugerův národní park, maličkaté království Svazijsko, známou rezervaci Hluhluwe, dovolenkové pobřeží Indického oceánu, majestátní Dračí hory, vyprahlou oblast Karoo, romantickou Garden Route a jedno z nejkrásnějších měst světa – Kapské Město.

Navštívíte to zásadní, ale budete se pohybovat i mimo hlavní turistické cesty, abyste si dosyta užili nádherné liduprázdné přírody.

Při cestě do Dračích hor se přesedá do menších náklaďáků, schopných jízdy v...

Termín odjezdu: 28.9. 2014

Cena: 79 500,– za 19 nocí poznávacího zájezdu !

Porovnejte tento zájezd se zájezdy ostatních na našem trhu a zjistíte, že cenou, itinerářem, navštívenými místy a kvalitou služeb nemá tento zájezd na trhu konkurenci.

Více informací o zájezdu zde

GARANTOVANÝ ODJEZD S ČESKÝM PRŮVODCEM!

TO NEJLEPŠÍ Z PERU

s českým průvodcem, ředitelem CK Marco Polo Janem Papežem

 15 denní poznávací zájezd do Peru. Prohlédnete si hlavní město Limu, Arequipu nazývané „Bílé město“, úchvatný a hluboký kaňon Colca s kondory, bájné jezero Titicaca, přejedete Andy ve výšce 5000 m n.m, odpočinete si v Posvátném údolí, navštívíte skalní město Machu Picchu a poznáte inckou historii a kulturu v samotném centru říše, v Cuscu.

Peru

Termín : 3.11. 2014

Cena: 93 990,--

Více informací o zájezdu

Počet míst omezen na maximálně 12, to zaručuje nerušený poslech výkladu, příjemnou atmosféru malé party, úsporu času a větší flexibilitu. Porovnejte kvalitu ubytování zahrnutého v ceně, odbornost průvodce, logiku itineráře a další nezbytné detaily. Zjistíte, že tento zájezd je skvělou možností jak kvalitně poznat Peru.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!