Pátek 2. června 2023, svátek má Jarmil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

New York očima Rudyho Linky

Cestování

  10:56
Lidé si myslí, že tak velké město musí být neosobní. Ale to vůbec není pravda! Po 23 letech mi New York připadá jako shluk malých vesnic, kde všichni vědí, co se kde šustne – náš doorman ví přesně, kdo kdy venčí psa, kdo přijel domů taxíkem namol, ale hlavně kde se uvolnilo parkovací místo.

New York. foto: ČTK

1. Village Vanguarde
Mekku všech milovníků jazzu najdete na 12. ulici a 7. Avenue v malém sklepě, který klame svým skromným vzhledem. Tady byste žádné vrcholné umělecké zážitky rozhodně nečekali. Omyl! Hrály tady takové hvězdy jako Miles Davis, John Coltrane nebo Sonny Rollins a jejich přítomnost stále sálá ze zdí.

2. Bar 55
Je jen sto metrů od Village Vanguarde na Christopher Street 55. Tento o hodně mladší klub, než je Village Vanguarde, má tvar širšího autobusu a mezi muzikanty se honosí přezdívkou pánský záchodek – podle WC, které je umístěno pohodlně hned za místem, kde hraje kapela. Znám ho důvěrně, protože tu občas i sám koncertuji.

Opera.3. Opera, balet a obleky
Já vím, že když člověk jede někam na pár dní, tak asi nebude chtít jít na operu, balet nebo koncert vážné hudby – třeba do slavného Lincoln Center. Ještě ke všemu by s sebou musel tahat oblek. Ale třeba vám to vyjde a oblek budete potřebovat. Velice levně ho koupíte v Soho v obchodě Emporio Armani (bude daleko levnější než Georgio Armani, ale sedět vám bude stejně dobře) a pak vám už vůbec nic nebrání vidět a slyšet něco naprosto úžasného a při příletu do Prahy projít pod cedulí „nic k proclení“, protože váš oblek už bude použitý.

4. Café Fiorello
Hned naproti Lincoln Center na 63. ulici a Broadwayi je klasickáCafé Fiorello. italská restaurace Café Fiorello. Zásadně si nesedejte ke stolu! Tam sedávají jen turisté. Usaďte se k baru, kde budete mít nejlepší výhled na všechny ty božské předkrmy, zeptejte se na Clevera a řekněte, že vás posílá Rudy (a já budu mít pět procent z vaší útraty).

5. Fire Island
Takže jsme si poslechli spoustu dobré muziky, koupili oblek a najedli se. Je čas na odpočinek. Asi tomu nebudete věřit, ale hned pár kilometrů od New Yorku jsou lesy, pláže a hory. Moje rodina miluje Fire Island, což je ostrov asi hodinu jízdy autem od Manhattanu. Pláž je úplně prázdná, čistá a bez lidí. Tedy když tam Fire Island.zrovna nepobíhá moje žena Solveig s naším psem.

Rozhodně nevynechte...
Samozřejmě že všechny moje rady pro návštěvu New Yorku jsou subjektivní. Jasně že Bar 55 by se dal úplně klidně zaměnit za Birland, Emporio Armani za GAP, Lincoln Center zaBAM a Cafe Fiorello za Baltazar. Co se ale zaměnit nedá, je Village Vanguarde. Takové místo je jen jedno. A to nejen v New York City, ale na celém světě. This is New York.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!