Pondělí 27. září 2021, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

NOMÁDI: Cesta po Evropě a hledání nedotčené přírody

Nomádi

  6:47
Moji dva nejmilejší lidé mě pojmenovali Vítek. Jsem pojízdný dům Mercedes Benz Vito cdi110 a byl jsem vyroben roku 1999. Ve skutečnosti jsem opravdu ožil, až když mě koupili moji součastní majitelé. Poté, co si mě vzal do parády Michal, následovalo pár pracovních zimních týdnů. Nejprve mě celého odstrojil a pak mi od začátku dával novou podobu.

Mám nové zateplení, dřevěné obložení, lino, topení, světla, závěsy, otočnou sedačku, solární panely, úložné prostory, kuchyňskou linku s vařičem a gauč s hezkým potahem, který se rozkládá na postel. Myslím, že jsem fešák a to jen díky Michalovi. Mám obsah motoru 2.2, jezdím s průměrnou spotřebou 8l/100km a moji úlohou je bezpečně vozit náš tým.

Kdo jsou EAGLES?

V současnosti má náš tým tři členy - Markéta(25), Michal(27) a Vítek(18). My dohromady si říkáme EAGLES. Jestli se ptáte proč, tak to není proto, že jsme draví nebo tak něco. Je to jednoduché. Michal se jmenuje Vorlíček a říká se mu Vorli. Jen náš kamarád Filip mu říká Vorel - v angličtině eagle. Když Markéta a Michal přijeli do Anglie, začal jim Filip říkal Vorlovi a jim se to začalo líbít. Když pak přemýšleli, jak si budou říkat, EAGLES byla jasná volba. Určitě vás zajímá, jak se dali dohromady a já vám to povím, ale nečekejte žádnou lovestory. Seznámili se, ale cesty se jim rozešly. Za nějakou dobu je však osud svedl dohromady a oni se zamilovali. Brzy na to odjeli pracovat do Windermere v Anglii, kde byli deset měsíců a vydělávali. Právě tam se zrodil plán pořídit si mě, útulného bydlíka, a vydat se v něm na cesty. Už od mala totiž rádi cestovali a časem se právě cestování stalo jejich vášní.

Cesta po Evropě

Plánování je s nimi těžké. Často své plány mění ze dne na den či z minuty na minutu. Základní myšlenka plánu však pořád zůstává stejná. Chceme cestovat! Plán je tedy takový, že budeme rok objíždět státy Evropy a budeme se snažit žít a cestovat nízkonákladově.

V tuto chvíli za sebou už máme Slovensko, Maďarsko, Srbsko, Rumunsko, Bulharsko, Řecko, Albánii, Montenegro a část Chorvatska. Spousta států nás teprve čeká, ale už teď víme, že tahle cesta, byla naší nejlepší volbou. Jejich volbou. Poznáváme místa, o kterých se nám ani nesnilo. Prozkoumáváme krásy nedotčené přírody. Poznáváme nové lidi a děláme si nové přátele. Užíváme si jeden druhého a radujeme se ze svobody, kterou nám tento styl života dává.

Život na cestách nám otevírá oči a dává nové možnosti. Jsme štastní a o to přeci jde. Nechceme žít, tak jako většina lidí. Nechceme žít, tak jak se nám říká, abychom žili. Nechceme trávit každý den v práci, která nás nebaví. Nechceme splácet hypotéku s přemrštěným úrokem. Nechceme, aby nám společnost udávala směr. Nechceme se spokojit s myšlenkou, že na dovolenou pojedeme jednou či dvakrát ročně. To nám nestačí. Aspoň zatím ne. Chceme si si svůj směr najít sami. Dospět k němu. Chceme být pány svého času. Strůjci svého štěstí. Nechceme, aby nám život proklouzl mezi prsty. Nestačí nám jen přežívat. Chceme žít! A chceme žít šťastně a spolu. To jsou důvody, proč náš tým dělá to, co dělá. Cestujeme, protože to milujeme a naplňuje nás to.

Hledáme nomády nového věku!

Máte podobné zážitky, cestujete podobně zajímavým vozem a máte pěkné fotky?

Napište nám na internet@lidovky.cz. Do předmětu napište Nomádi.

Vanlife

Život v domečku na kolech, jak mi často říkají, je skvělý a vůbec to není tak náročné, jak se může zdát. Přiznávám, že jsme z obývání tak malého prostoru měli trochu obavy. Ty se však rychle rozplynuly a my si to užíváme. Bydlení na přibližně třech metrech čtverečních vás naučí skromnosti. Navíc zjistíte, že spoustu věcí, bez kterých si nedovedete běžný život představit, nepotřebujete.

Spousta věcí se tak stane nepotřebným luxusem a vy si uvědomíte na čem opravdu záleží. Místo shromažďování věcí jsme začali shromažďovat vzpomínky, které nám zůstávají z míst našich návštěv. Svým spolubydlícím poskytuji kuchyň, ložnici, obývák, pracovnu, šatnu, předsíň, jídelnu, koupelnu a naší zahradou je celý svět. Vanlife nám dává vše, co potřebujeme.

Toto všechno a mnohem více jsme my. A Eagles jsou právě na cestách. Plníme si svůj sen a ukazujeme, že to jde. Sami jsme potřebovali nějakou inspiraci a teď chceme být inspirací my. Více o najdete ZDE.

Albánie - uvnitř kaňonu
Slovensko - Bojnický zámek

Zobrazit celou fotogalerii

Prohlédněte si pohodlně všechny fotografie

Autor:

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat