Úterý 5. března 2024, svátek má Kazimír
130 let

Lidovky.cz

NOMÁDI: Jak najít dobré spací místo na cestách?

Nomádi

  6:32
Základem spaní na divoko (neboli tak zvaného wildcampingu) je být zastrčený, večer přijet, ráno odjet, nezůstávat na stejném místě více nocí po sobě a hlavně tím nikoho nerušit a nikomu nevadit. Říkám tomu „spát jako prase“ - divočák (nebo srnka, zajíc...) taky večer zalehne, ráno vstane a odejde, nic tam po sobě nezanechá a nikomu tím nevadí.

Základem spaní na divoko (neboli tak zvaného wildcampingu) je být zastrčený, večer přijet, ráno odjet, nezůstávat na stejném místě více nocí po sobě a hlavně tím nikoho nerušit a nikomu nevadit. foto: Tomáš Mähring, Wild Camping TIPs

Ideálně po sobě místo nechte ještě čistší, než bylo před vaším příjezdem. Rozhodně nerozdělávejte oheň a před cestou si také zjistěte, co na spaní na divoko říkají místní zákony.

Kde, jak a kdy hledat?

Ideální je, si spací místo najít ještě před setměním, hledat místo po tmě je podstatně náročnější a občas je pak ranní probuzení dost velkým překvapením, někdy milým, ale častěji dost šokujícím. Jak tedy hledat?

Většinou platí, že čím méně obydlená oblast, tím snadnější hledání. Nám se na cestách osvědčilo sjet na menší silnici a z té odbočit ještě na menší a koukat kolem sebe. Ideální je si nějakou vedlejší cestu vytipovat předem v mapě, ať už papírové, nebo třeba té satelitní na Google mapách (tam kolikrát můžete objevit i rovnou místo, kde by mohlo jít přespat).

Wild Camping TIPs

Aby se cestovatelé mohli vzájemně inspirovat a pomáhat si s nacházením spacích míst, založili jsme projekt Wild Camping TIPs s komunitně tvořenou celosvětovou databází spacích míst, ale i volně přístupných horkých pramenů. Navíc nyní na webu běží soutěž „Vyfoť Wild Camping TIPs nálepku na cestách a vyhraj” o spoustu hodnotných a zajímavých cen. Kempujete rádi na divoko? Mrkněte na www.wildcamping.tips/cs a přidejte se k nám na Facebooku a Instagramu @wildcampingtips

Velkou šanci na hezký plácek máte u řek. U mostů přes řeku se často dá k řece sjet a najít u ní nějaké hezké zastrčené místo. Jen pozor, abyste nespali v řečišti, kde hrozí, že se do rána zvedne hladina tak, že vás vyplaví (úseky řek pod přehradou nebo za silných dešťů). Stejně tak velká šance na poklidné spaní je v okolí jezer a rybníků. Nouzově se často dá zaparkovat a přespat na výchozích místech vícedenních treků.

Když už potřebujete přespat ve městě, připravte se na spaní v autě a ne ve stanu nebo pod širákem vedle auta. Občas bývá možné zaparkovat a přespat na parkovištích u lanovek a na dalších veřejných místech, kde stávají auta i přes noc. Odpočívadla a parkoviště u benzínek s jednorázovým přespáním také často nemají žádný problém. Případně některé supermarkety tolerují přespání v autě či karavanu na jejich parkovišti. (Například americký Wallmart je tím známý, i tak je ale dobré se zajít zeptat. Vyhnete se tak případným nepříjemným budíčkům v noci a třeba vám tam místo toho poradí i nějaké lepší místo.)

Na co si dát ještě pozor?

Rozhodně je vhodné se porozhlédnout po okolí a “neustlat si” pod nalomeným nahnilým stromem, který vypadá, že každou chvíli spadne. Nám takhle jednou na Balkáně spadl strom pár metrů za stanem a nikomu bych nepřál začít podobné probuzení. Stejně tak při spaní pod skalní stěnou pozor na možné padající kamení.

Velkou šanci na hezký plácek máte u řek. U mostů přes řeku se často dá k řece...
Ideální je, si spací místo najít ještě před setměním, hledat místo po tmě je...

V případě odpočívadla, parkoviště nebo spánku někde poblíž silnice je dobré vzít na vědomí i možnost, že tam v noci mohou přijet blbnout místní “mlaďoši”. Člověku to na klidném spaní příliš nepřidá, když se vám kousek od hlavy v noci rozjede večírek zakončený zběsilým ježděním aut po celém parkovišti…

Vždy byste také měli respektovat místní faunu a například v místech, kde žijí medvědi, znát a dodržovat základní pravidla chování a kempování v takových oblastech. Často ale větší nebezpečí než od zvířat může hrozit od lidí. Během našeho šesti měsíčního pobývání a cestování po Jižní Americe jsme se v místech, kde jsme se necítili nejbezpečněji, snažili parkovat tak, aby nebyl problém s autem odjet, bez nutnosti couvat - například v případě nějakého nezvaného nočního návštěvníka. Jaká by byla realita jsme naštěstí nikdy nezjistili, ale spalo se nám takto klidněji.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!