Pátek 21. ledna 2022, svátek má Běla
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Máselnice i staré hračky. Chříč láká do muzea každodennosti

Cestování

  7:00
CHŘÍČ - Vybavení kuchyně, ševcovskou a tesařskou dílnu, nástroje na stříhání a zpracování ovčí vlny či potřeby švadleny představuje nové Muzeum každodennosti v Chříči na severním Plzeňsku. V historické sladovně bývalého pivovaru ho připravilo občanské sdružení Propolis.

Nové muzeum v Chříči ukazuje historické předměty denní potřeby. foto: ČTK

Několik stovek exponátů pochází z valné většiny z darů od lidí z okolí. Smyslem muzea je ukázat věci, které byly zhruba v 30. letech 20. století stejně nedílnou součástí tehdejšího života lidí, jako jsou dnes elektrické spotřebiče a technika, řekla ČTK Jana Jakubíčková ze sdružení.

"My jsme chtěli ukázat každodenní život našich předků, protože se nám zdá, že v současné době modernizace a techniky se vytrácí taková ta poctivá ruční práce," uvedla. Zatímco dnešní obuv vydrží podle ní sotva pět let, v muzeu jsou vystaveny ševcem ušité boty, která jsou i po více než 90 letech stále ve výborném stavu. Expozice představuje také kolekci starých šicích strojů a galanterních pomůcek včetně několika unikátních kusů oblečení.

"Máme tady třeba noční košili z 30. let, kterou si nevěsta vyšívala desítky hodin na svatební noc, nebo staré svatební šaty z 20. let," vyjmenovala Jakubíčková.

Závidí nám i některá velká muzea

Když začalo sdružení o muzeu uvažovat, roznesli jeho členové do 6000 domácností v okolí letáčky s poptávkou po exponátech. "Ohlas nebyl moc velký, přihlásilo se nám asi 40 lidí, ale ti měli neuvěřitelné věci, které nám závidí i některá velká muzea," řekla Jakubíčková.

Zřizovatelé muzea se chtěli také odlišit od klasických muzejních expozic, takže naprostá většina předmětů je volně přístupná a lidé si je mohou osahat a vyzkoušet. Pro děti je připravena hra založená na poznání jednotlivých předmětů a jejich využití.

Smyslem muzea je ukázat věci, které byly zhruba v 30. letech 20. století stejně nedílnou součástí tehdejšího života lidí.

Návštěvníci v muzeu uvidí také například soubor starých církevních ornátů z chříčského kostela, máselnice, odstředivky a další nástroje a pomůcky na zpracování mléka, praní prádla nebo na zavařování kompotů, staré hračky i kolekci historického ručního nářadí.

Muzeum je ve sladovně bývalého pivovaru, který byl v provozu od roku 1547 do roku 1942. Opravu sladovny a vybudování muzea sdružení financovalo z podpory Místní akční skupiny Světovina, peníze dostalo i od Plzeňského kraje a několika nadací a firem. Sdružení plánuje i další opravy pivovaru.

Autoři: ,

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O
Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O

Maminky z eMimina testovaly prémiovou pokračovací výživu BEBA COMFORT 2 HM-O a BEBA COMFORT 3 HM-O. Pochvalovaly si především chuť, složení a...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat