Úterý 30. listopadu 2021, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Obec Potštejn. Jak šlechtický rod Chamaré hledal neúspěšně na hradě poklad

Cestování

  5:53
POTŠTEJN - Obec Potštejn na březích řeky Divoké Orlice se pyšní hned nejméně třemi významnými turistickými lákadly - barokním zámkem s bohatým programem, působivým hradem se zajímavou pověstí a minipivovarem oceňovaným na světových soutěžích.

Letecký pohled na zámek Potštejn. foto: DSOHP

Zámek rodu Chamaré

Potštejnský zámek je krásná ukázka barokní architektury.  Historicky je  spojen se šlechtickým rodem Harbuval-Chamaré. Zámek láká na krásně udržovanou zámeckou knihovnu a také reprezentační Mramorový sál, ve kterém stále visí původní lustry z českého křišťálu.

 Zámek vlastními silami zrekonstruovalia uvelebili manželé Nováčkovi a velký kus práce je vidět i v luxusních ubytovacích prostorách pro návštěvníky. Ten, na koho zámek Potštejn ale cílí především, jsou děti. Pro ty je připravena řada zážitkových programů. Například takový Bubákov, výprava do zámeckého sklepení za duchem loupeživého rytíře Mikuláše z Drslavic, vyděsí děti i dospělé. 

Krásy místního hradu

Prakticky z celého Potštejnského okolí je vidět silueta hradu na kopci. Pohled je to obzvláště působivý v noci, kdy je hrad osvětlen. Pověst praví, že na hradě je ukryt poklad loupeživého rytíře Mikuláše, který nakonec neslavně zahynul v troskách velké věže při obléhání hradu. Neobléhal ho nikdo jiný než moravská markrabě Karel, budoucí císař Karel IV. 

Hrad Potštejn sloužil jako sídlo i loupeživému rytíři Mikulášovi ze Zdrslavic.
Síla podzimu a hrad Potštejn.

Pověstí o Potštejnském hradu byl fascinován i zámecký pán, hrabě Jan Antonín Chamaré, který si jeden z latinských nápisů na zdech hradu mylně vyložil jako důkaz, že se Drslavicův lup nachází v četných podzemních chodbách. Začal tedy kopat a poklad pochopitelně nenalezl. Zasloužil se ale o postupnou destrukci celého hradu, protože ten se, nebezpečně podkopán, začal hroutit pod vlastní vahou. Pokladem byl ale fascinován i Alois Jirásek, který na hrad zasadil svou povídku Poklad z roku 1881.

Dnes se o zříceninu stará obec. Ta dokonce dala dohromady speciální stavební„komando“, takzvaný Dědkostav, který ho dává dohromady. Dědkostav tvoří místní důchodci a stavební práce probíhají vlastními silami a také s notnou dávkou nadšení. A že je to na hradě, který například získal krásnou novou kapli (o svatební obřady je na hradě prý velký zájem), okamžitě vidět.

Tak zajdeme na jedno

Dalším turistickým lákadlem Potštejna je minipivovar Clock. Ten nabízí celou řadu řemeslných piv, včetně silných speciálů nebo piva „uzeného“. Však co je lepší, než se s vychlazeným mokem po západu slunce posadit na pivovarskou zahrádku a obdivovat majestátní hrad?

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Pečovatel/ka - moderní zařízení - Praha, 24 000 Kč

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Praha, Středočeský kraj
nabízený plat: 24 000 - 24 000 Kč

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat