Neděle 14. dubna 2024, svátek má Vincenc
130 let

Lidovky.cz

Opomíjené skvosty: rozpadající se sen knížete Windischgrätze a neuvěřitelná jízdárna Světce

Nomádi

  5:55
Jen pár kilometrů od Tachova se nad řekou Mží rozkládá obec Světce. Místo, kde si starý voják vysnil romantické sídlo hodné jednoho z předních mužů a rodů monarchie.

Světce - vlevo zbytky nikdy nedostavěného zámku, vpravo budova bývalého kláštera, kde dnes sídlí škola. foto: Tomáš Málek, Lidové noviny

Torzo zámku i po 160 letech ukazuje, jak velkorysý a drahý to musel být počin....
Světce - zbytky zámku. Projekt nikdy nebyl dokončen.

Dějiny 19. století, to je ve škole učiněné peklo. Revoluce střídá revoluci, do toho se k pomazaným hlavám motají premiéři a velmocenské hrátky zvané tak líbezně “koncert velmocí”. Látka zapeklitá, složitá na výklad i na udržení pozornosti. Jenže ty příběhy: třeba kníže Windischgrätz. Z výuky jej známe jako “zlého muže”, který potlačil Svatodušní bouře v Praze v roce 1848. I jeho zásluhou habsburská monarchie, tento “žalář národů”, přežila.

Opomíjené skvosty: kaolínový důl Nevřeň

Alfréd I. Windischgrätz se na stará kolena rozhodl (bylo mu tou dobou sedmdesát), že si postaví kousek od Tachova svojí verzi romantického sídla, tedy jakousi západočeskou Hlubokou. Zbyla z toho fascinující několikapatrová jízdárna stojící mezi chalupami. A neméně fascinující trosky zámku.

Domov na kolech

K cestě po opomíjených skvostech Česka jsme využili obytnou dodávku Carado Vlow 600 Unlimited

- vestavba na podvozku Fiat

- motor 2,3 l (130 PS)

- délka vozu: 6 metrů

- 4 místa na jízdu

- 3 místa na spaní

- vybavení: kuchyňka, sprcha, WC, nezávislé topení

- více najdete ZDE

„V roce 1860 musela být tato stavba zjevením. V úžasně promyšleném projektu jsou spojeny prvky průmyslové architektury s představou aristokratické stavby,” uvádí informační cedule. Budova architektonickým jazykem připomíná již zmíněnou Hlubokou nad Vltavou v jižních Čechách. Ale ty rozměry: budova je dlouhá 60,2 metrů, široká 50, vysoká 26,3 metru. Samotná hala, kde se jezdilo, má rozměry 20x40 a to opět v metrech. Ostatně jde o největší stavbou svého druhu v Čechách a po vídeňské druhou největší ve střední Evropě.

“Dispoziční řešení bylo plně podřízené účelu - stavba obsahovala kovárnu, sklady, uhlenu, byt kováře, prostory pro odvoz hnoje (shoz přímo na vozy), v patrech se nacházely lóže, ochozy a obytné pokoje s toaletami,” dodávají informační materiály.

Velkolepá jízdárna po roce 1945, kdy byl majetek šlechtického rodu zestátněn, postupně chátrala. Nakonec byla zbavena památkové ochrany a určena k demolici. Se záchranou se začalo až v roce 2000. A unikátní stavba přitom doslova unikla hrobníkovi z lopaty.

Zámecká ruina

Když od hlavního vstupu do jízdárny pokračujete stále do kopce, čeká vás další překvapení à la Světce. Za levotočivou zatáčkou na vás dolehne plnou silou: mezi stromy se tyčí úctyhodné trosky. Na první pohled jsou patrné zbytky věží, které vystupují před zbytky vysoké stěny. Za pravidelnými řadami okenních otvorů jsou vidět vzrostlé stromy, zeď stále protíná římsa oddělující první a druhé patro a na stěně visí výstražná cedule: “Zákaz vstupu”.

Parkoviště pro návštěvníky jízdárny Světce je dost prostorné i pro obytná auta.

Užitečné informace:

Když v roce 1862 kníže Alfréd I. Windischgrätz zemřel, byla jízdárna téměř dokončena, zatímco ze zámku bylo postaveno jen severní křídlo se dvěma nárožními věžemi. Jeho syn a nástupce Alfréd II. ve finančně náročné stavbě nepokračoval. Pak začal pracovat zub času. Trosky tak dnes doléhají k budově střední školy, která sídlí v původní budově paulánského kláštera.

Místo můžete navštívit pěšky či na kole cestou starým stromořadím, které Windischgrätzové nechali vysázet mezi Tachovem a Světci. Přímo na místě je možný udělat malý okruh mezi památkami, který zvládnete i s dětským kočárkem. Pokud zvolíte cestu vozem, najdete nedaleko jízdárny upravené parkoviště (GPS souřadnice: 49.8029856N, 12.6080533E). Nabízí zpevněnou plochu a dost místa, aby se zde otočilo o obytné auto. 

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!