Pondělí 5. června 2023, svátek má Dobroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nomádi

Opomíjené skvosty: z Potštejna stále dýchá Belle Époque. Obec skrývá okouzlující promenádu i oceňovaný pivovar

Potštejn - pohled ze zámecké zahrady ke vstupu do zámku. foto: Tomáš Málek, Lidové noviny

Původní zpráva
RYCHNOV NAD KNĚŽNOU - Někdy se z místa, kterým jste plánovali jen projet, stane překvapivý objev. Protože tam najdete něco nečekaného. Něco, co vás přinutí zaparkovat a zdržet se. Třeba pár hodin, ale také přes noc. To je náš příběh s Potštejnem.
  5:00

Opomíjené skvosty: krov v Chebu vztyčovali, když byl Václav IV. ještě mladý. Teď si na něj můžete sáhnout

Česko je sice velmocí, co se týče počtu dochovaných šlechtických sídel, ale otevřeným zámkem a zřícenininami hned dvou hradů se nemůže chlubit každá tuzemská obec. Když si k tomu připočtete ještě Divokou Orlici, řeku zkroucenou do sytě zelených kopců, máte unikátní kombinaci. A právě tu nabízí návštěvníkům obec Potštejn v Královéhradeckém kraji.

Potštejn - z procházky kolem Divoké Orlice.
Potštejn - zámek se zaměřuje na dětské návštěvníky.

Potštejn měl kromě krásné přírody a památek dvojité štěstí. Protla jej železniční trať a obec se tak stala dostupnou (i dnes zde staví přímý rychlík Hradečan z Prahy do Letohradu - pozn. red.). Druhým štěstím byl Jan Urban Jarník. Evidentně osvícený muž, univerzitní profesor a znalec románských jazyků, byl zde dlouholetým předsedou zdejšího Okrašlovacího spolku. Myslel velmi moderně. V Potštejně zřídil říční lázně s čítárnou a kulečníkem, dva tenisové kurty, krytý kuželník a na okouzlující promenádě „Pod lipami“ vystavěl jubilejní pavilon.

Domov na kolech

K cestě po opomíjených skvostech Česka jsme využili obytnou dodávku Carado Vlow 600 Unlimited zapůjčenou firmou Hykro  (www.hykro.cz).

- vestavba na podvozku Fiat

- motor 2,3 l (130 PS)

- délka vozu: 6 metrů

- 4 místa na jízdu

- 3 místa na spaní

- vybavení: kuchyňka, sprcha, WC, nezávislé topení

- více na https://hykro.cz/p/816597449-carado-vlow-600-unlimited

Carado Vlow 600 Unlimited

Od roku 1887 “jeho” spolek pravidelně uveřejňoval seznam letních hostů, tedy jakési “Kdo je kdo”. A těm se snažil zprostředkovat ubytování v soukromých bytech. Řada osobností si zde do konce století vystavěla vily, například rodina spisovatelky Marie Pujmanové. Není divu, že si tohle místo oblíbili na přelomu 19. a 20. století lidé jako Tomáš Garrigue Masaryk, pedagog a filozof Gustav Adolf Lindner a hned několik historiků: Josef Kalousek, Václav V. Tomek, Antonín Rezek či Josef Emler. Prostě česká univerzitní elita. Právě odtud pramení onen duch Belle Époque, který je v obci stále přítomný.

Potštejn dnes

Ideální parkoviště, vhodné i pro obytný vůz, najdete u řeky na začátku promenády (GPS: 50.0808903N, 16.3055800E). Zpevněné stání se nachází v těsně blízkosti oploceného dětského hřiště, což potěší hlavně rodiče z vozu plného znuděných dětí. V parném létě je ideálním místem pro procházku promenáda “Pod lipami”. Cesta proti proudu řeky, ve stínu pod korunami letitých stromů, je vhodná i pro dětský kočárek. Místní se v parném počasí do Divoké Orlice chodí koupat. Voda je opravdu studená, ale perfektně osvěží - vyzkoušeno na vlastní kůži.

Krásné místo k táboření nabízí rozlehlá louka pod hradem s Kempem Western Vochtánka (GPS: 50.0758439N, 16.3123664E), kde najdete tábor s indiánskými teepee a také stany vodáků. Vozem je louka dostupná po polní cestě, která potěší milovníky Balkánu. Vypadá totiž, jako by jí někdo prohrábl “v balkánském stylu” buldozerem. Za suchého počasí je však s trochou odvahy sjízdná i s obytným autem. Z tábořiště je to do centra Potštejna dvacet minut pěšky a cesta vede kolem řeky.

Kam určitě zamířit na výlet

Barokní zámek v centru obce cílí především na děti. Pro malé návštěvníky je připravena řada zážitkových programů. Například takový Bubákov, výprava do zámeckého sklepení za duchem loupeživého rytíře Mikuláše z Drslavic, vyděsí děti i dospělé. Naopak Pohádkov tvůrci koncipovali pro děti od jednoho roku. Nezapomeňte před vchodem do zámku zahnout doprava. Tudy se totiž dostanete do rozsáhlého zámeckého parku, který kombinuje prvky francouzské zahrady a anglického parku.

Pod zámkem stojí světle žlutá budova s velkým dvorem. Je to rušné místo, kde v hlavní cyklistické sezoně budete o víkendu jen těžko hledat “parkování” pro svůj bicykl. Důvod je jasný: místní řemeslné pivo. A pivovar Clock jej umí, neboť sbírá ocenění nejen v tuzemsku, ale i v zahraničí (o pivovaru jsme psali zde).

Potštejn - ideální parkoviště i pro obytná auta najdete na začátku promenády Pod lipami.

BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna
BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna

Potřebujete posílit pánevní dno, ale nemáte čas na aktivní cvičení? Značka BOOM představila Pulzační a vibrační kuličky, které aktivně posilují...