Čtvrtek 18. července 2024, svátek má Drahomíra
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Pestré vánoční trhy? Jeďte do Drážďan

Cestování

  7:00
Saské Drážďany lákají v posledních letech stále více Čechů. Kromě památek a jednodenních výletů za nákupy se jejich rostoucí přízni těší také tradiční předvánoční trhy.

Předvánoční Drážďany foto: Shutterstock

Na ty i letos město vábí svou zimní reklamní kampaní, která se kromě Němců zaměřuje právě na obyvatele nedalekého Česka. Pro ně jsou o nadcházejících adventních víkendech připraveny posílené železniční spoje mezi Ústím nad Labem a saskou metropolí.

Adventní čas v Drážďanech:

Vánoční trhy v Drážďanech

Slavnostní zahájení hlavního drážďanského vánočního trhu Štrýclmarkt se koná se každý rok ve čtvrtek před prvním adventním víkendem. Letos toto datum padlo na 24. listopad, kdy se již tradičně uskuteční ekumenická bohoslužba v kostele Kreuzkirche za hudebního doprovodu známého drážďanského chlapeckého pěveckého sboru „Dresden Kreuzchor“.

Od roku 2005 zaznamenávají Drážďany podle městských statistik každoročně dvouciferný procentuální nárůst českých návštěvníků. Tento trend pokračoval i v letošním prvním pololetí, kdy do "Florencie na Labi", ležící ani ne hodinu jízdy od českých hranic, zavítalo o devět procent více Čechů než ve stejném období loňska. V počtu přenocování byl přírůstek dokonce dvanáctiprocentní.

Vánoční trhy na náměstí Altmarkt

25. 11. - 23. 12, denně 10-21 h

zahájení: čtvrtek 24.listopadu 2011 (16 h)
ukončení: sobota 24.prosince 2011 (14 h)

 

1. ADVENT

26. / 27.11.2011
Slavnosti Pflaumentoffel- und Pfefferkuchenfest

2. ADVENT

sobota 3.12.2011
Slavnosti Drážďanské štoly "Stollenfest" s několikatunovou štolou

3. ADVENT

10. / 11.12.2011
Slavnost vánoční pyramidy a svícnu "Pyramiden- und Schwibbogenfest"

4. ADVENT

sobota 17.12.2011
Slavnostní průvod 500 tradičních krušnohorských hornických uniforem "Bergparade", který se pořádá jednou za 2 roky

Nejvíce však bývá čeština v Drážďanech slyšet na konci roku, kdy lákají na předvánoční nákupy a tradiční adventní trhy plné regionálních kulinářských specialit a dřevěných ozdob z Krušnohoří. Tím nejznámějším a údajně i nejstarším v celém Německu je Striezelmarkt (vánočkový trh), který stojí v centru také letošní zimní reklamní kampaně města, jež má přivábit další návštěvníky i z Česka.

"Po úspěchu vánočních Drážďan u našich českých sousedů v loňském roce jsme v tomto roce zhodnocení na tomto (českém) trhu ještě rozvinuli," tvrdí Bettina Bungeová, šéfka společnosti Dresden Marketing, která má kampaň na starosti. Sází hlavně na upoutávky v českém tisku a na oslovování českých dopravců. Do provozu byly uvedeny také webové stránky o Drážďanech v češtině mesto.drazdany.info.

Speciální adventní vlaky

Podle Bungeové jsou předvánoční Drážďany zajímavé hlavně pro jednodenní české turisty. Zejména pro ně budou k dispozici zvláštní vlaky na trase Ústí nad Labem-Drážďany vypravované o adventních víkendech. Po loňské premiéře těchto spojů v několika dnech budou letos jezdit každou adventní sobotu a neděli, a to vždy jedna souprava dopoledne do Saska a odpoledne zpět do Ústí.

Hledáte informace o cestování po Německu?

"Vzniklo to ve spolupráci Českých drah a Deutsche Bahn, protože běžnými vlaky bychom asi ten počet cestujících, co jezdí v tenhle čas do Drážďan, nestihli odvézt," vysvětlil mluvčí ČD Petr Šťáhlavský. Každý adventní vlak má podle něj kapacitu asi 400 míst a už loni byly tyto spoje hojně využívány.

Jízdenka na ně podle Štáhlavského platí také jako lístek na městskou dopravu v Drážďanech i na tamní příměstské vlaky, jimiž si Češi mohou udělat výlet například do Míšně nebo na zámek Moritzburg, známý z pohádky Tři oříšky pro Popelku. "Do Drážďan samozřejmě jezdí každé dvě hodiny vlaky EuroCity a zhruba co hodinu přes hranici z Děčína do Bad Schandau regionální motorák, který navazuje na rychlíky z Prahy a v Bad Schandau na S-Bahn," doplnil mluvčí další možnosti, jak se po kolejích dostat do saské metropole, která se na konci listopadu převlékne do vánočního.

Tip:

Drážďanské muzeum dopravy přichází v listopadu s novou dočasnou výstavou vzniklou ve spolupráci s londýnským dopravním muzeem a muzeem v Coventry. Expozice se věnuje roli veřejné dopravy za 2. světové války tří měst s podobným osudem: Londýn, Coventry, Drážďany.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!