Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Popularita jízd psích spřežení v Česku stoupá

Cestování

  16:52
HORNÍ PLANÁ - Jízdě se psím spřežením (mushingu) propadá v Česku čím dál více lidí, pro tuzemské i zahraniční turisty začíná být zajímavou součástí nabídky cestovního ruchu.

Psí spřežení. foto: Sirko HartmannShutterstock

Padesátiletého mushera a někdejšího mistra Evropy Jiřího Blažka kouzlo jízdy na saních zasněženou krajinou zavedlo až na Aljašku. Dodnes je držitelem rekordu v tamním prestižním závodě. Teď doufá, že na Šumavu letos dorazí pravá zima a poprvé zapřáhne do saní šestici svých aljašských husky, třetí generace štěňat, která si před lety přivezl z Ameriky.

Všechno začalo četbou dobrodružných knížek o Aljašce z dob zlaté horečky a také pohledem na krásnou modrookou fenu husky ve filmu. Usmyslel si, že takového psa musí mít. Svůj sen si splnil až po třicítce. Později, když se psím spřežením vyhrál v Evropě, co mohl, kamarád ho vyhecoval, aby jel na zkušenou na Aljašku. Odpověděl na inzerát a stal se handlerem, pomocníkem - trenérem k závodním psům. Na starost jich měl 24 a za těhotnou majitelku a musherku odjel i několik závodů.

Padesátiletý musher a někdejší mistr Evropy Jiří Blažek ukazuje vlastní fotografii ze závodů ve své šumavské chalupě

Za ubytování a stravu čistil kotce a krmil psy. Před hlavní sezonou mu byly odměnou jízdy se psími spřeženími zasněženou krajinou a poté i zkušenosti ze závodů. Dodnes je držitelem historického rekordu - na mistrovství Ameriky jel v jednom závodě se dvěma šesticemi psů. "Odjel jsem první tým na začátku, dojel jsem do cíle, rychle jsem musel přepřáhnout, připravit si další tým a vyrazit znovu na trať," vzpomíná.

Po závodní sezoně Blažek půl roku sázel na jihu Aljašky i na Ostrovech prince Williama stromky. Pobýval tak v místech, kam se normální smrtelník těžko dostane. Do některých lokalit ho s kolegy převážela helikoptéra.

"Běžně tam vidíte medvědy, hodně losů nebo třeba velryby," vzpomíná.

Poutavě vyprávět může celé hodiny. Třeba jak se starousedlíci chovají k cizincům, jak se staví psí spřežení, jaké vlastnosti musí mít vůdce v jeho čele, jaká plemena se používají. Mluví o závodech, o úspěších Čechů, o tom, jak spřežení letí bílými pláněmi rychlostí kolem padesáti kilometrů.

Vysvětlí, jak se smečce velí kupředu, doleva, doprava. Nezatajuje krutý osud závodních psů ve světě.

Neobydlené Šumavské pláně jsou výhodou
Zkušenosti z pobytu v zahraničí využil i ve svém podnikání. "Kdo chce a kdo je trochu šikovný, práci si najde i v zapadlé osadě na Šumavě," tvrdí. Už před odjezdem si koupil chalupu v Mysliveckém údolí u hranic vojenského újezdu Boletice, po letech ji přeměnil v příjemný penzion se solidními cenami. Na chov psů si přivydělává i jako správce několika chalup a penzionu, které si tu koupili Nizozemci. V zimě k němu jezdí musheři z Rakouska a z Německa. Z neobydlených šumavských plání mimo velká turistická centra jsou nadšení. Dovolenou tu tráví i české rodiny s dětmi. Armáda podle něj v Boleticích vlastní zbytečně velké prostory. Část by mohla sloužit turistickému ruchu - jako třeba nedaleký rybník Olšina, jenž patří k nejstarším a nejvýše položeným rybníkům v republice. Vojenskými lesy by mohly vést atraktivní trasy pro psí sáně, které přírodu nepoškodí, míní.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Mohlo by vás zajímat