Středa 15. července 2020svátek má Jindřich 23 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN


Lidovky.cz > Relax > Domácí mazlíčci

Šediváčkův long dostal jméno po zastřeleném huskym. V Orlických horách začal extrémní závod psích spřežení

Závod pravidelně startuje v obci Deštná v Orlických horách. Pořadatelé místo... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Závod pravidelně startuje v obci Deštná v Orlických horách. Pořadatelé místo... | foto: ČTK

DEŠTNÉ V ORLICKÝCH HORÁCH V Orlických horách začal v úterý extrémní závod psích spřežení Šediváčkův long. Podmínky jsou ideální. Třiadvacátého ročníků se účastní okolo 80 závodníků z několika zemí s asi 600 psy.

Účastníci klání v úterý v podvečer zahájili závody slavnostním nástupem na parkovišti pod sjezdovkami v Deštném. Informoval o tom ředitel závodu Pavel Kučera. Nejdelší pětietapová trasa měří přes 300 kilometrů, kratší trasa 200 kilometrů a skládá se ze čtyř etap. Musheři dorazí do cíle v sobotu.

„Jedenáct musherů, kteří pojedou 300 kilometrů, odstartovalo v úterý, zbytek vyrazil na dvoustovku ve středu,“ uvedl Kučera.

Den před historicky prvním závodem utekli pořadateli Pavlu Kučerovi dva psi....
Závod pravidelně startuje v obci Deštná v Orlických horách. Pořadatelé místo...

Po vydatném sněžení minulý týden mají závodníci po několika letech výborné podmínky. Ráno bylo na Šerlichu v nadmořské výšce 1027 metrů na hřebeni Orlických hor minus 11 stupňů Celsia, jasno a okolo 120 centimetrů sněhu. „Po dlouhé době neřešíme, jestli bude pršet nebo sněžit, to je paráda. Velice se na to těším. Naposledy byl takový ročník v roce 2004. Pokud bude počasí jako dnes, tak závod bude docela rychlý,“ řekl v úterý Kučera.

Jeden z nejtěžších závodů ve střední Evropě

Při minulých ročnících se pořadatelé mnohdy potýkali s nedostatkem sněhu. Třeba v roce 2016 musela být trať závodu kvůli oblevě výrazně zkrácena, o dva roky dříve museli závodníci vyjet na trať na tréninkových kárách.

Organizátoři připravili pro závodníky také noční bivaky, první ve čtvrtek na Bedřichovce a druhý v noci na sobotu v lokalitě Zámeček-Pádolí.

Šediváčkův long patří k nejtěžším závodům svého druhu ve střední Evropě, což je dané délkou trati a převýšením. „Třistakilometrová trasa má převýšení 9000 metrů a dvoustovka asi 7000 metrů,“ uvedl Kučera. Také proto každoročně láká i mushery ze zahraničí. Kromě české musherské špičky se na start postaví i závodníci z Německa, Rakouska, Švýcarska, Itálie, Nizozemska, Chorvatska, Maďarska, Polska a letos poprvé také ze Srbska.

Závod, který vede z větší části po hřebenech Orlických hor, je pojmenován po severském psu, kterého zastřelil myslivec před startem prvního ročníku závodu.

,

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Trpí vaše dítě nadváhou? Bez odborné pomoci se nadbytečných kil jen tak nezbaví
Trpí vaše dítě nadváhou? Bez odborné pomoci se nadbytečných kil jen tak nezbaví

Obézních dětí přibývá. Přispívá k tomu současný životní styl, ve kterém chybí pohyb a pobyt na čerstvém vzduchu. Tyto děti jsou pak náchylnější k různým nemocem a často trpí i jejich psychika.