Úterý 27. února 2024, svátek má Alexandr
130 let

Lidovky.cz

Pravá zimní poezie – běžkování v Jeseníkách

Cestování

Série #světovéČesko / Pokud s dětmi chcete zažít opravdovou zimní poezii a patříte mezi nadšence pohybu v zimní přírodě, zkuste běžky. Věřte, že nešlápnete vedle a užijete si spoustu legrace. Běžkování je hlavně o pohodě. A o pocitech.

Ilustrační foto foto: Centrála cestovního ruchu Olomouckého kraje

Pohybovat se téměř neslyšně zasněženou horskou krajinou má nepopsatelné kouzlo. Běžkování je o harmonii člověka a přírody. Klidnou jízdou po udržovaných trasách se dostanete do nejzapadlejších míst hor nebo až na samotné vrcholky Jeseníků. Navštívíte vyhlášená zimní střediska i odlehlé lokality opředené bájnými pověstmi, které dětem při toulkách můžete vyprávět. Třeba legendu o Krulišákovi – duchu Králického Sněžníku. Krulišák byl pěkné kvítko. Neměl rád lenochy a darmojedy, které nemilosrdně trestal. Zato pracovitý a poctivý lid, ten odměňoval. Inspirovat se můžete v knize Staroměstské pohádky od Jaroslava Šabaty.

Centrála cestovního ruchu Olomouckého kraje

Běžkování v nejvyšších moravských horách má svoji číselnou hodnotu – upravovaných běžeckých tratí je zde zhruba 300 kilometrů. Pulsující tepnou je Jesenická magistrála – trasa dlouhá 114 kilometrů. Až se na ni vydáte, nespěchejte. Přenocovat můžete v několika malebných horských chatách. Magistrála začíná v Dolní Moravě, vede přes Kladské sedlo, Paprsek, Ramzovské sedlo, Keprník, Červenohorské sedlo, Švýcárnu, Praděd, sedlo Skřítek směrem do Hraběšic a končí ve Vikýřovicích u Šumperka.

Více tipů najdete na ok-tourism.cz.

Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme vám si před vlastní návštěvou jakéhokoliv turistického cíle ověřit jeho dostupnost u provozovatele. I přes veškerá omezení ale podzim v Česku nabízí nespočet možností procházek i výletů volnou přírodou. Turistické tipy hledejte na kudyznudy.cz nebo se rovnou přihlaste k odběru Newsletteru redakce Kudy z nudy a dostávejte výběr toho nejlepšího každý týden do e-mailu! Využijte stávající situaci i pro objevování míst, která se pyšní značkou kvality Q udělovanou Českým systémem kvality služeb.

Ve spolupráci s Českou centrálou cestovního ruchu – CzechTourism

Okresní stavební bytové družstvo Mladá Boleslav
Samostatná/ný účetní

Okresní stavební bytové družstvo Mladá Boleslav
Středočeský kraj