Pondělí 24. června 2024, svátek má Jan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Rio de Janeiro: nejen karneval. 5 tipů, co vidět

Cestování

  12:00
Brazilské Rio de Janeiro žije přípravami na velkolepý karneval. Ten jako každý rok přiláká statisíce turistů. Tanečnice v kostýmech ale nejsou jediné, co stojí za vidění. Tady je pět zajímavých míst, které město nabízí.

Pohled na Rio de Janeiro. foto: HedvabnaStezka.cz

Păo de Açúcar (Cukrová homole)

Jeden z nejznámějších a nejvyhledávanějších cílů turistů. Vrchol je vysoký 390 m. Vystoupáte na něj lanovkou. A čeká vás nádherný výhled -  Rio jako na dlani (je vidět skoro celé), čtvrtě s přilehlými stejnojmennými plážemi Ipanema, Copacabana, Botafogo, Flamengo ..., záliv Guanabara, celý most Rio Niterói, ale hlavně... hlavně impozantní pohled na vrchol Corcovado se symbolem města - sochou Krista. Jízdné na lanovku stojí 53 R$ (pro děti 6 - 12 let 26 R$, děti do 6 let mají jízdné zdarma)  Více na www.bondinho.com.br

Cukrová homole ve městě Rio de Janeiro.

Morro do Corcovado & Cristo Redentor
(hora Hrbáč & Kristus Vykupitel)

Vláček jezdí denně každých 30 minut, vyveze vás pár metrů pod vrchol, zbytek můžete vyjít po schodech anebo vyjet výtahem a pak po eskalátorech. Pohled na 38 metrů vysokou sochu (včetně osmimetrového podstavce) vážící 1145 tun je neskutečný pocit, ovšem pohled z vyhlídky je ještě lepší. Je vidět téměř vše jako z Păo de Açúcar, Niterói je dál, Ipanema a Copacabana zase blíž, ze 710 m nad mořem je to úchvatný pohled. Více informací najdete zde: www.corcovado.com.br

Slavný Kristus v Rio de Janeiru.

Santa Teresa

Rozvrzané tramvajky jezdí do historické čtvrti Santa Teresa kousek od budovy Petrobras, nechcete-li platit jízdné, můžete stát na stupínku a jen tak viset do ulice. Není to moc bezpečné, ale rozhodně nezapomenutelné. Místní za jízdy i nastupují a vystupují, ač jsou cestou oficiální zastávky. Tramvajka se za Largo do França komplikovaně otáčí a jede zpět, vybírá se znovu jízdné, anebo můžete jít viset ven…

Tramvaje v Riu: nechcete-li platit jízdné, můžete jen stát na stupínku.

Maracanã

Jeden z největších fotbalových stadionů byl postaven v roce 1950 pro mistrovství světa, finále mezi Brazílií a Uruguayí tehdy sledovalo rekordních 199 584 diváků. Brazilci je nazýván "Chrámem bohů". V současné době prochází stadion rekonstrukcí, takže se budete muset spokojit s pohledem zvenčí. Brazilci stadion postupně modernizují a připravují jej na Mistrovství světa ve fotbale 2014, Otevření je naplánováno na začátek roku 2013. Okolní čtvrť Tijuca již nepatří k turisticky navštěvovaným a bezpečným.

ČTĚTE TAKÉ:

Stadion Maracaná v Riu de Janeiro.

Praias - pláže

Copacabana je sice nejznámější, ale již ne nejpopulárnější, pláže Leblon a Ipanema jsou hezčí, čistší, i když menší. Stále více navštěvované jsou pláže v okrajové čtvrti Barra da Tijuca, Barra beach je v Riu nejdelší - 15 km. Carioca, jak se obyvatelé Ria nazývají, hlavně ti bohatší, využívají i vzdálenější letoviska Búzios, Cabo Frio a Ilha Grande.

Karnevalu v Riu de Janeiro

Přípravy na letošní karneval v brazilském Riu de Janeiro vrcholí. Letos se očekává na 850 tisíc turistů, kteří se připojí k místním lidem, aby společně s nimi aspoň na pár dní zapomněli na všední starosti.

Karneval v Riu

Karnevalové průvody se budou konat nejen po celém Riu, ale také v dalších městech po celé Brazílii. Největší pozornost, alespoň světa, však opět přitáhne dvoudenní soutěžní přehlídka špičkových škol samby, která se uskuteční v neděli a v pondělí večer v centru Ria. Přímo ji může sledovat 72.500 diváků na sambodromu, který před 30 lety vytvořil slavný brazilský architekt Óscar Niemeyer, kterému je nyní už 104 let. Jedním ze známých hostů by měla být i zpěvačka Jennifer Lopezová či zakladatel Playboye Hugh Hefner.

Na sambodromu předvede své umění 13 špičkových škol samby, sedm v neděli a šest v pondělí. Každá z nich za kostýmy, alegorické vozy a další příslušenství utratila dva až pět milionů dolarů. Velkou část z nich poskytly skupiny provozující ilegální hry. Ale stále více se do financování této show zapojují brazilské i zahraniční firmy.

S přispěním cestovatelského serveru HedvabnaStezka.cz

Autor:

Jan Kempa: Správný muž se nestydí své ženě projevovat lásku
Jan Kempa: Správný muž se nestydí své ženě projevovat lásku

Profesionální trenér sportovců-profesionálů i hobbíků, vytrvalec a závodník, Jan Kempa, je mužem činu. Svůj život obrátil v patnácti doslova...