Úterý 27. února 2024, svátek má Alexandr
130 let

Lidovky.cz

Karneval v Riu začíná. Lidé se bojí epidemie dengue

Zdraví

  0:02
Proslulý karneval v brazilském měste Rio de Janeiro začíná, kromě veselí jej ale naplňují i obavy. Oslavy ohrožuje velká epidemie virového onemocnění dengue, které přenáší jistý druh moskyta, oznámilo to brazilské ministerstvo zdravotnictví.

Brazilské karnevalové veselí foto: ČTK/AP

"Myslím, že Rio de Janeiro je v letošním roce ohroženo jednou z nejhorších epidemií dengue co do počtu případů," varoval ministr zdravotnictví Alexandre Padilla v rozhovoru pro sdělovací prostředky.

Virus typu 4 byl do současnosti nejméně rozšířenou variantou, ale nyní v Riu převládá. "Není to nejtěžší typ dengue a nepředstavuje smrtelné nebezpečí," ujistil nicméně ministr.

Rio se ale v těchto dnech připravuje na největší svátek - každoroční karneval, na němž je tentokrát očekáváno přes 800.000 turistů ze zahraničí.

ČTĚTE TAKÉ:

Dengue šíří komár typu Aedes aegypti; virus vyvolává vysokou horečku, bolesti hlavy a bolesti kloubů. Může se vyvinout až v krvácivou formu a následně vyústit v úmrtí nemocného.

Od začátku roku bylo ve městě registrováno už 3499 případů onemocnění, zatímco ve stejném období loňského roku to bylo pouze 2322 případů. Žádnou oběť na životě si ale zatím nemoc nevyžádala.

V ostatních částech Brazílie počet případů dengue letos klesl o 62 procenta na 40.486 zaznamenaných případů.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!