Úterý 5. března 2024, svátek má Kazimír
130 let

Lidovky.cz

Rio zasáhla jedna z nejhorších epidemií horečky dengue

Zdraví

  7:00aktualizováno  10:05
BRASÍLIA - Mimořádně silná epidemie horečky dengue sužuje brazilské město Rio de Janeiro. Lékaři tu od začátku roku registrovali 50 tisíc případů nákazy nemoci, kterou zde přenáší určitý typ komára. Epidemie si zatím vyžádala 12 mrtvých.

Dengue šíří komár tropický (Aedes aegypti); virus vyvolává vysokou horečku, bolesti hlavy a bolesti kloubů. Může se vyvinout až v krvácivou formu a následně vyústit v úmrtí nemocného. V Riu přitom převládá virus typu 4, který byl do současnosti nejméně rozšířenou variantou.

Stát Rio de Janeiro letos zaznamenal 64.423 případů onemocnění. Jen za minulý týden podle tiskové agentury Agencia Brasil přibylo 517 nakažených.

Loni úřady registrovaly 168.242 případů nákazy, z nichž 140 skončilo smrtí nemocných. Ministr zdravotnictví Alexandre Padilla v únoru prohlásil, že Riu letos hrozí "nejhorší epidemie dengue v jeho dějinách".

Podle odhadů Světové zdravotnické organizace (WHO) horečkou dengue onemocní 50 až 100 milionů lidí ročně. Nemoc může šířit i komár tygrovaný. Vědci v dnešním vydání časopisu Interface britské Královské společnosti napsali, že tento typ komára, který žije i v netropických oblastech a kromě dengue šíří i jiné nemoci, může mít vlivem oteplování příznivější podmínky pro to, aby se rozšířil do severnějších částí Evropy.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!