Neděle 11. dubna 2021svátek má Izabela 17 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Rio zasáhla jedna z nejhorších epidemií horečky dengue

BRASÍLIA Mimořádně silná epidemie horečky dengue sužuje brazilské město Rio de Janeiro. Lékaři tu od začátku roku registrovali 50 tisíc případů nákazy nemoci, kterou zde přenáší určitý typ komára. Epidemie si zatím vyžádala 12 mrtvých.

Dengue šíří komár tropický (Aedes aegypti); virus vyvolává vysokou horečku, bolesti hlavy a bolesti kloubů. Může se vyvinout až v krvácivou formu a následně vyústit v úmrtí nemocného. V Riu přitom převládá virus typu 4, který byl do současnosti nejméně rozšířenou variantou.

Stát Rio de Janeiro letos zaznamenal 64.423 případů onemocnění. Jen za minulý týden podle tiskové agentury Agencia Brasil přibylo 517 nakažených.

Loni úřady registrovaly 168.242 případů nákazy, z nichž 140 skončilo smrtí nemocných. Ministr zdravotnictví Alexandre Padilla v únoru prohlásil, že Riu letos hrozí "nejhorší epidemie dengue v jeho dějinách".

Podle odhadů Světové zdravotnické organizace (WHO) horečkou dengue onemocní 50 až 100 milionů lidí ročně. Nemoc může šířit i komár tygrovaný. Vědci v dnešním vydání časopisu Interface britské Královské společnosti napsali, že tento typ komára, který žije i v netropických oblastech a kromě dengue šíří i jiné nemoci, může mít vlivem oteplování příznivější podmínky pro to, aby se rozšířil do severnějších částí Evropy.

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

Cukrářka Klára Frycová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Znamení zvěrokruhu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...