Čtvrtek 29. února 2024, svátek má Horymír
130 let

Lidovky.cz

Nová posila v boji proti horečce dengue? Akvarijní rybky

Zdraví

  7:00
MANILA - Drobné tropické rybky živorodky duhové, známé také jako paví očka nebo gupky, patří mezi nejběžnější a nejpohlednější ozdoby akvárií. Podle vědců by ale mohly být také účinným bojovníkem proti tropické horečce dengue v Asii.
Paví očka (ilustrační foto)

Paví očka (ilustrační foto) foto: Wikipedia

Rybky s latinským názvem Poecilia reticulata jsou levné, mají spoustu potomků a chutnají jim larvy komárů; denně jich každá dokáže sníst až 102. A právě to je důvod, proč by živorodky mohly účinně bojovat proti dengue. Píše o tom list Science Daily.

Tropická horečka dengue ve světě ročně zabíjí zhruba 20 000 lidí a letos řádí obzvláště silně v částech jihovýchodní Asie. "Gupky jsou levný, celoročně účinný a bezpečný způsob, jak snížit šíření dengue, do kterého se může zapojit celá společnost," řekl novinářům zdravotní specialista Asijské rozvojové banky (ADB) Gerard Servais. "Nabízí životaschopnou alternativu k používání chemikálií a může snížit rozsah nákladných krizových akcí v případě vypuknutí epidemie," dodal.

Horečka dengue

Podle Servaise celosvětově hrozí nákaza horečkou dengue asi 2,5 miliardě lidí, z nichž více než 70 procent žije v Asii a Tichomoří. Hrozba nákazou komáry přenášejícími dengue stoupá mimo jiné i úměrně rostoucímu používání obalových materiálů z biologicky nerozložitelného materiálu, které mohou fungovat jako vodní nádržky pro líhnutí komářích larev. K 5. září letošního roku evidovaly Kambodža a Laos celkem 51 000 případů nákazy horečkou dengue, dalších 15 000 bylo v Singapuru, 96 000 na Filipínách a 18 000 v Malajsii, dodal Servais.

Studii, kterou financovala ADB a Světová zdravotnická organizace (WHO), v letech 2009 až 2011 uskutečnily Kambodža a Laos. Dva okrsky, kde byla paví očka vyslána do boje proti komářím larvám v nádržích na vodu, zaznamenaly prudký pokles výskytu komářích larev. Studie zjistila, že chovat gupky kolem nádrží například ve sklenicích s vodou funguje jako úspěšný biologický prostředek. V poslední době stejný způsob začalo zkoušet i Thajsko.

Horečka dengue je vážná, a potenciálně i smrtelná nemoc. Projevuje se hlavně vysokou teplotou, bolestmi kloubů a nevolností. Ve vážných případech může virus horečky dengue způsobit vnitřní krvácení, zbytnění jater, zástavu krevního oběhu a smrt. Krom bolesti a hrozby smrtí pro nakažené s sebou dengue přináší i ekonomické náklady na zdravotní služby, stejně jako škody pro turistický ruch a jeho zaměstnance.

Očkování neexistuje

Zatím neexistuje žádný účinný lék nebo očkovací látka, jediným řešením je prevence, byť WHO slibuje novou vakcínu, která by mohla být dostupná v příštím roce. I kdyby se ovšem na trhu objevila nová, účinná očkovací látka, živorodky o práci rozhodně nepřijdou. Je totiž víc než pravděpodobné, že většina lidí ohrožených horečkou dengue k očkování nebude mít přístup.

Domovinou gupky je Jižní Amerika, ale najít se dá i v rybnících po celé Asii. V některých zemích se paví očka chovají jako krmení pro větší ryby, anebo jako dekorativní rybky do zahradních jezírek či akvárií. Gupky dorůstají do délky zhruba šesti centimetrů a samička rodí 40 až 50 mláďat zhruba měsíc po oplodnění.

Autoři: ,