Sobota 16. října 2021, svátek má Havel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nová posila v boji proti horečce dengue? Akvarijní rybky

Zdraví

  7:00
MANILA - Drobné tropické rybky živorodky duhové, známé také jako paví očka nebo gupky, patří mezi nejběžnější a nejpohlednější ozdoby akvárií. Podle vědců by ale mohly být také účinným bojovníkem proti tropické horečce dengue v Asii.
Paví očka (ilustrační foto)

Paví očka (ilustrační foto) foto: Wikipedia

Rybky s latinským názvem Poecilia reticulata jsou levné, mají spoustu potomků a chutnají jim larvy komárů; denně jich každá dokáže sníst až 102. A právě to je důvod, proč by živorodky mohly účinně bojovat proti dengue. Píše o tom list Science Daily.

Tropická horečka dengue ve světě ročně zabíjí zhruba 20 000 lidí a letos řádí obzvláště silně v částech jihovýchodní Asie. "Gupky jsou levný, celoročně účinný a bezpečný způsob, jak snížit šíření dengue, do kterého se může zapojit celá společnost," řekl novinářům zdravotní specialista Asijské rozvojové banky (ADB) Gerard Servais. "Nabízí životaschopnou alternativu k používání chemikálií a může snížit rozsah nákladných krizových akcí v případě vypuknutí epidemie," dodal.

Horečka dengue

Podle Servaise celosvětově hrozí nákaza horečkou dengue asi 2,5 miliardě lidí, z nichž více než 70 procent žije v Asii a Tichomoří. Hrozba nákazou komáry přenášejícími dengue stoupá mimo jiné i úměrně rostoucímu používání obalových materiálů z biologicky nerozložitelného materiálu, které mohou fungovat jako vodní nádržky pro líhnutí komářích larev. K 5. září letošního roku evidovaly Kambodža a Laos celkem 51 000 případů nákazy horečkou dengue, dalších 15 000 bylo v Singapuru, 96 000 na Filipínách a 18 000 v Malajsii, dodal Servais.

Studii, kterou financovala ADB a Světová zdravotnická organizace (WHO), v letech 2009 až 2011 uskutečnily Kambodža a Laos. Dva okrsky, kde byla paví očka vyslána do boje proti komářím larvám v nádržích na vodu, zaznamenaly prudký pokles výskytu komářích larev. Studie zjistila, že chovat gupky kolem nádrží například ve sklenicích s vodou funguje jako úspěšný biologický prostředek. V poslední době stejný způsob začalo zkoušet i Thajsko.

Horečka dengue je vážná, a potenciálně i smrtelná nemoc. Projevuje se hlavně vysokou teplotou, bolestmi kloubů a nevolností. Ve vážných případech může virus horečky dengue způsobit vnitřní krvácení, zbytnění jater, zástavu krevního oběhu a smrt. Krom bolesti a hrozby smrtí pro nakažené s sebou dengue přináší i ekonomické náklady na zdravotní služby, stejně jako škody pro turistický ruch a jeho zaměstnance.

Očkování neexistuje

Zatím neexistuje žádný účinný lék nebo očkovací látka, jediným řešením je prevence, byť WHO slibuje novou vakcínu, která by mohla být dostupná v příštím roce. I kdyby se ovšem na trhu objevila nová, účinná očkovací látka, živorodky o práci rozhodně nepřijdou. Je totiž víc než pravděpodobné, že většina lidí ohrožených horečkou dengue k očkování nebude mít přístup.

Domovinou gupky je Jižní Amerika, ale najít se dá i v rybnících po celé Asii. V některých zemích se paví očka chovají jako krmení pro větší ryby, anebo jako dekorativní rybky do zahradních jezírek či akvárií. Gupky dorůstají do délky zhruba šesti centimetrů a samička rodí 40 až 50 mláďat zhruba měsíc po oplodnění.

Autoři: ,

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Dieselům hrozí paralýza. Drahý plyn brzdí výrobu AdBlue, auto bez něj nejede

Premium Majitelé moderních dieselových aut mohou mít brzy velké problémy. Znehybnit jejich auta může nedostatek plynu. Za vším...

Grafton Recruitment Praha
OBCHODNÍ MANAŽER/KA | POTRAVINÁŘSTVÍ

Grafton Recruitment Praha
Kraj Vysočina
nabízený plat: 60 000 - 90 000 Kč

Mohlo by vás zajímat