Sobota 16. října 2021, svátek má Havel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Praze se otevře špičkové výzkumné centrum. Pomůže v boji s rakovinou

Zdraví

  7:00
PRAHA - V areálu Akademie věd ČR v pražské Krči se v úterý otevře špičkové výzkumné centrum pro chemickou biologii a genetiku. Projekt, který se nazývá CZ-OPENSCREEN: Národní infrastruktura pro chemickou biologii, stál více než 130 milionů korun. Vědci zde budou hledat účinné látky, které pomůžou v boji s neurodegenerativním onemocněním, poruchou krvetvorby, nádory nebo cukrovkou. Informoval o tom mluvčí AV ČR Jan Martinek.
Studenti při výzkumu - ilustrační foto

Studenti při výzkumu - ilustrační foto foto: Shutterstock

Vybudování tohoto špičkového centra má podle vědců pro Česko zásadní význam a posune český výzkum v oblasti chemické biologie a genetiky na evropskou úroveň. Pracoviště vzniklo v rámci Ústavu molekulární genetiky při akademii. Téměř 110 miliony korun ho podpořil projekt Operační program Praha - Konkurenceschopnost (OPPK).

ČTĚTE TAKÉ:

Chemická biologie je v posledních letech celosvětově na vzestupu. Snaží se identifikovat nové chemické sloučeniny, které mohou být následně použity jako základ pro vývoj nových léčiv či jako nástroj pro detailnější pochopení buněčných procesů.

Vědci budou mít k dispozici velké robotické systémy, jež umožní testovat desetitisíce až statisíce sloučenin v krátkém časovém úseku. Vědci budou pracovat ve špičkově vybavených laboratořích, které zajistí testování vybraných látek na tkáňových kulturách a modelových organismech.

Vybavení centra stálo 90 milionů korun

Stavba infrastruktury vyšla podle Martinka na 27 milionů korun a cena přístrojového vybavení dosáhla 90 milionů. Projekt se začal budovat na jaře 2011 a stavba byla dokončena letos v květnu. Nová krčská infrastruktura se stane součástí evropské sítě výzkumných infrastruktur EU-OPENSCREEN, díky tomu budou mít čeští vědci přístup k unikátní Evropské sbírce a databázi sloučenin. S ní spojená Centrální databáze výsledků testování, protokolů a informací o chemických sloučeninách bude po určité ochranné lhůtě zpřístupněna i veřejnosti.

Stěr DNA - ilustrační fotografie

Národní infrastrukturu pro chemickou biologii doplní výzkumný projekt nazvaný Technologická platforma-label-free. V rámci něj budou vědci hledat nové možnosti terapie kolorektálního karcinomu, nádorů prostaty a nádorů prsu. Tyto nádory patří k těm nejzávažnějším a například Česká republika zaujímá kvůli jejich vysokému výskytu dlouhodobě přední příčky pomyslného celosvětového žebříčku.

Testovat se bude i účinnost a zároveň míra toxicity cytostatik a ostatních látek, výzkumné poznatky se využijí v léčbě a snížení výskytu onkologických onemocnění.

Autoři: ,

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Dieselům hrozí paralýza. Drahý plyn brzdí výrobu AdBlue, auto bez něj nejede

Premium Majitelé moderních dieselových aut mohou mít brzy velké problémy. Znehybnit jejich auta může nedostatek plynu. Za vším...

Vyhrajte luxusní diář a ještě mnohem více od Gnotes
Vyhrajte luxusní diář a ještě mnohem více od Gnotes

Pro 3 šťastlivce tu máme krásnou plánovací sadu, se kterou už rozhodně na nic nezapomenete. Naplánujte si vlastní program do nejmenšího detailu....

Mohlo by vás zajímat