Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kmenové buňky v Plzni. Pomáhají v léčbě rakoviny jater

Zdraví

  7:00
PLZEŃ - Kmenové buňky pomáhají v posledních dvou letech lékařům z plzeňské fakultní nemocnice při léčení pacientů s rakovinou jater. Léčba kmenovými buňkami je celosvětově na začátku, v Plzni odborníci už ve 12 případech použili kmenové buňky k tomu, aby pacientovi s rakovinou jater rychleji dorostla játra, řekl Tomáš Skalický z chirurgické kliniky.
Lékaři - ilustrační foto.

Lékaři - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Česká republika a v ní západní Čechy patří k místům s největším výskytem rakoviny. Játra zasáhnou ve většině případů metastáze, které se do orgánu rozšíří z jiného primárního nádoru. Celosvětově ale může být operována asi jen čtvrtina pacientů s rakovinou jater, řekl přednosta chirurgické kliniky Vladislav Třeška. Lékaři dávají jednoznačně přednost chirurgickému odstranění části jater zasažených metastázemi, protože játra dobře regenerují a dorůstají. Pokud má pacient játra zdravá, mohou mu lékaři odebrat až 80 procent orgánu, který do tří měsíců doroste do původní velikosti a tvaru.

ČTĚTE TAKÉ:

Kmenové buňky jsou volbou v případech, kdy pacientovi játra neregenerují tak rychle, aby neodstraněný zbytek orgánu zvládl funkce životně důležité pro organismus. Může to být například u diabetiků nebo některých pacientů po chemoterapii, vysvětlil Skalický. "Tam, kde máme strach, že by játra natolik nedorostla, dodáme kmenové buňky, které se tam začnou množit a mění se v jaterní buňky a regenerace jaterní tkáně je podstatně větší," vysvětlil. Zatím takový postup plzeňští lékaři jako první v ČR použili u 12 pacientů a u všech tkáň dorostla rychleji.

Chirurgové musejí nejdříve uzavřít cévy k části jater zasažené nádory a "odstavit" ji tak. Do cév otevřených na druhou stranu jater, která pacientovi zůstane, vpraví kmenové buňky, které asi za čtyři týdny dorostou. Pak teprve bezpečně odstraní postiženou uzavřenou část orgánu. Pomoc kmenových buněk může být podle Skalického další možností, jak dát šanci na záchranu života většímu počtu pacientů z rakovinou jater.

kmenové buňky - grafika

kmenové buňky - grafika

Chirurgická klinika FN Plzeň patří podle Třešky k předním pracovištím v Evropě v léčbě rakoviny jater. Ročně provedou lékaři na osm desítek operací rakoviny jater a další dvě desítky zákroků, při nichž se rakovinné metastáze v játrech odstraní "spálením" s pomocí moderních přístrojů. Tento postup volí v případě, kdy nelze zasaženou část chirurgicky odstranit, protože nádor je například v blízkosti velkých cév. O své zkušenosti se plzeňští lékaři podělili s kolegy na čtyřicátém Česko-slovenském chirurgickém kongresu a kongresu chirurgie jater, žlučových cest a pankreatu, který hostili v Plzni.

Plzeňští lékaři získali pro operace rakoviny jater speciální přístroj, teprve asi čtvrtý v Evropě, díky kterému mohou bez krvácení odstranit nádory zasaženou okrajovou část jater. Je to nejen levnější, ale pro pacienta i méně zatěžující zásah, řekl Třeška. Pokrok ve vývoji techniky nejen pro operace jater podle něj v posledních letech výrazně pokročil. "Jestli půjde technika dopředu tak rychle jako v posledních pěti deseti letech, jsem přesvědčen, že metody půjdou směrem miniinvazivity, nebudeme muset na operace jater otevírat břicho, odehraje se to pomocí paprsku bez poškození kůže," dodal.

Autoři: ,

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Mohlo by vás zajímat