Pátek 12. dubna 2024, svátek má Julius
130 let

Lidovky.cz

Jak odhalit skryté alkoholiky? Lékaři dostanou příručku

Zdraví

  7:00
PRAHA - V ČR pije alkohol rizikově každý dvacátý člověk, jsou to každý den například tři velká piva u mužů a dvě u žen. Do závislosti se tak může propít až půl milionu lidí. Problém zatím nemají, a tak pozornosti lékařů unikají. Ti mnohdy ani nevědí, jak se na problém s alkoholem zeptat. Nyní dostanou příručku, jak s pacientem promluvit, zjistit míru ohrožení a nabídnout odbornou pomoc.
Žena s alkoholem (ilustrační foto)

Žena s alkoholem (ilustrační foto) foto: ČTK

Novinářům to řekl náměstek ministra zdravotnictví Ferdinand Polák. "S pomocí screeningu a krátké intervence lékaře očekáváme, že v prvních letech by mohl stoupnout záchyt časných stadií závislosti na alkoholu u tisíců pacientů ročně," uvedl přednosta kliniky adiktologie Všeobecné fakultní nemocnice profesor Michal Miovský s tím, že bude třeba zajistit také dostatečné ambulantní kapacity pro léčbu.

On-line příručka

Příručka bude dostupná také na internetu, využít ji mohou zdravotníci, pracovníci sociálních služeb nebo třeba učitelé.

Financování zdravotními pojišťovnami

Na léčbu alkoholismu dávají zdravotní pojišťovny v ČR ročně přes miliardu korun, celkové společenské náklady na dopady užívání alkoholu v ČR dosahují 16,4 miliardy korun.

Podle Poláka se metodika osvědčila v zahraničí a funguje, protože je založena na dobrovolné spolupráce pacientů. Screening není pro lidi závislé na alkoholu, tedy již nemocné, ale pro běžnou populaci, která se pohybuje v "šedém" koridoru, tedy nejsou to abstinenti, nejsou to již závislí, ale ti, u kterých by se normální pití mohlo "zvrhnout".

Příručku ocenil také ministr Martin Holcát, který si z jiného pracovního programu "odskočil" na tiskovou konferenci, aby novinářům řekl, že určitě nedoporučuje pít šest sklenic vína a tři panáky denně, jak se o něm píše v souvislosti s léčbou cukrovky a pitím alkoholu prezidenta Miloše Zemana.

ČTĚTE TAKÉ:

"Problém alkoholu v ČR je a myslím si, že dnes prezentovaný návrh je velmi významný a důležitý a že musíme něco pro snížení spotřeby alkoholu v ČR udělat," řekl ministr. Polák poznamenal, že spotřeba alkoholu je v ČR hlavně u některých skupin alarmující, ČR se musí zaměřit zejména na ochranu dětí a mládeže.

Česko vítězí v pití třináctiletých chlapců

Alena Šteflová z české kanceláře Světové zdravotnické organizace (WHO) uvedla, že celosvětově je průměrná spotřeba alkoholu šest litrů na osobu. "Nejvíc se pije v Evropě, nejhorší je Česko, kde každý občan starší 15 let vypije ročně 16,61 litru čistého alkoholu. ČR je první v Evropě v pití třináctiletých chlapců," varovala.

"Češi prý pijí alkohol mírně, ta mírnost je tu ale vyšší než v jiných zemích," poznamenal přední světový odborník na alkoholovou politiku profesor Thomas Babor, který do ČR na představování publikace vydané za přispění WHO a evropských peněz přijel. Uvedl, že USA, Finsko či Brazílie už zavedly postupy popsané v příručce do celostátních politik.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!