Úterý 30. května 2023, svátek má Ferdinand
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Cestování

Nejstarší sauna ve Finsku, krvavá klobása či mumínci. Sedm tipů pro fanoušky, jak si užít Tampere

Ve Finsku žije 5,5 milionu lidí, na které čeká v zemi něco kolem 2,3 milionů saun. Saunu naleznete v každém hotelu, tělocvičně, v suterénu většiny domů, a dokonce přímo v koupelnách rodinných domků. foto: Andrea Braun Střelcová

Fanoušci ledního hokeje znají Tampere především jako dějiště letošního mistrovství světa. Třetí největší město Finska má ale rozhodně co nabídnout i mimo oblíbený zimní sport. „Manchester severu“ potěší příznivce gastronomie, výborné kávy, designu, všudypřítomné pohody a především poklidné přírody.
  16:00

Sauna s ledovou koupelí

Ve Finsku žije 5,5 milionu lidí, na které čeká v zemi něco kolem 2,3 milionů saun. Saunu naleznete v každém hotelu, tělocvičně, v suterénu většiny domů, a dokonce přímo v koupelnách rodinných domků. Tampere se navíc pyšní titulem „světové hlavní město sauny“, protože má údajně největší počet veřejných saun. Ve městě se nachází nejstarší sauna v celé zemi, Rajaporti, která je v provozu od přelomu 19. a 20.století. Rauhaniemi, nejslavnější veřejná sauna v Tampere, potom láká na teploty přes 100°C a saunování u jezera mezi borovicemi také přes více téměř sto let.

Sauny mají většinou podobu malých dřevěných domečků u jezera, do kterého se hosté skočí ochladit. Finská kultura pak k dokreslení kouzla sauny počítá s posezením u piva dostupného v běžných obchodech ovšem jen v nealkoholické verzi – ve Finsku platí částečná prohibice. Nedílnou součástí saun bývá i veřejný gril - včetně veganských klobásek, které tu jsou k zakoupení.

Jezero Suolijärvi se schůdky pro otužilce, kteří po sauně holdují plavání v ledové vodě

Západ slunce na jezeře

Známé úsloví, že Finsko je zemí tisíců jezer, není úplně pravdivé: vodních ploch je ve Finsku přes sto tisíc. V regionu obklopujícím Tampere se nedá čekat dramatická příroda, ale klidné a průzračné vodní plochy jsou všude. Jezera, jezírka a nádrže všeho druhu dominují krajinou, a slovo „järvi“ (jezero) patří k základní slovní zásobě začátečníků finštiny. Samotné Tampere s 300 tisíc obyvatel leží hned na dvou jezerech, Näsi a Pyhä, které mezi sebou spojuje dvoukilometrový proud peřejů Tammerkoski.

Sílu vodního proudu potom zpracovává nedaleká elektrárna, na kterou zčásti funguje i město. Severskou pohodu můžete nejlépe zažít letní projížďkou na jezeře, a užívat tak dlouhých letních dnů, během kterých slunce zapadá jenom částečně mezi půlnocí a třetí hodinou ráno.

Moderní finská kuchyně

Finové berou gastronomii opravdu vážně. Jsou hrdí na svou kulinářskou tradici a čerstvé plody, které krátké jaro a léto po dlouhé zimě země poskytne: hříbky, lišky, borůvky, brusinky, ostružiníky, kopr, ale i mléčné výrobky a samozřejmě ryby. Specialitou města Tampere je pak poněkud podivná krvavá klobása mustamakkara. Největším lákadlem pro foodies je městská tržnice kauppahali: zamilujete si tu třeba skořicové šneky nebo slané koláčky z východofinské Karelie plněné rýží, bramborami či sobím masem.

Andrea Braun Střelcová

Andrea Braun Střelcová pracuje pro Společnost Max Plancka v Berlíně a je doktorandkou na Tampere University.

Andrea Střelcová

Všechny tyto lahodné pokrmy můžete zapít na naše poměry velmi slušným pivem. Lososy, štiky, okouny a candáty si vychutnáte s všudypřítomnou filtrovanou kávou, jejíž jsou Finové největšími konzumenty na světě. Protože restaurace jsou drahé, populární jsou snídaně, brunche a obědy ve stylu „sněz, kolik můžeš“. Výbornou severskou snídani mají k dostání třeba v hotelu Lapland (25 EUR, sněz, co chceš) nebo v bistru Ravintola Sasor.

Městská procházka lesem

U jezera Näsi, jednoho ze dvou velkých jezer, mezi nimiž se Tampere rozkládá, se nachází rozhlehlý park. Zatímco si zde rozložíte piknik, nebudete věřit, že jste ve městě. Obklopí vás skaliska a až vylezete nahoru, odměnou vám bude nádherný výhled na Tampere a nekonečné třpytící se obě jezera. Na vrcholu je i vyhlídková věž s kavárnou. A pokud je fronta na vyhlídku příliš dlouhá, zakončit výlet můžete třeba alespoň kávou a koblihou munkki v místní kavárně – jejich donut je nejvyhlášenějším tamperským dezertem.

Finská pohoda

Finsku vládne pohoda, a to zvlášť v létě. V roce 2022 Finové již popáté v řadě zvítězili v průzkumu OSN o nejspokojenější národ na světě – a to i přes to, že je zde většinu roku mráz a tma. Temné zimní dny jsou opravdu nekonečné; během zimy v Tampere slunce vychází jen na pár hodin denně. Finové proti sezónní depresi bojují tím, že si libují ve všech možných hrách a sportech: během dne vyráží ven na běžky, na lyže a na brusle, večer pak zasednou k deskovým hrám nebo kartám.

Ale jakmile v květnu vyjde slunce, všichni se rychle přemístí na venkovní zahrádky s cílem nasát sluneční paprsky, které zbývajících devět měsíců v roce nemají. Stejně jako Češi odpočívají Finové často u piva a město se pyšní pestrým výběrem bister, barovou scénou i bohatým nočním životem. Koneckonců i Sanna Marin, současná finská premiérka, pracovala během svých studií v Tampere za barem.

Mumínci a ostatní muzea finských podivností

Tampere se, koneckonců jako celé Finsko, pyšní skvělými a poněkud zvláštními, muzei. Rodiny i ostatní milovníky kreslených skřítků Mumínků potěší stejnojmenné muzeum věnované celoživotnímu dílu finské ilustrátorky Tove Jansson.

Dělnické muzeum a skanzen pak návštěvníkům připomene historii města, které bývalo centrem papírenského průmyslu a díky které se Tampere přezdívá „Manchester severu“. Milovníci historie pak mohou navštívit Leninovo muzeum, kde sovětský politik působil před 1. světovou válkou, kdy Finsko patřilo pod Rusko. Milovníci designu a moderního umění si zase přijdou na své v muzeu moderního umění Serlachius, sídlícího v budově bývalé papírny uprostřed finských lesů.

Finský design

A právě design má v Tampere výsadní pozici. Dědictví slavných designerů jako byl Alvar Aalto je cítit na každém rohu nejen v Tampere, ale po celém Finsku. Dvě hodiny z Tampere leží město Jÿvaskÿla, „dvorní“ města tohoto nejslavnějšího finského architekta. Původní industriální komplexy v Tampere, Finlayson a Tampella, jsou dnes revitalizovány do designových zón s obchody, bary a kavárnami.

Kousek od Tampere najdete taktéž městečka Iitala, centrum finského skla a porcelánu, a leží zde i Nokia, která dala název telekomunikační firmě a oblíbeným telefonům. Minout byste neměli samozřejmě ani malé designové předměty slavných finských značek jako Marimekko nebo Artek, které si můžete snadno zabalit do kufru domů.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!