Neděle 13. června 2021svátek má Antonín 19 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Cestování

Seychelanům smažák nechutná, připadá jim jalový, říká Češka

Sylva Lauerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sylva Lauerová | foto: Archiv S. Lauerové

Česká spisovatelka, básnířka a cestovatelka se přestěhovala na Seychelské ostrovy před dvaceti lety. Vyměnila práva a podnikání za vůni džungle a šumění vln Indického oceánu. Později zde také potkala svého manžela. „Opojný pocit odloučení od celosvětového šílenství, to je to, co mě zde drží,“ říká Sylva Lauerová.

Lidovky.cz: Vzpomenete si na první dny po přestěhování? Co vám nejvíce ulpělo v paměti?
Opojný pocit odloučení od celosvětového šílenství moderní civilizace. Ach, ta úleva! A vůně večerní džungle – těžká a smyslná. Nekonečná romantika opuštěných pláží, průzračná teplá voda Indického oceánu, stále ještě plná ryb. Zpěv ptáků, řev kaloňů, bzučení hmyzu a kvákání žab. Přítomnost věčnosti. Procitnutí a pravda.

Lidovky.cz: S čím jste v cizině narazila? Je nějaký český zvyk, který byl pro okolí krajně nezvyklý?
Nemám pocit, že bych s čímkoliv narazila. Seychelské kreolské zvyky jsou historicky významně poznamenány anglosaskými, ale také francouzskými vlivy. Takže mé chování nebylo pro mé nové přátele nijak podstatným překvapením. Co naopak uchvátilo mě? Místní přístup k času. Zatímco většinu z nás, Evropanů, si čas zcela ochočil, kreolové si z času udělali svého přítele. Dousman, dousman – pomalu, pomalu. Když se řekne zítra, často se myslí pozítří nebo třeba i za týden. A nedodržené termíny schůzek se většinou přehlížejí s laskavým nadhledem.

Lidovky.cz: Chcete se do Česka ještě někdy vrátit?
Sedím hned na několika židlích. Jedna z nich je kreolská, druhá česká, další německá (manžel je Němec) a sem tam si ještě přesednu na milovanou židli španělskou. A protože jsem duší cestovatel, vůbec netuším, kde ke konci svého života zakotvím. Upřímně ale přiznávám, že pro Brno, kde jsem se narodila, mám stále velkou slabost.

Lidovky.cz: Existuje nějaké české jídlo, které vám v cizině chybí? Uvařila jste přátelům v zahraničí nějaké české jídlo? Jak jim chutnalo?
Ano, existuje! Smažený sýr s vařeným bramborem a tatarskou omáčkou. Samozřejmě, uspořádala jsem opulentní večeři, jejímž hlavním chodem byl právě smažák. Očekávala jsem nadšené reakce a setkala se s jistým podivem a poznámkami druhu: A není to trochu jalové? Kreolská kuchyně totiž upřednostňuje zázvor, česnek, čili, kokosové mléko a kari. Navíc sestává v naprosté většině z ryb, plodů moře, eventuálně z drůbeže a rýže.

Češi v cizině

Sledujete rubriku Češi v cizině a zdá se vám, že v seriálu některé země chybí? Jsou to zrovna ty, ve kterých žijete? Ozvěte se nám.

Pokud se s námi chcete podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu cesivcizine@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno a krátce popište místo, kde žijete a důvod, proč jste do zahraničí odjeli. Jako předmět zprávy uveďte "Češi ve světě".

Lidovky.cz: Máte děti? Učíte je česky?
Ne, děti nemám. Osud šel zkrátka jiným směrem. Pokud bych je ovšem měla, dnes by nejspíš mluvily anglicky, kreolsky a francouzsky (tři oficiální jazyky na Seychelských ostrovech, kreolové jimi běžně vládnou) a k tomu by, předpokládám, se mnou mluvily česky a s tátou německy. Prostě taková malá polyglotní monstra. Už jen ta představa ve mně vzbuzuje tichou závist.

Lidovky.cz: Jaké jsou první asociace, které slýcháváte, když řeknete, že jste z Česka?
Ostrované vědí o České republice poměrně dost, před revolucí zde totiž řada Seychelanů studovala. Takže se čas od času setkáte s kreolem, který na vás „vybalí“ plynulou a kvalitní češtinu. Je to překvapivé a potěšující. Ve světě stále ještě slýchávám reakci – á, Čekoslovakia – jako by posledních skoro dvacet pět let naší historie neexistovalo. Nejkurióznější komentář ovšem byl, už ani nevím, kde jsem jej na cestách zaslechla: „No jistě, vím! Česká republika – to je někde u Vídně!“ Hodně mě to pobavilo.

Lidovky.cz: Sledujete politiku? Liší se politická kultura od té naší?
Politika kdekoli je mi odporná, řekla bych, že se ji snažím ignorovat. Ale když někde žijete, pokud zrovna nejste poustevník, vliv tamního politického dění na váš život je nevyhnutelný. Takže jste nuceni ji sledovat. Seychelská politická kultura je v podstatě značně podobná té naší, naštěstí se vymyká politické kultuře africké. Nezapomeňme, že tyto krásné ostrovy pod africký kontinent geograficky patří.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...