Neděle 13. června 2021svátek má Antonín 19 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Cestování

Seychelské ostrovy – kde obrázky na realitu nestačí

Pláž Anse Source d´Argent na ostrově La Dique.  Seychelské ostrovy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pláž Anse Source d´Argent na ostrově La Dique. Seychelské ostrovy. | foto: Michal Tvrzník, CK Marco Polo

Budete-li sedět u okénka a mít štěstí a budete-li přilétat jako obvykle z Emirátů, nejprve se vám v temné modři Indického oceánu ukáží malé korálky prvních ostrůvků: možná African Banks, možná Bird a Denis. Každopádně jen o pár minut později, již mnohem níže, čeká hlavní skupina Seychelských ostrovů v čele s největším Mahé. Po levici necháte malebný Národní mořský park Svaté Anny, po pravici hlavní hřeben Mahé s nejvyšší horou Morne Seychellois (905 m n.m.) – samozřejmě v případě opačného větru to bude naopak – a váš let končí dosednutím na jediném mezinárodním letišti Seychel. Vítejte v ráji!

Pohoda na Seychelských ostrovech.

Pohoda na Seychelských ostrovech.

Sen, na který si můžete sáhnout

Je to takové dejá vu: díváte se na fotografii vzdálené exotické země a říkáte si, že tohle už jste určitě někde viděli a že jste se okamžitě zamilovali. Jenže až do chvíle, než na Seychely dorazíte, vždy budete mít intenzivní pocit: někdo si ve Photoshopu pěkně vyhrál. Takhle bezchybná „koláž“ písečných pláží, palem, načervenalých skalisek a smaragdových lagun přece nemůže v reálu existovat. Pak jednoho dne spočinou vaše bosé nohy na heboučkém písku legendární zátoky Anse Lazio na ostrově Praslin a vy konečně uvěříte. Tady, pár stupňů pod rovníkem, zjistíte, že ono je to naopak – ten opravdový obraz ráje žádná optika nezachytí. Ten může zůstat jen ve vaší mysli a vzpomínkách.

Hinduistický chrám v hlavním městě Victoria. Seychelské ostrovy.

Hinduistický chrám v hlavním městě Victoria. Seychelské ostrovy.

Mnohem víc než pláže

Kdo by ale na Seychely cestoval jen s představou koupání na bezchybných plážích, bude mile překvapen. Hlavní ostrovy Mahe, Praslin, Silhouette a částečně La Digue jsou ve vnitrozemí hornaté, s bujnou tropickou vegetací a vodopády křišťálové vody tříštící se o žulový masiv. Až návštěvníka moře omrzí, může se vydat na pěší trek nebo výlet na kole. V samém srdci ostrova Praslin je údolí Valée de Mai, jediné místo na světě, kde ve volné přírodě rostou obří kokosy „Coco de mer“, symbol ráje vpravdě biblického.

Podmořský život v okolí Seychelských ostrovů je zajímavý i pro potápěče.

Podmořský život v okolí Seychelských ostrovů je zajímavý i pro potápěče.

Seychelské ostrovy se rozprostírají na rozsáhlých pláních okolo 400.000 km2 Indického oceánu, pevnina však zabírá pouhých cca 455 km2. Od hlavní skupiny ostrovů v čele s největším Mahe – je na něm metropole Victoria i jediné mezinárodní letiště – se táhne směrem k Madagaskaru řada izolovaných malých korálových ostrůvků či seskupení několika z nich. Celý archipel na jihu uzavírá obrovský atol Aldabra, na který je vstup povolen pouze výjimečně: je to poslední místo, kde ve volné přírodě žijí desítky obřích suchozemských seychelských želv.

Anse Bazarca. Seychelské ostrovy.

Anse Bazarca. Seychelské ostrovy.

Seychely mají mnoho tváří

Zatímco malé ostrůvky jako Desroches či Denis se svým charakterem tak trochu blíží Maledivám a pro neposedné povahy mohou být svou velikostí dosti limitující, je hlavní Mahe i se svým silničním provozem možná až příliš hektické. To Praslin, druhý největší z ostrovů, je tak přesně akorát. Z Mahe tam jezdí rychlé ferry, které trasu absolvuje zhruba za hodinu. Pravda, v našich letních měsících to na otevřeném moři pěkně houpe: naštěstí existuje i pohodlnější varianta přeletu malým letadlem domácích aerolinií. Ale ať už použijete letadlo či loď, do jakéhokoliv hotelu to nikdy nebude více než 30 až 40 minut. No, a kdyby pro někoho byl i Praslin příliš malý, je tu dost dalších ostrůvků v okolí, v čele s La Digue.

Pláž Ansel Lazio. Seychelské ostrovy.

Pláž Ansel Lazio. Seychelské ostrovy.

Na Anse Lazio není hotel (a to je dobře)

Vraťme se však na naši rajskou pláž. Kdo by se chtěl ubytovat přímo zde spláče nad výdělkem, žádný hotel tu není. A to je vlastně to nejlepší řešení, zátoka tak zůstává pro všechny a ne jen pro hrstku vyvolených. Tento osud již ostatně postihl řadu dalších seychelských pláží a snad to v případě Anse Lazio zůstane jen varovným mementem. Každý si sem může zajet na kole nebo se dopravit taxíkem či zapůjčeným autem, přivézt si svůj piknikový košík či využít služeb dvou prostých, ale naprosto postačujících plážových restaurací s toaletami. Místo slunečníků dostatek vegetace podél pláže a kdo hledá soukromí, jistě si své místečko mezi skalisky a balvany najde.

Pláž Carana Beach. Mahé.  Seychelské ostrovy.

Pláž Carana Beach. Mahé. Seychelské ostrovy.

Seychely mohou být dobrou volbou jak pro rodinnou dovolenou

tak i pro pobyty skupinky přátel nebo pro dvojice třeba na svatební cestě. Mimochodem, víte, že se tu dá uzavřít i regulérní sňatek s následnou právní platností u nás? Počasí je tu velmi stálé a snad s výjimkou ledna a února celoročně velmi příznivé. Díky 18-jamkovému hřišti na Praslinu, jedinému v této zemi, si na své přijdou i golfisté. Letecká doprava má své limity, spojů není mnoho a přilétají zejména z Emirátů. Nicméně fungují tu i linky do Afriky (Johannesburg, Nairobi,…), a tak jednoduchá otázka zní: co si takhle zážitek z pravého afrického safari na závěr zklidnit několika romantickými dny právě na Praslinu či jiném ze Seychelských ostrovů…?

La Dique. Seychelské ostrovy.

La Dique. Seychelské ostrovy.

La Digue - třešnička na dortu

Cca půl hodiny plavby (ferry jezdí několikrát denně) z Praslinu je další klenot Seychel, ostrov La Digue. Po nádherné Anse Lazio zde naleznete další exkluzívní kousky: pláže Grande Anse, Petite Anse a především Anse Source d´Argent. Cestou k té poslední minete jiná zajímavá místa. Například hřbitov, kde prý sní své věčné sny i někteří z korzárů, jež využívali za časů dávných mořeplavců tyto ostrovy coby svou základnu. Nebo stylovou usedlost, ve které se natáčel jeden z dílů druhdy populární erotické série o dívce jménem Emanuelle. La Digue je přesně to správné místo, kde se báječně jezdí na kole – vypravte se ráno z Praslinu, ve zdejší jetty si zapůjčte kolo a až se nabažíte té krásy, vraťte se večer zpět. Že je jeden den málo? Žádný problém, pobyty na obou ostrovech jsou velmi oblíbenou kombinací.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující


Inzertní sdělení - Nebojte se vyzkoušet zájezd připravený na míru.

Od roku 1990 inspirujeme naše klienty k poznávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace, na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně.  Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru nebo s námi cestujte v malé skupince s českým průvodcem. 

Naše filozofie je prostá: „dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost“.

The best of Seychelles: Praslin + Mahe

Dva nejdůležitější seychellské ostrovy Praslin a Mahe v jednom zájezdu! Při návratu možnost stopoveru v Dubaji.

Seychelské ostrovy.

Seychelské ostrovy.

Cena : 63.900,-- za 8 nocí

Termín odletu : každý den od 1.9. do 30.9. 2014

Více informací o zájezdu

Tradice a kvalita: Beachcomber Saint Anne Island Special

Excelentní hotel BEACHCOMBER SAINT ANNE, Emirates Airlines, renomovaná partnerská agentura - osvědčená kombinace nejlepších služeb pro Vaši dovolenou na Seychellských ostrovech. To vše pod hlavičkou Marco Polo Intl., CK s více než dvacetiletou tradicí.

Seychelské ostrovy.

Seychelské ostrovy.

Cena : 78.900,-- za 7 nocí se snídaní

Termín : 01.- 10.07. 2014 a 01. - 10.09. 2014

Více informací o zájezdu

To nejlepší ze Seychell - Privátní ostrůvek Denis

PRIVÁTNÍ OSTRŮVEK DENIS, Emirates Airlines, renomovaná partnerská agentura - osvědčená kombinace nejlepších služeb pro Vaši dovolenou na Seychellských ostrovech. To vše pod hlavičkou Marco Polo Intl., CK s více než dvacetiletou tradicí.

Denis Private Island

photo courtesy Gerard Larose - Seychelles Tourism Board

Cena : 154.500,-- za 9 nocí all inklusive

Termín : 1.8. - 12.8. 2014 . a 1.9. - 12.9. 2014

Více informací o zájezdu

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!