Neděle 26. září 2021, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

SMS Petry Procházkové z Kavkazu: Na místním bazaru koupíte živou husu i barevnou televizi

Cestování

  16:47
PRAHA/SUCHUMI - Redaktorka Lidových novin Petra Procházková je na cestě po Kavkaze, odkud posílá své postřehy jako novinářka i zkušená cestovatelka. Můžete je sledovat na sociálních sítích LN pod hashtagem #smszkavkazu. Petřiny kroky směřovaly nejprve do Gruzie a následně do území Abcházie, okolo kterého panuje na východě Evropy mnoho sporů. Přečtěte si její krátké glosy spolu s unikátními fotografiemi tamního prostředí.

Na kavkazském bazaru koupíte opravdu cokoliv. foto: Archiv Petry Procházkové

Kavkazský trh, bazar, bazarčik nebo rynok. Něco mezi orientem a pražskou Sapou. Vůně koření je promísena se zápachem všudypřítomných odpadků, skvělou barevnost ženských šatů rozmanitých vzorů kazí hromady výrobků z umělé hmoty, tak univerzálních a praktických, že se navzdory tradicím, podnebí, vzdálenostem i estetickému cítění rozlezly naprosto všude, od zapadlých vesnic afghánských hor až po kavkazské černomořské pobřeží. 

Tady ale navíc dostanete skvělé pirožky, chačapuri, manty, chinkali, a taky čaču na zapití, domácí a v PET lahvích. Přesto chutná dokonale. Šedesát procent alkoholu je znát.

Kavkazský bazar.

Kavkazský bazar.

Na kavkazském bazaru koupíte naprosto všechno. Od husy přes barevnou televizi a mobil i tradiční beranici nebo koště z větví a nádherně vonící bobkový list.

O Kavkazanech, zvláště těch, kteří žijí v izolaci v horách a s civilizací nepřicházejí příliš do styku, se traduje, že žijí mnohem déle než třeba obyvatelé Ruska, Sibiře zvlášť. Kavkazané mi tvrdí, že na dlouhověkost mají svůj lék – jenže každý jiný. Gruzíni například přikládají zázračnou moc svému vínu, Azerbajdžánci bylinám, na severním Kavkaze tvrdí, že to je kefírem. Všichni dohromady se pak shodnou na tom, že dobré vztahy v rodině a jistý nadhled nad tím, co poskytuje a čím láká moderní svět, je naprostý základ dlouhověkosti.

Oblečení na kavkazském bazaru.

Oblečení na kavkazském bazaru.

Ti Kavkazané, kteří patří do ruského impéria, nebudou na rozdíl od zbytku Ruska naštvaní, že budou podle nového zákona do důchodu odcházet o pár let později. Oni si totiž svou předlouhou penzi na rozdíl od nezdravě žijících spoluobčanů užijí. Takže čekám, že se zase brzy nějaký ten ruský nacionalista ozve se svým: „Přestaňme krmit Kavaz!“

Jedno ze základních pravidel gruzínské dlouhověkosti je necestovat, nestěhovat se. Ti, kteří se dožívají sta a více let, prý většinou celý život zůstávají na jednom místě.

Kavkazané tvrdí, že mají řadu světových rekordů. Například ázerbajdžánský pastevec Širali Muslimov žil prý 168 let. Celý život jedl ovoce, zeleninu a místní jogurt maconi. Nedlouho před smrtí vážil 56 kilo a tlak měl 110 na 60. A kromě dlouhověkosti jsou Kavazané také skvělí vypravěči a pábitelé.

Kavkazský bazar.
Sluneční brýle na kavkazském bazaru.

Ale i nudná oficiální ruská statistika o kavkazské dlouhověkosti něco ví: podle Ruské statistické agentury jsou mistry v dlouhověkosti Petrohrad a Moskva, na špici jsou však také chudé a zaostalé severokavkazské republiky Dagestán a Ingušsko.

Autor:

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Když holčičky testují: Jak se bude líbit panenka Kitten Cafté?
Když holčičky testují: Jak se bude líbit panenka Kitten Cafté?

Na 20 maminek a jejich holčiček tentokrát čeká kelímek s panenkou Kitten Catfé. Zapojte se do testování a získejte pro svoji holčičku další...

Mohlo by vás zajímat