Pondělí 4. prosince 2023, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

SMS Petry Procházkové z Kavkazu: Místní nerespektují žádná pravidla silničního provozu

Cestování

  15:59
PRAHA/SUCHUM - Redaktorka Lidových novin Petra Procházková je na cestě po Kavkaze, odkud posílá své postřehy jako novinářka i zkušená cestovatelka. Už několik dní je můžete sledovat na sociálních sítích LN pod hashtagem #smszkavkazu. Petřiny kroky směřovaly nejprve do Gruzie a následně do území Abcházie, okolo kterého panuje na východě Evropy mnoho sporů. Přečtěte si její krátké glosy spolu s unikátními fotografiemi tamního prostředí.

Doprava na Kavkazu je hodně odlišná od té v Česku. foto: Archiv Petry Procházkové

Kavkazští řidiči jsou pokračovatelé jezdeckého umění džigitů, kteří prosluli uměním jízdy na koni a ovládání zbraně. Samozřejmě, že zároveň. Dnes jsou muži ve vozech se silnými motory vyrobenými ve slavném Uljanovském automobilovém závodě v Rusku (odtud UAZ), piráty silnic, jež by u nás spadaly do kategorie nesjízdných polních cest.

SMS Petry Procházkové z Kavkazu: Byli jste takové pěkné, klidné Československo. Proč jste se rozdělili?

Kavkazané za volantem, to je něco zcela ojedinělého. Nerespektují naprosto žádná pravidla silničního provozu, přesto často nebourají, a když, tak se bez policejní asistence většinou dohodnou na nějakém vyrovnání. Závody UAZiků jsou opravdu zážitek, pro některé sice poslední, ale stojí zato.

Na území Abcházie se nachází jediná fyzická „keška“, což nás nemohlo nechat chladnými. Navíc existuje příkaz redakčního kolegy a jednoho z největších českých odborníků na Geocaching Otty Šlegera výjimečné kešky lovit za jakoukoliv cenu. A tahle výjimečná je.

Doprava na Kavkazu je hodně odlišná od té v Česku.
Oslava po „ulovení“ kešky.

Jmenuje se Opičí ostrov a čtyři lidi ji hledali přes hodinu. Navíc byla naše skupina teprve desátým nálezcem tohoto pokladu od jejího založení v roce 2015. Naposledy se sem někdo probil v září loňského roku. Keška byla chudák celá promočená, obsah byl navlhlý a poškozený. Trochu jsme ji renovovali a přenechali dalším dobrodruhům, kteří sem, na okraji města Suchum, hned vedle slavného opičince, dojedou, dojdou či doplují. Letět se sem bohužel nedá.

Autor:

Vyhrajte pro svoje děti hřejivého plyšáka Warmies od Albi!
Vyhrajte pro svoje děti hřejivého plyšáka Warmies od Albi!

Vánoce ťukají na dveře a za pár dnů již přivítáme první adventní neděli. Zpříjemněte si vánoční atmosféru krásnou výhrou, která potěší malé i...