Pondělí 27. května 2024, svátek má Valdemar
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Téměř nepoznané Himaláje - indický Ladakh

Cestování

  7:52
Na vrcholu pohoří Karákóram se bůh Himalájí Hímávatí s úctou postavil před Šivu. K nohám mu položil voňavé květy meruněk a pravil: „Ó pane, přivedl jsem tě, abych ti zjevil svou dceru Párvatí. Má dcera ti chce sloužit. Chceš-li mne potěšit, ó pane, dovol jí to“.

Cestu ke klášteru Lamayuru (Lamajuru) lemují hliněné kopce. foto: Jan Papež, CK Marco Polo

Šiva pohlédl do horských údolí, kde krásná Párvatí ležela a spala. Spatřil plné boky, útlý pas, nádherná ňadra a štíhlé ruce složené pod hlavou. Ten pohled Šivu rozněžnil. Zavřel oči a v jeho mysli uzrálo rozhodnutí: tu krásu musím uchovat. A tak se i stalo.

Na všech místech, kde se tělo božské dcery hor dotýkalo země vznikla úrodná údolí, která každé léto rozkvetou tisícem květů a horské štíty v okolí chrání jejich klid. Vysokohorská vyprahlá pouštní oblast Ladakh  tak získala zelené oblasti vesnických oáz, roztroušených v povodí řek Nubra, Zaskar a Indus.

Nový Tibet

Z vnějšími projevy náboženství, především buddhismu se setkáte v Ladakhu na každém kroku. Kamenné desky nesoucí posvátnou prosbu Óm mani padmé húm, modlitební mlýnky v rukou starších lidí nebo modlitební praporky vlající v nikdy nepřestávajícím vánku. 

Kameny přání (Wish stone, Mani stone) mají pomoci splnit tajná přání.

 Indická himálajská oblast Ladakh je často nazývána Novým Tibetem. Pro podobnost krásné, úchvatné a dech beroucí krajiny. Ale také proto, že se do oblasti Ladakh přesunula velká část tibetských duchovních a Ladakh se tak stal prakticky duchovním centrem pěti rozhodujících sekt tibetského buddhismu, i když exilové sídlo Dalajlámy najdeme v Dharamsale v sousední oblasti Himáčalpradéš. Ta se ovšem bere mnohem více za centrum politické. Jednotlivé kláštery (resp. klášterní školy) projevují velmi silnou samostatnost a bezesporu změnily kulturní situaci jednotlivých přilehlých údolí. Ačkoliv jsou dnes stále častěji cílem turistů, nejsou rozhodně žádným skanzenem, ale živoucím organismem.

Klášter Lamayuru (Lamajuru)

Nezbytnou součástí klášterních verand, podloubí a pavlačí jsou nástěnné fresky znázorňující Kolo života – Bhavačakra. Bhava znamená život a čakra kolo. Strašlivý bůh pekel Jama drží ve svých pařátech kruh, v jehož středu se většinou nachází zvířata: kohout, had a prase, symbolizující žádostivost, zášť a klam, tedy tři vlastnosti, díky kterým podléháme touhám, snům a hříchům. Oni jsou hnacím motorem, který roztáčí náš život.

Historickým a kulturním srdcem oblasti je údolí řeky Indu, ve kterém najdete i několik proslulých klášterů majestátně trůnících na hřebenech kopců. Kláštery Hemis, Tikse, Lamajuru, Ridzong či úchvatný klášter Likir. Tudy kráčela historie buddhismu počínaje 8. stoletím, s vrcholem v 17. století a stále živou přítomností.

Cesta do Alchi (Alči).

Útulný klášter Alchi (Alči)

Perlou mezi ladákhskými kláštery je klášter Alči, založený na počátku 12. století. Dnes již opuštěný klášter byl více než 400 let náboženským centrem rozsáhlé oblasti. Výjimečné je především průčelí tohoto kláštera postavené ze dřeva, zřejmě umělci z Kašmíru a nádherná vnitřní výzdoba.

Klášter je výjimečný i svou polohou. Není postavený na vrcholu kopce, jako jiné kláštery, ale v romantickém meandru řeky Indus s prstencem pustých hor tvořícím úchvatné pozadí. Až do roku 1974 byl opuštěný klášter Alči pro svět naprosto neznámým. Dnes patří bezesporu k nejvýznamnějším centrům himálajského budhistického umění.

Klášter v Alchi (Alči)

 Kdo se chce třeba jen na pár hodin dotknout ducha budhismu vysokohorských masívů, může v některém z klášterů prožít ranní modlitbu a meditaci. Nejedná se o žádné folklorní vystoupení, ale autentickou součást života mnichů. Je to velmi silný zážitek.

Ani Indové, ani Číňané

 Oblast horských průsmyků skrývá několik nezávislých etnik, které nepatří ani do rodiny indických ani čínských národů. Odborníci se domnívají, že tyto kmeny jsou spíše potomky Mongolů, kteří přišli do této oblasti z Tibetu a severní Indie. Drsné životní podmínky majestátních hor a izolovanost, kdy více než 8 měsíců v roce byla (a vlastně doposud je) oblast nepřístupná pro kohokoliv z vnějšího světa, umožnily etnickou čistotu vývoje údolních kmenů.

Většinu údolí v Ladakhu proměnili místní v zelené oázy. Stojí to nezměrné...

Místní obyvatelé mají jen 4 měsíce na to, aby si obstarali potraviny a vše ostatní i pro zbytek roku. Nutí je to nejen k neuvěřitelné pracovitosti a houževnatosti, ale i k nečekaně praktickému uvažování o všem, co se obživy týká. Musí skvěle plánovat, musí být schopni využít vše, co jim matka příroda v této drsné oblasti a vysoké nadmořské výšce umožní vypěstovat a získat. Vysoké mrazy v zimních měsících neumožňují například zavařování potravin, protože mráz by roztrhal vše, co obsahuje vodu. Většina potravin se tedy musí usušit a to včetně ryb a masa.

Nejčastěji pěstovaným ovocem v Ladakhu je překvapivě meruňka. Úrodu je třeba...

Překvapením pro mne byly především meruňky. Nečekal bych, že v této nadmořské výšce toto ovoce najdu a už vůbec bych nečekal, že meruňka bude základním ovocem domorodců v oblasti Ladakh.

Tak jak se musí vesničané postarat o sebe, musí se samozřejmě postarat i o svůj dobytek. Musí mu zajistit nejen střechu nad hlavou, ale také zásobu potravin na celou dlouhou zimu. Kdo by to nedokázal, neměl by šanci na přežití.

Zima odřízne jednotlivá údolí a i komunikace mezi jednotlivými domy ve vesnicích je mnohem těžší. Jedinými cestami schůdnými v zimních měsících jsou zamrzlé řeky a to s velkými obtížemi. Rodiny zůstávají po dlouhé měsíce spolu, odkázáni jeden na druhého. Zima je obdobím, kdy se předávají legendy z generace na generaci, kdy se děti učí od rodičů číst a psát a kdy se navazuje na starodávné tradice.

Ve velmi krátkém létu se musí každý kousek úrodné půdy využít k vypěstování...

Indové i Číňané mluví o domorodých kmenech z údolí Ladakhu povýšeně a nadřazeně, ale není to fér. Jasně, že technologicky zůstávají obyvatelé údolních vesnic hodně pozadu, ale na druhou stranu například jejich zavlažovací kanály jsou téměř identické s proslavenými zavlažovacími kanály peruánských Inků. Umožňují zúrodnění pouštní krajiny a vysokohorských úbočí. Systém zavlažovaných teras vytváří mikroklimata, která vyhovují plodinám, které by zde nikdy nemohly růst.

Při přejezdu hor můžete potkávat vojenské kolony. Vyhnout se jim vyžaduje pevné...

Armáda matka pokroku

Ladakh je oblast na hranici tří světů. Čína, Indie, Pákistán. Každý by rád kontroloval vysokohorské průsmyky v této oblasti. Jsou totiž jedinou přístupovou cestou do oblasti a zároveň jedinou cestou k sousedům. V současné době působí v Ladakhu více než 100 000 příslušníků indické armády. Některá údolí zabrala armáda celá. Vojáci jsou totiž na tom úplně stejně jako domorodci, musí během 4 měsíců vytvořit zásoby na celou zimu. Sklady potravin, pohonných hmot, proviantu všeho druhu to zabere místo. A nejen to. Musíte všechny tyto zásoby dostat na místo během letních měsíců. Dlouhé předlouhé kolony armádních náklaďáků brázdí uzounké klikaté horské cesty po celé léto. Narazíte na ně často a všude.

Hory v Ladakhu jsou úchvatné.

Musíte jen doufat, že všichni řidiči, které v horách potkáte dbají rad, které...

Armáda se ovšem chová velmi ohleduplně. Zdržuje dopravu, ale neblokuje ji úplně a snaží se nekomplikovat život místním víc než je nutné. Navíc udržuje silnice, zavádí elektřinu, nakupuje určitou část zásob od místních a dává místním práci. Kdo chce pracovat pro armádu, musí umět číst a psát. Navíc armáda umožňuje obchod s pohonnými hmotami a tak pomalu ale jistě dochází k modernizaci života v údolních vesnicích. Nakolik je to dobře nebo špatně ukáže čas.

Díky armádě bylo rekonstruováno i letiště v Lehu a bylo otevřeno i pro civilní veřejnost. Dostupnost pro turistický ruch se tak zlepšila a turisté přinášejí další pracovní příležitost pro kmeny z údolí. Turisté potřebují někde bydlet, něco jíst a potřebují průvodce na své treky a výlety.

Stupa Shanti nedaleko města Leh.

Město Léh – uzlík na Hedvábné stezce

Když se ve 13. století vlekl s kupeckou karavanou po Hedvábné stezce Marco Polo, procházel pravděpodobně i místem, kde leží město Léh. Tehdy tu byla jen prašná cesta a kamenné pole vedoucí k průsmyku Kardung La. Ale již o tři sta let později král Sengee Namgjal mohl pozorovat z oken svého královského paláce velmi rušné uličky, plné obchodníků, tažných zvířat a zboží všeho druhu. Město Léh v té době patřilo k nejrušnějším střediskům Hedvábné stezky. Každý, kdo se chystal překonat horské štíty směrem do Číny a každý, kdo je právě překonal na cestě z Číny využíval zázemí, které Léh poskytoval. Velbloudí a koňské karavany, ale i karavany nosičů zde nabíraly zásoby na další cestu. Obchodníci se tu pokoušeli prodat drahé čínské hedvábí a indické koření, tepané stříbrné nádobí, perské koberce, sůl.

Ne ve všech hotelech se dá opravdu bydlet.

Ani v současnosti neztratilo město své kouzlo. Leží v nadmořské výšce 3 505 m.n.m. a je obklopené prstencem úchvatných horských štítů.  Stále je středem obchodu pro místní obyvatele, kteří přijíždějí ze svých údolních vesnic, aby zde nakoupili to nejpotřebnější a pokusili se něco prodat. Mají jen málo možností získat hotovost, pokud neslouží armádě nebo turistům a tak tu najdete vesničanky, které se pokouší prodat pár rajčat, paprik, cibulí a sušených meruněk. Obchodů pro turisty se ovšem zmocnili podnikaví Indové a místní z nich nemají téměř nic.

Modlitební praporky vytváří v horách v Ladakhu zvláštní atmosféru.

Léh je křižovatkou kultur a náboženství. Najdete tu nejen očekávaný budhismus, ale i islám, křesťanství i židovskou část města. Některé domy ve starobylých uličkách procházejí rekonstrukcí a městu se vrací dřívější krása.

Léh je bezesporu místem, které by návštěvník Ladakhu neměl minout. Je ideálním výchozím bodem pro cesty po celém Ladakhu. V okolí je množství trekových tras, od nejlehčích až po několikadenní náročné trasy pro zkušené milovníky hor.

Raftování na řece Indus

Bájná a magická řeka Indus nevypadá v oblasti Ladakh tak důstojně jako ve Varanasi nebo dalších posvátných místech. Jakmile začnou tát ledovce (v červnu) promění se úzká a téměř nenápadná řeka v divokou krásku, která se žene rozeklanou horskou krajinou. V červenci a srpnu se zklidní natolik, že je možná na ní raftovat a je to zážitek opravdu veliký.

Řeka Indus je v Ladakhu ještě nenápadnou říčkou. I když na jaře při tání sněhu...

Modrá ledovcová voda protéká kamenným lesem horských štítů a poskytuje neuvěřitelné výhledy.

Vedle řeky Indus se rafty pořádají i na řece Zaskar.

Jezero Pangong Tso. 4 250 m n.m.

Jezero Pangong Tso – Modrá perla Ladakhu

Jedním z nejkrásnějších výletů v oblasti Ladakh je bezesporu výlet k jezeru Pangong Tso. Leží v nadmořské výšce 4 300 m.n.m. a je dlouhé 134 km a široké téměř 5 km. Je jedním z největších jezer se slanou vodou v Asii. Jen jedna třetina jezera leží v Indii a zbylé dvě třetiny zdobí Tibet.

Sama cesta z Léhu k jezeru Pangong Tso je zážitek. Musíte se vyšplhat do jednoho z nevyšších horských sedel do sedla Čang La a pak se spouštět křivolakou úzkou cestou mezi žlutými kopci a zelenými údolími a šplhat na náhorní plošinu k jezeru.

Kontrolní bod v průsmyku Changla. 5 360 m n.m.

Určitě si nechte na pobyt u jezera víc než jen jednu noc. Pokud si chcete krásu jezera opravdu užít, musíte na to mít čas a musíte dát sami sobě šanci vidět jezero ve slunečních paprscích. Počasí v této nadmořské výšce je nejisté a nádherné slunečné počasí může během několika minut vystřídat sněhová vánice, aby pak opět hladinu jezera rozzářily paprsky slunce.

V roce 1962 došlo v okolí jezera k vojenskému konfliktu a indická armáda utrpěla porážku od Maovy Číny. Frustrace z této porážky vedla indickou armádu k rozhodnutí uzavřít celou oblast pro kohokoliv z venku a vytvořit zde vojenské území. Teprve v polovině devadesátých let se uzávěra jezera Pangong Tso pootevřela a první výpravy návštěvníků se mohly pokochat tímto přírodním skvostem. I nyní musíte mít povolení k návštěvě a musíte se registrovat. Armádní přítomnost je zde patrná, ale ne nějak dramaticky. Prostě jste na hranici dvou velmocí, které se nemají moc rády.

U jzera Pangong nečekejte hotely, je třeba postavit stan a doufat, že v noci...

 

Ladakh je bezesporu jedno z míst, které uchvátí každého milovníka hor a panenské přírody a určitě stojí za to se do Ladakhu vydat.

Inzertní sdělení - Nebojte se vyzkoušet zájezd připravný na míru.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme naše klienty k poznávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace, na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně.  Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru nebo s námi cestujte v malé skupince s českým průvodcem. 

Naše filozofie je prostá: „dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost“.

Sestavte si poznávací zájezd do Indie podle svých představ.

Indie je nesmírně zajímavá země. Na Českém trhu je zatím většina krás Indie naprosto neznámá. Díky svým zkušenostem a velmi spolehlivým partnerům v Indii, jsme schopni vám připravit zájezd do Indie na míru. Někdo miluje hory, jiný staré památky, další by rád poznal druhou největší poušť světa a další rád zažil chaos velkých indických měst. Jsme připraveni s vámi konzultovat vaše představy a připravit pro vás trasu a zázemí, které vám umožní poznat Indii a zamilovat se do ní.

Taj Mahal, symbol Zlatého trojúhelníku

Náš svět je trochu jinde.

Pro všechny, kteří raději volí již připravené poznávací zájezdy nabízíme několik variant.

Indie - poznávací zájezd - ZLATÝ TROJÚHELNÍK

Indie-Thajsko-Čína-Japonsko - NAPŘÍČ INDIÍ A ASIÍ

Poznávací zájezd do Japonska za svátkem jara s českým průvodcem

Navštívit a poznat Japonsko je jako rébus, který nemá řešení. Žádná jiná země v Asii není tak odlišná jako Japonsko. Nezáleží jestli jej navštívíte na jaře, na podzim, či v jinou roční dobu, vždy bude jiné a vždy Vás něčím překvapí a ohromí, jako třeba ultramoderní, hektické a multikulturní Tokio, které je jiné za svítání, v poledne nebo se západem slunce, kdy se stíny mrakodrapů protáhnou a rozzáří se statisíce neonů. Nebo starobylé Kyoto, poklidné a hrdé, kde v podvečerních hodinách můžete mezi úzkými uličkami spatřit cupitající maiko, budoucí gejši, avšak během mnoha svátků a slavností, které se odráží v pravidelných cyklech přírody, se promění v živý organismus, a snad i na pár chvil Vám nechá pocítit samurajské tradice a kulturu tvořenou izolací po mnoho staletí.

Malá skupinka doprovázená odborným česky mluvícím průvodcem, autorem článku:

Japonsko, které pohladí vaši duši. Posvátná hora Koya.

Sošky božstva Jizo v chrámu Heza-Dera, Sakurai v prefektuře Nara.

Mniši na posvátné hoře Koya San

Termín odletu : 14.04. 2014

Cena : 96.690,- za 11 nocí

GARANTOVANÝ ODJEZD !!!!

Více informací o zájezdu zde.

Poznávací zájezd do  Mexika, Guatemaly a Belize s českým průvodcem

Nesmírně zajímavý poznávací zájezd do zemí s prastarou kulturou starých Mayů, doplněný o putování divokou přírodou. Guatemala zatím není postižena masovou turistikou, tak jako některé lokality v Mexiku. A majestátní Tikal patří k nejzajímavějším památkám staré mayské kultury. Vydejte se s námi po stopách ztraceného národa.

Malá skupinka doprovázená odborným česky mluvícím průvodcem dlouhodobě žijícím v Mexiku.

Přečtěte si zajímavý článek o Tikalu:

Tikal – tajemné město v džungli poodhaluje svou bývalou krásu.

Chrám 1 - chrám velkého jaguára

Mlha nebo ranní déšť by vás od návštěvy neměly odradit. Je ale dobré se na to...

Termín odjezdu : 21.03. 2014

Cena : 85.900,-- za 11 nocí

Více informací o zájezdu zde.

GARANTOVANÝ ODJEZD !!!

Expediční cesta na tři týdny za tím nejlepším v Jihoafrické republice

GARANTOVANÝ ODJEZD S ČESKÝM PRŮVODCEM

Během tohoto zájezdu navštívíte mimo jiné Blyde River Canyon, věhlasný Krugerův národní park, maličkaté království Svazijsko, známou rezervaci Hluhluwe, dovolenkové pobřeží Indického oceánu, majestátní Dračí hory, vyprahlou oblast Karoo, romantickou Garden Route a jedno z nejkrásnějších měst světa - Kapské Město.

Navštívíte to zásadní, ale budete se pohybovat i mimo hlavní turistické cesty, abyste si dosyta užili nádherné liduprázdné přírody.

Mys Dobré naděje. Až budete tady, budete už vědět o Jihoafrické republice hodně.

Blyde River Canyon

Termín odjezdu: 16. 03. 2014

Cena: 79 500,-- za 19 nocí !

Více informací o zájezdu zde 

Autor:

7 tipů, jak na citlivé zuby v těhotenství
7 tipů, jak na citlivé zuby v těhotenství

Hladina hormonů v těle se v průběhu těhotenství mění stejně jako chutě a jídelníček. Mnoho těhotných také trápí časté nevolnosti. Následkem toho...