14. ledna 2011 15:52, aktualizováno  17:21 Lidovky.cz > Cestování > Cestování na lyžích

Teplo kříží lyžařům plány. Na horách leží těžký sníh

Lyžaři, ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lyžaři, ilustrační foto | foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

PRAHA Všechna lyžařská centra v posledních dnech poznamenalo výrazné oteplení. Areály se potýkají s nízkou návštěvností, na jižní Moravě a ve středních Čechách už provozovatelé museli přerušit provoz. Na výše položených svazích ale stále leží souvislá sněhová pokrývka a vlekaři slibují kvalitní lyžování. Sníh je ovšem mokrý a těžký, po ránu někde zmrzlý.

Příliš mnoho příležitostí pro sportování nebudou mít o nadcházejícím víkendu ani běžkaři. Bílé stopy nejsou v příliš dobrém stavu.

Na Lipně, Zadově, ale i na Železnorudsku je sněhu většinou dost, třeba na Špičáku se ale místy objevují první vydřená místa. Běžkařské stopy jsou v horším stavu, v lesních úsecích znečištěné jehličím, někde zledovatělé. Třeba na trase Kvilda - Filipova Huť už není pro strojovou úpravu dostatek sněhu. Bruslaři by kvůli oblevě neměli vstupovat na zamrzlé Lipno.

Plný provoz vleků slibují díky dostatečným zásobám sněhu provozovatelé na krušnohorském Božím Daru. Obleva zatím nepoznamenala ani sjezdovky na Klínovci, jezdit se o víkendu bude i v areálech Bouřňák na Teplicku. Lyžaři ale musí počítat s tím, že sníh je po dešti mokrý.

Na svazích v Libereckém kraji, třeba v Harrachově, zlepšil podmínky čerstvý sníh, ale oteplení je na svazích znát. Běžkaři mohou vyrazit na Jizerskou magistrálu, kde přibylo až deset centimetrů sněhu.

Sněžilo také ve východních Krkonoších a Orlických horách, kde leží až 120 centimetrů sněhu. Největší krkonošské středisko ve Špindlerově Mlýně se přesto potýká s nejslabší návštěvností v letošní sezoně. Teploty se šplhají nad nulu i na Sněžce a sníh je mokrý a těžký.

Lyžaři, ilustrační foto

Na Šumpersku a Jesenicku jsou na tom nejhůře malá skicentra. S téměř s nulovou návštěvností se potýká třeba středisko Hlubočky u Olomouce. S běžkami mohou lidé zamířit na tratě v okolí Skřítku, Karlova, na trasu Červenohorské sedlo, Švýcárna nebo Ovčárna.

Naopak velká návštěvnost se očekává v Beskydech na Pustevnách, kde o víkendu předvedou své umění tvůrci ledových soch. Podmínky pro lyžování jsou podle vlekařů dobré.

Ledová socha v Pustevnách

Kvůli oteplení jsou nuceny sjezdovky na jižní Moravě přerušovat sezonu. Zbylé, které jsou ještě v provozu, zůstávají poloprázdné. Stále se lyžuje v Olešnici na Blanensku, v Němčičkách u Břeclavi a Radějově u Hodonína.

Správci některých skiareálů na Vysočině budou o víkendovém provozu rozhodovat podle vývoje počasí. Lyžaři ale mohou s jistotou vyrazit na Žďársko i na Čeřínek a Šacberk na Jihlavsku.

Více o počasí:

Kde se už nelyžuje
Rozmary počasí postihly hlavně níže položené svahy. V Pardubickém kraji kvůli nedostatku sněhu odstavili třeba sjezdovku v Přívratu na Orlickoústecku. Obleva postihla také středočeský Ski Relax Monínec. Od minulého týdne se nelyžuje v Kvasejovicích a zavřeno bude mít možná i příbramský Padák.

Obleva vydrží ještě týden

Mimořádně teplé počasí, které způsobuje tání a následné rozvodnění řek, vydrží ještě skoro týden. Poté se ochladí a
nasněží, sdělil mluvčí Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) Petr Dvořák. Tolik sněhu jako v prosinci už ale podle něho nenapadne. V nížinách bude sněhová pokrývka spíš tát. Koncem ledna by pak nejspíš měla přijít další obleva.

ČTK, Lidovky.cz

Advantage Consulting, s.r.o.
LEVEL 4 SUPPORT ENGINEER

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 50 000 - 75 000 Kč