Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

V Belgii restaurují nejslavnější oltář. Pod horní vrstvou objevili staré malby

Cestování

  8:00
GENT (BELGIE) - Klanění božímu beránkovi, stěžejní dílo vlámského primitivního umění z roku 1432, je jedním z nejznámějších uměleckých děl po Moně Lise. Gentský oltář ale i po téměř 600 letech skrývá mnohá tajemství. Svědčí o tom jeho rozsáhlá restaurace, která právě probíhá.

Slavný gentský oltář bratří Van Eyckových. foto: Wikimedia

„Můžeme říci, že se to rovná znovuobjevení Sixtinské kaple po restaurování Michelangelova stropu,“ říká restaurátorka z Královského institutu uměleckého dědictví (IRPA) v Bruselu Marie Postecová.

„Původní dílo bylo skryto pod nánosy špíny, bylo poškozeno, barvy byly vybledlé. Dnes se s něčím podobným setkáváme i zde a máme možnost přihlížet obrodě díla,“ vysvětluje restaurátorka u příležitosti prezentace první fáze obnovy Klanění božímu beránkovi.

V Itálii se našly obrazy van Gogha ukradené v Nizozemsku před 14 lety

Vnější části oltáře se nyní vracejí do katedrály svatého Bavona v Gentu na severu Belgie poté, co byly čtyři roky studovány a opravovány v IRPA. Tento institut již provedl poslední velkou restauraci tohoto díla v letech 1950 až 1951.

Na osmi restaurovaných dílech - oltář jich má celkem 24 - můžeme obdivovat Zvěstování Panny Marie, svatého Jana Evangelistu a svatého Jana Křtitele, patrona Gentu, a donátory obrazu, starostu Joose Vijda a jeho manželku Elisabeth Borluutovou.

Klanění božímu beránkovi, který symbolizuje Krista, je umístěno v centru vnitřních dílů oltáře. Zvíře bylo rovněž znakem cechů soukeníků, když byl Gent ve středověku metropolí obchodu s vlněným suknem v Evropě.

Oltář byl přemalován, zjistili restaurátoři

Tenkrát zůstával oltář, jehož interpretace je velmi složitá, neboť jsou zde i odkazy na text Apokalypsy, většinu času zavřený. Otevíral se jen u příležitosti velkých křesťanských svátků. Když je otevřený, měří 3,75 krát 5,20 metru.

Tým deseti restaurátorů odhalil, že malby na dřevě, které zdobily zadní křídla obrazu, byly pokryty starými laky, které zežloutly, a silnou vrstvou přemalby pocházející ze 17., ale možná i 16. století.

Muzeum umění nafotilo živý obraz podle předlohy obrazu El Greka

„Dnes původní malbu nezakrýváme. Dříve však byli restaurátoři spíše malíři a překreslovali celou postavu,“ vysvětluje Postecová.

Aby byl odhalen původní Beránek bratří Van Eyckových, kterého začal malovat Hubert a dokončil jeho mladší bratr Jan o 12 let později, bylo třeba pečlivě, centimetr po centimetru, odstraňovat přemalbu.

„Pozadí bylo jednolitě černé a při restaurování jsme objevili prostor, svítící pozadí. Nalezli jsme tu vrstvy rovněž z 15. století, které byly přemalovány,“ uvádí restaurátorka. „Například šaty donátorky byly přemalovány temně růžovou. Dnes tu máme skutečně jasnou, zářivou růžovou,“ říká.

Začíná druhá fáze restaurování. Oltář ale není kompletní

Restaurování Klanění božímu beránkovi začalo v říjnu 2012 a z 80 procent ho financují vlámské úřady (1,5 milionu eur, tedy asi 40 milionů Kč). Druhá fáze začíná nyní.

„Zbývá zrestaurovat celou vnitřní část, a proto jsou dolní desky oltáře v muzeu výtvarného umění v Gentu, kde je od počátku zřízena dílna pro restaurování oltáře,“ upřesňuje Postecová. Vnitřní desky jsou nyní nahrazeny fotografickými reprodukcemi.

Klanění božímu beránkovi by mělo být znovu umístěno v katedrále svatého Bavona v roce 2020, který bude zasvěcen bratřím Van Eyckovým.

Celý oltář však nebude restaurován. Stále chybí deska Spravedliví soudci, která záhadně zmizela jedné dubnové noci v roce 1934. Nikdy nebyla nalezena a je nahrazena kopií.

Mistrovské dílo bratří Van Eyckových, které je na seznamu světového dědictví UNESCO, bylo v uplynulých stoletích několikrát ukradeno. Jeho obnova je doprovázena výstavou, která se koná až do 28. května příštího roku v muzeu Caermersklooster v Gentu.

Autor: