Sobota 16. října 2021, svátek má Havel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Belgii restaurují nejslavnější oltář. Pod horní vrstvou objevili staré malby

Cestování

  8:00
GENT (BELGIE) - Klanění božímu beránkovi, stěžejní dílo vlámského primitivního umění z roku 1432, je jedním z nejznámějších uměleckých děl po Moně Lise. Gentský oltář ale i po téměř 600 letech skrývá mnohá tajemství. Svědčí o tom jeho rozsáhlá restaurace, která právě probíhá.

Slavný gentský oltář bratří Van Eyckových. foto: Wikimedia

„Můžeme říci, že se to rovná znovuobjevení Sixtinské kaple po restaurování Michelangelova stropu,“ říká restaurátorka z Královského institutu uměleckého dědictví (IRPA) v Bruselu Marie Postecová.

„Původní dílo bylo skryto pod nánosy špíny, bylo poškozeno, barvy byly vybledlé. Dnes se s něčím podobným setkáváme i zde a máme možnost přihlížet obrodě díla,“ vysvětluje restaurátorka u příležitosti prezentace první fáze obnovy Klanění božímu beránkovi.

Vnější části oltáře se nyní vracejí do katedrály svatého Bavona v Gentu na severu Belgie poté, co byly čtyři roky studovány a opravovány v IRPA. Tento institut již provedl poslední velkou restauraci tohoto díla v letech 1950 až 1951.

Na osmi restaurovaných dílech - oltář jich má celkem 24 - můžeme obdivovat Zvěstování Panny Marie, svatého Jana Evangelistu a svatého Jana Křtitele, patrona Gentu, a donátory obrazu, starostu Joose Vijda a jeho manželku Elisabeth Borluutovou.

Klanění božímu beránkovi, který symbolizuje Krista, je umístěno v centru vnitřních dílů oltáře. Zvíře bylo rovněž znakem cechů soukeníků, když byl Gent ve středověku metropolí obchodu s vlněným suknem v Evropě.

Oltář byl přemalován, zjistili restaurátoři

Tenkrát zůstával oltář, jehož interpretace je velmi složitá, neboť jsou zde i odkazy na text Apokalypsy, většinu času zavřený. Otevíral se jen u příležitosti velkých křesťanských svátků. Když je otevřený, měří 3,75 krát 5,20 metru.

Tým deseti restaurátorů odhalil, že malby na dřevě, které zdobily zadní křídla obrazu, byly pokryty starými laky, které zežloutly, a silnou vrstvou přemalby pocházející ze 17., ale možná i 16. století.

„Dnes původní malbu nezakrýváme. Dříve však byli restaurátoři spíše malíři a překreslovali celou postavu,“ vysvětluje Postecová.

Aby byl odhalen původní Beránek bratří Van Eyckových, kterého začal malovat Hubert a dokončil jeho mladší bratr Jan o 12 let později, bylo třeba pečlivě, centimetr po centimetru, odstraňovat přemalbu.

„Pozadí bylo jednolitě černé a při restaurování jsme objevili prostor, svítící pozadí. Nalezli jsme tu vrstvy rovněž z 15. století, které byly přemalovány,“ uvádí restaurátorka. „Například šaty donátorky byly přemalovány temně růžovou. Dnes tu máme skutečně jasnou, zářivou růžovou,“ říká.

Začíná druhá fáze restaurování. Oltář ale není kompletní

Restaurování Klanění božímu beránkovi začalo v říjnu 2012 a z 80 procent ho financují vlámské úřady (1,5 milionu eur, tedy asi 40 milionů Kč). Druhá fáze začíná nyní.

„Zbývá zrestaurovat celou vnitřní část, a proto jsou dolní desky oltáře v muzeu výtvarného umění v Gentu, kde je od počátku zřízena dílna pro restaurování oltáře,“ upřesňuje Postecová. Vnitřní desky jsou nyní nahrazeny fotografickými reprodukcemi.

Klanění božímu beránkovi by mělo být znovu umístěno v katedrále svatého Bavona v roce 2020, který bude zasvěcen bratřím Van Eyckovým.

Celý oltář však nebude restaurován. Stále chybí deska Spravedliví soudci, která záhadně zmizela jedné dubnové noci v roce 1934. Nikdy nebyla nalezena a je nahrazena kopií.

Mistrovské dílo bratří Van Eyckových, které je na seznamu světového dědictví UNESCO, bylo v uplynulých stoletích několikrát ukradeno. Jeho obnova je doprovázena výstavou, která se koná až do 28. května příštího roku v muzeu Caermersklooster v Gentu.

Autor:

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Vyhrajte luxusní diář a ještě mnohem více od Gnotes
Vyhrajte luxusní diář a ještě mnohem více od Gnotes

Pro 3 šťastlivce tu máme krásnou plánovací sadu, se kterou už rozhodně na nic nezapomenete. Naplánujte si vlastní program do nejmenšího detailu....

Mohlo by vás zajímat