Čtvrtek 13. června 2024, svátek má Antonín
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Vánoční atmosféra na zámcích kolem Prahy. Chystají unikátní program

Cestování

  6:15
Známé zámky pod peřinou ze sněhu, tóny koled linoucí se nádvořím, pohádkové postavy, vůně svařeného vína a cukroví. Kde jinde si užít vánoční atmosféru, když ne na hradech a zámcích. Ty kolem Prahy mají na adventní víkendy přichystaný originální program. Od koncertů, pohádkových prohlídek a tradičních trhů. Server Lidovky.cz přináší jejich podrobný program.

V Hořovicích vás čeká zvonění přímo andělské. foto: foto Archiv NPÚ

Zpátky v čase v Mnichově Hradišti
O víkendu 14. prosince probíhají v Mnichově Hradišti Valdštejnské Vánoce. Návštěvníky čeká dobová vánoční slavnost v klasicistním stylu, dobové divadlo a tance, souboje, kejklíři, pohádky, soutěž, koledy, představení s koňmi, řemesla, projížďky v kočáře, prohlídky nově otevřeného křídla zámku k setkání tří panovníků Svaté aliance. Více ZDE.

Jako zkušená medvědice si už připadá plzeňský filmař a autor zvířecích večerníčků pro děti Václav Chaloupek.

Na Točník za medvědy
Od listopadu má Točník nové obyvatele, dva nové medvědí sourozence. Medvědí dvojku Agátu a Martina vychoval ve své hájovně režisér a ochránce přírody Václav Chaloupek. Ve výběhu je můžete vidět mezi devátou a desátou hodinou ranní, okolo půl čtvrté odpoledne se výběh zavírá. Víkend je pro pozorování ideální, medvědí sourozenci jsou ve výběhu vždy. Více ZDE.

Vánoční knoflíkový trh v Mníšku pod Brdy
O víkendu se můžete vypravit do Mníšku pod Brdy. Bude tu živý Betlém, sbor zpívající koledy a na zámku budou probíhat vánoční prohlídky. Rodiny s dětmi budou provázet pohádkové postavy, dozvíte se a vyzkoušíte si, jak se slavily vánoční svátky na zámku i mezi prostým lidem. Více ZDE.

Křivoklát pod sněhovou peřinou.

Knížecí advent na Křivoklátě
A velký program si na 14. a 15. prosince přichystal pro návštěvníky i Křivoklát. Čeká je tu vánoční řemeslný jarmark, divadelní, hudební a kejklířská vystoupení, adventní mše. Na místo je v sobotu možné z Prahy dojet parní lokomotivou Šlechtičnou. Majitelé zpáteční jízdenky mají automaticky poloviční vstupné na prohlídkový okruh. Více ZDE.

Slavnostní Konopiště
Užijte si sváteční atmosféru zámku, kterým se prolínají hlasy sboristů. Benešovské roráty jsou slavnostní adventní mše se zpěvy, které se od 19. stol zpívají jen v Benešově, celebruje Mond. Pojezdný, opat Strahovského kláštera. 

Konopiště pod sněhovou peřinou.

Za týden 18. prosince proběhne na Konopišti vzpomínkový večer k 150. výročí narození Františka Ferdinanda, návštěvníky čekají ukázky osobních předmětů arcivévody a koncert v zámecké kapli, poprvé proběhne zažehnutí unikátního svátečního osvětlení velké věže. Více ZDE.

Advent na Hamousově statku
Pokud se chcete dozvědět, jak se žilo v zimě v čase adventním, zajeďte se podívat na Hamousův statek. Čeká vás ukázka řemesel a lidových tradic. Více ZDE.

Andělské zvonění v Hořovicích
Co znamená advent a jak vypadaly takové Vánoce na zámku se dozvíte v Hořovicích od soboty 14. prosince do neděle 15. prosince. Více ZDE.

Vánoční atmosféra na zámku Březnice.

Advent na zámku Březnice
V sobotu vás tu čeká předvánoční atmosféra, koledy a jedinečná možnost shlédnout zámecký "Palffyovský betlém" v rámci prohlídek zámku. Nechybí ani adventní koncert – Vánoční oslava s V. A. Michnou z Otradovic a s hudbou z Anglie a Německa. Více ZDE.

Vánoce ve skanzenu Zubrnice
Celý víkend tu bude probíhat ukázka vánočních zvyků, čeká vás adventní výzdoba a vůně vánoček, folklórní soubor, divadlo, výroba vánočních ozdob a dalších výrobků z tradičních materiálů. Více ZDE.

Autor: