Sobota 13. dubna 2024, svátek má Aleš
130 let

Lidovky.cz

Chystáte se do Vatikánu? Nezapomeňte hotovost, kartou nezaplatíte

Cestování

  16:10
VATIKÁN - Turisté ve Vatikánu mohou nyní platit za vstupenky do muzeí, suvenýry a další služby pouze v hotovosti.

Vatikán: Papež požehnal "městu a světu" (Urbi et Orbi) před davem křesťanů na Svatopeterském náměstí foto: Reuters

Italská centrální banka totiž podle agentury AP zablokovala Vatikánu všechny elektronické platby, včetně plateb kreditními kartami, protože Vatikán dostatečně nebrání praní špinavých peněz.

Vatikánské památky

Vatikánská muzea patří mezi nejnavštěvovanější památky v Itálii. Předloni přilákala více než pět milionů turistů a překonala rekord v návštěvnosti památek v Itálii.

Podle italského listu Corriere della Sera centrální banka rozhodla o zablokování všech terminálů POS, které umožňují provedení bezhotovostních transakcí platební kartou a provozují je italské banky. Jediné bankomaty, které nyní ve Vatikánu fungují, tak patří vatikánské bance IOR, která ale nemá oprávnění provozovat bankovní činnost v Itálii.

Vatikán uvedl, že se usilovně snaží najít banku, která není z Itálie a poskytla by Vatikánu urychleně služby elektronických plateb. Další komentář však neposkytl. Oznámení o zablokování elektronických plateb se podle Corriere della Sera objevuje také na domovské stránce vatikánských muzeí. Na první stránce je nápis "žádné elektronické platby od 1. ledna" a omluva za případné nepříjemnosti.

Autoři: ,