Neděle 29. ledna 2023, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Velký Javor. Alpská atmosféra jen 10 minut za hranicemi

Cestování

  5:13
Velký Javor, německy Grosser Arber je nejvyšší horou Šumavy (1456m) a najdete ji pouhých 10 minut za hranicemi s Německem u hraničního přechodu v Železné Rudě. Celkovou atmosférou, gastronomií, kvalitou sjezdovek a moderními rychlými lanovkami má Arber blízko k lyžařským střediskům v Alpách. Středisko se pyšní svou všestranností, protože zahrnuje jak velký lyžařský park pro děti, tak široké sjezdovky pro vyznavače rychlé a dynamické sportovní jízdy.

Velký Javor, německy Grosser Arber je nejvyšší horou Šumavy (1456m) a najdete ji pouhých 10 minut za hranicemi s Německem u hraničního přechodu v Železné Rudě. foto: Tomáš Rucký/SNOWtour.cz

Nejznámější sjezdovkou je černá trať Welt Cup Strecke přímo pod kabinou, protože se na ni kdysi jel světový pohár žen ve slalomu i obří slalomu a dodnes je využívaná pro trénink českého lyžařského reprezentačního týmu. Hned v první polovině má sjezdovka dost nekompromisní sklon a carvingový oblouk si tedy vychutnáte s pocitem závodníka. V druhé polovině se zmírní a nechá vás vydechnout. Celkově je trať rovná bez terénních zlomů, takže je maximálně přehledná.

Nejznámější sjezdovkou je černá trať Welt Cup Strecke přímo pod kabinou,...
Větší požitek z jízdy jsem osobně měla z červené sjezdovky Böhmerwaldstrecke,...

Větší požitek z jízdy jsem osobně měla z červené sjezdovky Böhmerwaldstrecke, která díky svému sklonu a šířce připomíná Alpskou sněžnou dálnici a dovolí vám řezat široké carvingové oblouky od začátku do konce. Na vrch vás vyveze rychlá velmi komfortní šestisedačková lanovka a pokud si rádi užíváte první stopu, doporučujeme zvolit ji pro první jízdu na rozehřátí.

Grosser Arber v kostce:

  • Vzdálenost z Prahy: 2hod 20min
  • Denní skipas dospělí: 35 euro
  • Denní skipas Studenti: 31 euro
  • Denní skipas důchodci od 60: 31 euro
  • Denní skipas Děti a mladistvý 6-16: 25 euro
  • Denní Rodinná jízdenka (2 dospělý a 2 vlastní děti): 82 euro
  • Webové stránky: www.arber.de
  • Parkování: zdarma na velkém parkovišti přímo u dolní stanice lanovky

Sjezdovka Sonnenhang má vlastní krátkou sedačkovou lanovku je celá osvětlená a každou středu a pátek od 18 do 21 hod na ní můžete využít výhody večerního lyžování.

Trochu stranou od hlavních sjezdovek vás odkloní modrá sjezdovka Familienstrecke, která vás dovede až do části zvané Turnhof. Ta pokrývá pravou část areálu a najdete na ní dva kotvové vleky, mnoho hravých alternací jako dva měřené slalomy, terénní vlny, klopené zatáčky, a hlavně obří dětský park. Na Turnhofu můžete zaparkovat i na bližším parkovišti.

Dětský park Arbärland na Thurnhofu patří k nejlepším v Německu, což dokazuje i několik oficiálních ocenění, která dětský park za posledních pár let získal. Arbärland je rozdělen na 4 úrovně má více pojízdných pásů, a kvanta interaktivních a metodických pomůcek. Zdejší dětské školičky mají velmi propracovaný postupný výukový program. Nebojte se jazykové bariéry - více než polovina zdejších instruktorů jsou buď Češi, případně ovládají více jazyků. Stranou pod restaurací je ještě oddělen Trpasličí svět pro ty úplně nejmenší se spoustou zvířecích slalomů a koberců na ťapání.

Gastro milovníci si zde přijdou na své. Mohou si vybrat z pěti kvalitních restauračních zařízení rozmístěných po areálu. Očekávat můžete něco mezi německo- alpsko- českou kuchyní. V nabídce najdete například Spetzle, typický Germknödel, Snitzel, Currywurst a podobně. Stejně jako pokrmy, i ceny jsou spíše alpské, takže za oběd se budete blížit k deseti eurům za osobu.

Jako bonusové aktivity můžete využít zdejší sáňkařskou dráhu po celé délce modré, a pokud se budete chtít rozhlédnout po kraji, nezapomeňte využít kotvový vlek, který vás vytáhne až na samý vrcholek Velkého Javoru, případně skleněnou vyhlídku u horní stanice kabinové lanovky.

Jako bonusové aktivity můžete využít zdejší sáňkařskou dráhu po celé délce...
Autor:

Mohlo by vás zajímat