Pondělí 24. ledna 2022, svátek má Milena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vylepíte ve Veroně vzkaz pro Julii? Dostanete pokutu

Cestování

  16:00
VERONA - Pokutu až 500 eur (skoro 12 700 korun) budou v italské Veroně riskovat turisté, kteří přilepí své milostné vzkazy na zdi pod balkonem, kde se podle tradice Shakespearův Romeo dvořil Julii. Lidé se tímto způsobem často obracejí na hrdinku renesančního dramatu a doufají, že se na jejich milostný život usměje štěstí, napsal britský deník The Telegraph.

Slavný Juliin balkon ve Veroně foto: Shutterstock

Zdi nádvoří Casa di Giulietta (Juliina domu) tak hyzdí změť cárů papíru a ztvrdlých žvýkaček, kterými návštěvníci vzkazy mnohdy přilepují. Veronská radnice tomu chce učinit přítrž a připravuje vyhlášku, která zakáže umísťování vzkazů pomocí žvýkaček nebo samolepících lístků, ale i čmárání po zdech dvora a chodby, která k němu vede. Kromě toho bude ve dvoře někdejšího hostince zakázána konzumace jídla a pití.

Podobná vyhláška už zde jednou byla
"Cedule s nápisem turistům ukáže, kde smí své vzkazy umístit - tedy na přenosné panely, které jsme obstarali," řekl starosta Flavio Tosi. Na dodržování vyhlášky budou dohlížet strážníci.

ČTĚTE TAKÉ

Verona podobnou vyhlášku vydala už v roce 2004. Místo se pak chvíli dařilo udržet čisté, turisté se ale brzy vrátili k dřívější praxi.

Pro Veronu, která je zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO, je příběh tragické lásky dobrým zdrojem peněz. Důkazů o tom, že slavná milenecká dvojice ze znesvářených rodů Monteků a Kapuletů skutečně existovala, je však málo.

Podle historiků dům Juliiny rodiny v Shakespearově tragédii a slavný veronský balkon nespojuje skoro nic. Možným pojítkem by prý mohl být jen fakt, že budova pravděpodobně kdysi patřila rodině Cappellů, kteří mohli být předobrazem Kapuletů ve hře anglického velikána.

Autoři: ,

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat