Sobota 20. července 2024, svátek má Ilja
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Výjimečný kemp. Chatky ve stylu feng-šuej, jídlo podle pěti elementů

Cestování

  6:38
DEŠNÁ - Nábytek, obrázky i květiny. Vše má v chatce své dané a neměnné místo. Chatky v kempu Dešná jsou totiž zařízené ve stylu feng-šuej. „Tento styl pomáhá prostředí, ve kterém žijeme, uvést do rovnováhy a harmonie. Přirozené prostředí je dávno narušeno různými umělými vlivy a zářením, ať už hovoříme o mobilních telefonech, vysokofrekvenčním záření, mikrovlnných troubách, bezdrátových sítích a mnohém dalším. Ve vesmíru platí obecné zákonitosti a principy, které bychom neměli opomíjet,“ říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz majitel kempu Petr Zavadil.

Ložnice ve stylu feng shui foto: www.resort-desna.cz

Lidovky.cz: Vlastníte kemp, který je jediný v Česku, jenž má chatky a restauraci zařízenou ve stylu feng-šuej. Co to v praxi pro vás znamenalo? Najal jste si odborníka a chatu zařídil podle něj? Mohl byste popsat, jak probíhala úplně první fáze?
Ten příběh je v podstatě jednoduchý - před lety jsem byl velmi pracovně vytížen, hodně cestoval a vždy se těšil na klidnou atmosféru domova a odpočinku. Když jsem si kvůli práci pořídil byt v Praze, velmi mi chybělo „něco“, co jsem nedokázal pojmenovat, uchopit, ale cítil jsem určitý vnitřní nesoulad, nedokázal si odpočinout a vše se samozřejmě projevovalo v mém osobním i pracovním životě. Tehdy jsem se doslechl o filozofii feng-šuej a vyhledal firmu, která mi navrhla úpravy v tomto stylu a musím říci, že realita předčila veškerá možná i popsatelná slova. Nevěděl jsem, proč a jak se to děje, ale bylo to opravdu skutečné a neuvěřitelné! Po této zkušenosti jsem se rozhodl, že se pokusím „zharmonizovat“ i místo, které slouží více lidem – resort Dešná.

FENG-ŠUEJ

Feng-šuej chata je kompletně zařízena ve stylu prastaré východní filozofie, pracující s energiemi, vytvářející útulné harmonické prostředí, otevřené klidu, odpočinku a prostému vnímání krásy.

Feng-šuej (风水) je slovo sestavené ze dvou čínských znaků. „Feng“ znamená vítr a „šuej“ znamená voda. Ideální místa jsou taková, kde jsou energie živlů vyrovnané. Školy se liší, ale základem je čínská geomantie, „v terénu“ podobná v Evropě známému proutkaření.

V první fázi jsme rekonstruovali restauraci i část ubytování, celý proces postupně probíhá. Může to udělat každý z nás - feng-šuej nám pomáhá prostředí, ve kterém žijeme, uvést do rovnováhy a harmonie. Přirozené prostředí je dávno narušeno různými umělými vlivy a zářením, ať už hovoříme o mobilních telefonech, vysokofrekvenčním záření, mikrovlnných troubách, bezdrátových sítích a mnohém dalším. Ve vesmíru platí obecné zákonitosti a principy, které bychom neměli opomíjet a jsem přesvědčen, že feng shui nám pomáhá nejen pochopit, ale i pocítit krásu a jednoduchost přírodních zákonů, které mají vliv na veškerý život.

Lidovky.cz: Lidé většinou feng-šuej uplatňují doma. Proč jste se rozhodl, že takto zařídíte kemp? Nebylo to příliš finačně nákladné?
Obecné principy jsou platné všude, nejen při realizacích v rámci bydlení. Není podstatné, zda se jedná o bydlení, práci, podnikání, partnerské vztahy, stravování, oblékání – vše, co nás obklopuje, je tvořeno těmito elementy a vědomým poznáním a pochopením těchto principů lze změnit život každého z nás takovým způsobem, abychom byli přirozeně šťastní, spokojení a dokázali plnohodnotně žít v souladu sami se sebou i ostatními lidmi. Z jednotlivých detailů vzniká funkční celek a je pravdou, že si lidé většinou nevšimnou těchto „maličkostí“, které jsou velmi finančně náročné. Nechtěli jsme nic podcenit a toto je jeden z příkladů, kdy celkové řešení vypadá velmi dobře. Některé prvky jsou skutečně mistrnými kousky a ručně vyráběné, ať už se bavíme o obkladech či umyvadlech na chatkách i v restauraci, těchto prvků bychom nalezli velké množství – jako další příklad můžeme zmínit ruční malby nádherných symbolů draků, tygrů a ryb, kdy každá je samostatným originálem. Vše má své místo i význam...

Restaurace a bar ve stylu feng shui
Červená řepa s kozím sýrem

Lidovky.cz: Čím vás styl feng-šuej zaujal?
V dnešní době je feng-šuej velmi populární a lidé začínají objevovat skrytá tajemství této filozofie... Musíme ovšem říci, že mnoho známých a velkých společností ve světě tyto principy užívá již dávno a získaly díky tomu velký náskok i výhody. Toto „tajemství“ by dle mého mělo být dostupné všem a ne pouze za účelem získání finančního prospěchu či materiálních výhod, i když i tyto aplikační výsledky jsou přirozenou součástí celého procesu. Jsme vlastně doma na planetě Zemi, záleží jen na nás, jaké podmínky a prostředí si vytvoříme pro svůj vlastní život i našich blízkých. Z tohoto pohledu je Feng shui a její aplikace v každodenním životě skutečným, nevyčíslitelným bohatstvím ve všech oblastech, kde nyní plýtváme svou energií, zdravím i velkými finančními prostředky, ať už se jedná o různé farmaceutické přípravky či doplňky, lékařské zákroky, procedury, potraviny a vlastně vše, o čem nám média tvrdí, že to nutně k životu a zdraví potřebujeme.

Lidovky.cz: Jak oceňují ubytování hosté?
Náš kemp se před dvěma lety stal kempem roku, nabízíme ubytování ve stanech, karavanech i chatách.

Lidovky.cz: Máte ještě nějaké plány do budoucna, jak kemp vylepšit?
Stále je co zlepšovat – je to nekonečný proces. Rádi bychom i nadále rozvíjeli náš resort v duchu filozofie feng-šuej, nechci nyní předbíhat, ale věřím, že naši hosté budou příjemně překvapeni.

Plastové iglú umožňuje celoroční kempování kdekoliv

Lidovky.cz: Máte na chatky ve stylu feng-šuej zpětnou vazbu od hostů? Chválí si ubytovaní?
Chatky jsou využívány po celý rok, ať už se bavíme o soukromých akcích - jako ubytování pro novomanžele, výročí, oslavy – tak i reprezentativní ubytování pro různé firemní akce, workshopy, kurzy, semináře. Celkový zpětný ohlas je vesměs pozitivní, i když tato ubytovací kapacita tvoří poměrně malou část z celkové nabídky, kterou areál má k dispozici.

Lidovky.cz: Co nesmí v prostoru, který je takto uspořádán chybět? Květiny? Koberečky?
Vždy se jedná o soubor použitých materiálů a prvků, které spojují prostor do funkčního a harmonického celku. Daný prostor lze podpořit různými způsoby, doplňky, barvami, atd... Není třeba se striktně držet jen obecných „doporučení“, která bývají zmíněna v různé literatuře, ale vždy brát ohled na konkrétní místo a možnosti, které se nám nabízí.

Lidovky.cz: Měl jste ke každé chatce samostatný plánek, jak prostor uvnitř uspořádat?
Ano, v našem projektu jsme vycházeli z předem dané a navrhnuté dispozice, kterou jsme měli možnost „vidět“ na připravených vizualizacích.

Vaříme podle pěti elementů, což je určitý postup, vyzkoušený a ověřený...

Lidovky.cz: V restauraci si hosté mohou dát dušená líčka, pohankové palačinky, ale i místní speciality - například kyselici. Zakládáte si na dobré kuchyni?
Rozeznáváme několik ročních období a naše jídla připravujeme v souladu s těmito obdobími. Z tohoto důvodu nenajdete v naší restauraci stálý jídelní lístek, protože připravujeme jednotlivá jídla tak, aby obsahovala odpovídající suroviny. To vše je přirozený proces, na který se zapomnělo či nám byl úmyslně zamlčen, nad důvody nyní nebudeme spekulovat. Vaříme podle pěti elementů, což je určitý postup, vyzkoušený a ověřený tisíciletou tradicí, využíváme a aplikujeme tuto filozofii pěti elementů, kdy každá potravina patří do určité skupiny a dodržením určitého postupu při vaření vzniká finální produkt, který je v harmonické rovnováze a vyváženosti. Touto kombinací tělo dostává nejen potřebné látky a živiny, které snáze vstřebává a zpracuje, ale i energii, která je zachována v maximální míře oproti použití konvenčních postupů. To, co vytváří někdy neuchopitelnou a přidanou kvalitu výsledného jídla vařeného námi používaným postupem, je kombinace skvělé chuti a energie, za které vám tělo poděkuje.

Autor: