Úterý 23. července 2024, svátek má Libor
 • Premium

  Získejte všechny články
  jen za 89 Kč/měsíc

 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Opuštěné pláže, korkové lesy a výhled na oceán. Projděte si fascinující útesy Portugalska

Cestování

  6:00
Lisabon - Po úmorné, ale uchvacující celodenní cestě po útesech jsme z batohu vytáhli láhev vína a místní výborný ovčí sýr. Lákalo nás postavit stan na osamocené pláži, ale divoké vlny, které se s hukotem tříštily o skalní útes, se v silném přílivu stále přibližovaly. Než postupně zalily celou pláž, zabořili jsme unavená chodila do měkkého písku a pozorovali slunce zapadající do rozbouřeného oceánu.

Pohled na maják Cabo Sardao na útesech. foto: Jakub Cinkraut

Pokud patříte mezi dobrodruhy, kteří si pro pohled na fascinující přírodní scenérie dokážou dojít s krosnou na zádech, zamiřte k jihozápadnímu pobřeží Portugalska. Na dovolené v zemi, kde káva stojí půl eura, vás čekají opuštěné písčité pláže, slaný svěží vzduch a po celý den výhled z útesů na Atlantský oceán. Vychutnávat si je můžete na treku přímo v srdci národního parku.

Výhled z útesů na treku Rota Vicentina na Atlantský oceán.
Cesta národním parkem podél pobřeží je dobře značená a místy i ohraničená.

Trek po portugalském pobřeží, po kterém také nese název Rota Vicentina, se od většiny treků po Evropě liší hned několika svými přednostmi. Cesta národním parkem se pro zahraniční turisty otevřela teprve před několika lety, takže o ní vlastně mnoho cestovatelů neví. Během dne, i na začátku léta narazíte pouze na pár skupinek utrmácených lidí, kteří měli to štěstí se o treku doslechnout.

Vydat se na něj můžete kdykoli během roku a pokud si zvolíte teplejší měsíce, budete se i koupat a opalovat na písčitých plážích. Po každých patnácti až dvaceti pěti kilometrech narazíte na malebné městečko, kde se snadno ubytujete a dosyta najíte. Vybrat si můžete ze dvou dobře značených cest podle toho, zda vás láká spíše rybářská stezka přímo po pobřeží Atlantského oceánu, nebo méně náročná historická pouť vnitrozemím.

Na trasu se napojíte z jakéhokoli města národního parku. My jsme se rozhodli vyjít z města Santiago do Cacém, nejsevernějšího bodu treku Rota Vicentina, kam nás časně z rána dopravil autobus. Dobré dopravní spojení do oblasti národního parku funguje také z Fara, do nějž se stejně jako do Lisabonu snadno dostanete přímým letem z Prahy.

Pro nezkušené turisty

Jste-li stejně jako já začátečník, který ještě nikdy s krosnou na zádech nikam nedošel, nenechte se odradit obavami z náročnosti treku. Ve skutečnosti je Rota Vicentina jako stvořená pro nezkušené turisty, kteří rádi sportují, ale nemají na trénování s batohem na zádech čas. Abyste se však první dva dny vyhnuli palčivým bolestem zad a boků z patnáctikilové krosny, doporučuji vyhradit si přece jen alespoň jeden víkend před odjezdem na trénink. Mé přípravy na cestu v tomto případě pokulhávaly, a tak jsem musela zpočátku strpět rozladění a otravnou bolest při každém dalším kroku vpřed.

Počítat byste měli také s tím, že více než 80 procent cesty po útesech vede pískem, takže vám během prvních dnů bude připadat, že do nekonečna šlapete zelí. Ženy však tento terén ocení - celou cestu si budou zadarmo tvarovat své hýždě.

Odměnou za to, že se nenecháte ztuhlými svaly ani puchýři hned odradit, je po několika dnech pomalu ustupující bolest zad a dech beroucí pohled na zelenomodrou krajinu portugalských oblastí Alentejo a Algarve, které trek křižuje. Cestou pozorujete slunce zapadající do divokých vln oceánu, čápy hnízdící na nepřístupných skalních útesech, zvonící stáda volně pasoucích se ovcí, rozkvetlou flóru podél celého pobřeží a dlouhé, liduprázdné pláže omývané azurově čistou vodou. Jimi jsme se často nechávali zlákat k odpočinku a osvěžení.

Místy procházíte doslova po okraji převisu útesu, překračujete říčky, prodíráte se houštím nebo portugalským pralesem. Krajina je známá pro své lesy korkových dubů, z jejichž kůry se vyrábí korek. Jako suvenýr si můžete odvézt například kabelku, peněženku nebo boty vyrobené z korku. Místní prodejci vám budou tvrdit, že odolnost materiálu je srovnatelná s odolností kůže.

Za dobrou cenu

Nezanedbatelnou výhodou této dovolené jsou také nízké náklady na ubytování, postačíte-li si se stanem. Jistě oceníte čistotu a vybavenost portugalských kempů, kterých můžete na treku Rota Vicentina potkat hned několik a pobyt v nich stojí jen o něco málo více než nocleh v českých kempech. Stanování ve volné přírodě je v Portugalsku zakázáno. Kdyby vás i přesto popadl bláznivý nápad přespat na pláži, velmi rychle si to rozmyslíte při pohledu na výrazný příliv a odliv v místních končinách.

Ušetřené peníze za nocleh pak můžete utratit třeba v příjemných restauracích a kavárnách. Za čerstvou rybu nebo místní specialitu z mořských plodů požadují pro Čecha přijatelnou cenu. Samozřejmým vybavením každého podniku je kvalitní stroj na kávu, takže lahodné malé espreso za padesát centů si tam stejně jako místní dáte během chvilky, kdykoli, i ve stoje.

Více než dvoutýdenní dovolená strávená doslova na útesech Atlantského oceánu vás tak i se zastávkou v Lisabonu bude stát stejně jako týden v tříhvězdičkovém hotelu u moře s polopenzí. Abyste se vydali na trek Rota Vicentina, nepotřebujete nadutou peněženku ani prvotřídní fyzičku, ale odhodlání vyzkoušet si aktivní a naprosto dobrodružnou dovolenou na vlastní kůži.

Orientační ceník

Doprava

 • autobusem Rede Nacional de Expressos z Lisabonu do města Santiago do Cacém – 13,30€
 • přímý let z Prahy do Lisabonu se společností TAP Portugal – 6000 Kč

Ubytování

 • Campiférias ve městě Villa Nova de Milfontes
  Pobyt za osobu na jeden den v červnu - 3,60€ + malý stan – 3€
 • Camping Villa Park Zambujeira ve městě Zambujeira do Mar
  Pobyt za osobu na jeden den v červnu – 4,25€ + malý stan – 4,90€

Stravování

 • Hlavní jídlo: grilovaná ryba, zeleninový salát, vařené brambory – 6€ až 20€
 • Chléb – 1€ až 3€
 • Mléko – 80 centů
 • Nakládané olivy – 40 centů až 4€
 • Pitná voda (5l) – 60 centů
 • Ovčí sýr (100g) – 2,50€ - 5€
 • Láhev vína v supermarketu – 3€ až 10€
 • Pivo Sagres – 70 centů až 1€
 • Rajčata, 1kg – 1,5€ až 3€
 • Okurka, 1kg – 1,5€ až 3€
Autor:

Jak správně ochránit děti před úžehem? Omezte nosítka i šátky
Jak správně ochránit děti před úžehem? Omezte nosítka i šátky

Úžeh je přehřátí organismu, ke kterému dochází při nadměrnému vystavení těla přímému slunečnímu záření. Nejčastěji se projevuje malátností, bolestí...