Středa 21. února 2024, svátek má Lenka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Výlet po stopách Sherlocka Holmese aneb Kudy, milý Watsone?

Cestování

  15:54
Jestli si nové zpracování Sherlocka Holmese dává na něčem záležet, pak je to dobový obraz Británie. Výlet po stopách natáčení nás ale překvapivě zavede i do míst, která původní příběh zcela jistě minul.

Muzeum Sherlocka Holmese na Baker Street 221B.

U Sherlocka doma
Jedním z největších lákadel sherlockologistů je muzeum na londýnské Baker Street 221B, domácí adrese pánů Holmese a Watsona. Ve viktoriánském domě žila dvojice podle Doylových příběhů v letech 1881-1904 a dnes tu v pečlivě zrekonstruovaných interiérech najdete vše na svém místě: dýmku, housle, lupu i chemické křivule. Až si prohlédnete pracovnu, ložnici i každou indicii, posaďte se ke krbu do Sherlockova křesla a čekejte na múzu logické dedukce. (www.sherlock-holmes.co.uk)

Muzeum Sherlocka Holmese na Baker Street 221B.

Lepší než parlament
Víte, že scény z londýnského parlamentu se ve skutečnosti natáčely na manchesterské radnici? Tahle budova na náměstí Albert Square, která je údajně viktoriánštější než britský symbol na břehu Temže, je vděčnou a oblíbenou kulisou filmařů nejen pro majestátní neogotické interiéry se vzácnými mozaikami a klenutými chodbami, ale i působivé vnitřní nádvoří, kde pocítíte ponurou atmosféru londýnských uliček temných jak Blackwoodova mysl. (www.visitmanchester.com).

Na vlastní kůži
Cestujte v čase zpět po dalších kultovních lokacích, jako je katedrála sv. Pavla a zednářské sídlo Freemasin’s Hall v Londýně či liverpoolský obchodní přístav Stanley Dock, kde se odehrávají některé klíčové scény. Až skončíte putování, složte stylově hlavu na nedalekém neogotickém zámku Peckforton Castle uprostřed cheshireských lesů, který si zahrál v předchozích holmesovských adaptacích, a zažijete tu výbuch zneklidňující představivosti v duchu Doylových příběhů za stejně neuvěřitelnou cenu od 40 GBP. (www.peckfortoncastle.co.uk)

Loděnice v Kentu
Jedna z honiček, kdy už to má Sherlock vážně nahnuté, se odehrává ve viktoriánských loděnicích v Chathamu (hrabství Kent). Kvůli natáčení tu byla vybudována polovina historické lodi, která v akční scéně skončí málem pod hladinou stejně jako Robert Downey Jr. Autentické prostředí s industriálními budovami a muzei má světové prvenství: jde o nejzachovalejší historickou loděnici. I proto si zahrála v řadě dalších filmů, třeba ve Foylově válce nebo bondovce Jeden svět nestačí. (www.chdt.org.uk)

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!