Čtvrtek 28. října 2021, Den vzniku samostatného československého státu
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Za kulturou do Mozartova rodiště. Salcburk láká uměním i lyžováním za městem

Cestování

  5:05 – ADVERTORIAL
Když se řekne Salcburk, snad každému se vybaví hudební skladatel Wolfgang Amadeus Mozart, barokní skvosty, klasická hudba nebo slavný adventní trh s průvody čertů. Právě za těmito pamětihodnostmi a kulturními zážitky míří do města v údolí Alp každoročně desetitisíce turistů. Za oponou nejznámějších výletních cílů se ale nacházejí místa, o kterých návštěvníci jen málo ví, přitom dokážou splnit představy i náročných cestovatelů a sportovců.

Blízkost Alp přímo vybízí k lyžování. foto: Tourismus Salzburg

Advertoriál

V samotném centru města se kromě rodného domu slavného rodáka Mozarta, Obilné uličky s cechovními znaky nebo cukrárny Fürst, kde se vyrábějí pravé Mozartovy koule, nachází i několik malebných míst, kde se setkáte jen s několika kolemjdoucími. Třeba u jednoho z nejužších domů na světě. K jeho vzniku se navíc váže romantická pověst, kdy otec slíbil ruku své dcery mladíkovi, jen pokud bude mít ve městě dům. Mladíka napadlo vystavět ho v uzoučkém průchodu mezi dvěma budovami. Otec tak se sňatkem musel souhlasit a zamilovanou dvojičku prý celý život provázelo štěstí.

Pohled na zasněžený Salzburg.
Okolí Salzburgu zaujme i nejzapálenější sportovce, včetně skialpinistů.

Při toulkách městem můžete zavítat i na místní hřbitov. Ačkoliv se právě hřbitov může zdát jako nejméně atraktivní výletní cíl, opak je v Salcburku pravdou. Na úpatí Mnišské hory leží hřbitov Sv. Petera s katakombami vytesanými do skály. Díky jeho tajemné atmosféře se údajně řadí k nejkrásnějším hřbitovům na světě, tak můžete posoudit sami.

Salcburk skýtá možnosti i pro všechny nadšence do kultury a umění, nachází se zde totiž hned několik muzeí a galerií, které stojí za návštěvu. Milovníky piva jistě zaujme expozice v největším soukromém pivovaru Stiegl. „Navštívit muzeum pivovarnictví se určitě vyplatí. Za devět euro nabízí Stiegl několik pater zábavy, fotografií, panoramatické kino i panely s detaily o výrobě i historii. A jako zlatý hřeb nás čekala ochutnávka piv a malé pohoštění,“ podělil se o své zážitky turista Karel Jirota.

Vstupné

Muzeum moderního umění: od 6 do 12 eur (4 -8 eur)
Procházka s průvodcem: 10 euro/osoba
Hangár 7: zdarma
Přírodovědné muzeum: 8,50 eur (4 eura)
Lanovka na Untersberg: 25 euro (17/12 euro)
Zoo: 11,50 eur (4,50 euro)

S kartou Salcburk card je vstupné do muzeí zdarma.

Tím ale výčet netradičních muzeí nekončí. Prosklený areál plný letounů, formulí a zároveň architektonickou perlu nové doby nabízí Hangár 7. Nachází se u místního letiště a kromě obdivování naleštěných karoserií si zde můžete dopřát i luxusní večeři, počítejte ale s tím, že obnos ve vaší peněžence se poměrně ztenčí. 

Nejen děti pak zabavíte v přírodovědném muzeu, ve kterém najdete okolo čtyřiceti akvárií s nejrůznějšími podmořskými živočichy i vesmírné město budoucnosti. Po vzoru mnoha měst, i v salcburském muzeu najdete vědecké centrum, které podnítí zvědavost a touhu poznávat svět kolem sebe prostřednictvím her a pokusů.

Další důkaz, že umění a Salcburk patří k sobě, odkrývá muzeum moderního umění na již zmíněné Mnišské hoře. Stejně jako Hangár 7 zaujme netradičním zevnějškem a ještě originálnějšími výstavami. Na fotografie současné umělecké tvorby zase můžete nahlédnout v galerii Fotohof. Výpravu za poznáním můžete završit také přibližně dvouhodinovou procházkou s průvodcem, při které objevíte očím veřejnosti často skryté poklady a sochy místních malebných uliček a náměstí. 

Od umění k přírodě

Ačkoliv řada turistů míří do Salcburku především za památkami a kulturou, ve městě a širém okolí si přijdou na své také milovníci přírody a sportu. Za neotřelými panoramatickými výhledy vyrazte na horu Untersburg tyčící se nad městem. Tento téměř dvoutisícový masiv leží jen sedm kilometrů vzdušnou čarou od Salcburku a na jeho vrchol se dostanete i moderní kabinovou lanovkou. Nebo si s sebou můžete rovnou vzít lyže a v místním malém skiareálu si zalyžovat.

Skibus

Denně od 22. 12. 2018 do 17. 3. 2019

Nástupní místa: 8:00 Europark, 8:30 Mirabellské náměstí, 8:45 Hubertushof, Anif

Doba jízdy: Přibližně hodinu 

Díky okolním Alpám se ale lyžování nemusí omezit jen na horu Untersburg, v regionu se nachází desítky dalších středisek, do kterých se dá dostat poměrně snadno a rychle. Ze Salcburku navíc každé ráno zdarma vyjíždějí skibusy do oblasti zvané Snow space Salcburk, která se pyšní hned několika centry, mimo jiné známým Flachau či Ski Amadé.

„Spojit návštěvu Sacburku s lyžováním se díky blízkým horám doslova nabízelo a hlavně se to opravdu vyplatí – nemusíte tam jezdit v sezóně nadvakrát, což ocení nejen šetřiví lidé,“ okomentoval návštěvu Salcburska Petr Malý. A dobré sněhové podmínky nelákají jen lyžaře, na své si tu přijdou také běžkaři, skialpinisté nebo ti, kdo chtějí vyzkoušet sněžnice. 

Kdo lyžím a zimním sportům neholduje, ale rád by vyrazil na výlet mimo ruch města, může vyzkoušet například solné doly v Halleinu. Těžba soli zde má velkou tradici, sůl koneckonců dala i jméno samotnému městu a celému regionu. Další z možností, jak strávit den je návštěva místní zoo v Hellbrunu, kde žije na 140 druhů zvířat. V těsné blízkosti pak určitě nevynechejte prohlídku okolních zámeckých zahrad. A přijedete-li sem v období adventu, neměli byste minout ani zdejší trhy, které spolu s těmi v samotném centru Salcburku řadí k nejstarším a nejpůsobivějším na světě.

Tento článek je součástí speciálního projektu připraveného ve spolupráci s Rakouskou národní turistickou centrálou Österreich Werbung.

Salcburk card

Díky Salcburk card budete mít zdarma jak vstup do muzeí, tak na lanovku na hrad, horu Untersberg a veřejnou dopravu. Na 24 hodin stojí karta pro dospělého 25 eur, pro dítě polovinu a seženete ji na recepci většiny hotelů nebo v informačních centrech. 

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat