Pátek 21. června 2024, svátek má Alois
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Za vyhaslými sopkami na Nízký Jeseník

Cestování

  15:00
ROUDNO - Na vyhaslé sopky, lávová pole a další místa související s vulkanickou činností se dostanou turisté, kteří se vydají po nových naučných stezkách v Nízkém Jeseníku.

Pohled na Nízký Jeseník foto: wikipedia

Stezky mají dohromady 25 kilometrů, vedou územím několika obcí v okolí přehrady Slezská Harta a zavedou turisty na nejvýraznější dominanty tohoto území.

Na návštěvníky čeká 15 přehledných informačních tabulí, ze kterých se dozvědí, jak sopky ve čtvrtohorách vznikaly, a deset odpočívadel. Mluvčí Krajského úřadu Moravskoslezského kraje Šárka Vlčková uvedla, že vybudování stezek stálo téměř milion korun. Jejich autorem je Daniel Friedrich z Místní akční skupiny Nízký Jeseník.

Na vrcholy vulkánů

Manažer této skupiny Pavel Kolář řekl, že jedním z nejzajímavějších míst, na která stezky turisty zavedou, je vyhaslá sopka Velký Roudný. "To je známé místo a největší dominanta území. Lidé se ale dostanou i do takových oblastí, jako je Venušina sopka v Mezině. Některé stezky jsou charakteristické vyvřelinami lávových proudů z doby, kdy byly sopky činné," řekl Kolář.

Vlčková uvedla, že pohyb po stezkách je náročnější pouze při výstupech na vrcholy vulkánů. "Mezi stezkami, které jsou po obou stranách přehrady, se lze přepravovat i po vodě vlastními plavidly nebo využít loď Santa Maria v rámci veřejné malé lodní dopravy. Vzniká tak nová nabídka cestovního ruchu v oblasti Slezské Harty a propojení vodní turistiky s geoturismem," doplnil hejtmanův náměstek Jiří Vzientek.

Nízký Jeseník

Převážnou část území tvoří hornaté a vrchovinné oblasti s členitým reliéfem a krajinnou pestrostí. Rozlehlé pláně polí a pastvin, jimiž se často žene vítr, jsou střídány smíšeným lesem. V oblasti se nachází řada přírodních rezervací a památek. Geologickou zvláštností jsou vyhaslé sopky v okolí Bruntálu - Uhlířský vrch, Venušina sopka, Velký a Malý Roudný. Velice atraktivní je údolí řeky Moravice, které je přírodní rezervací. Na mnoha místech jsou velmi výrazné známky minulé i současné těžby břidlice. Z kulturních památek láká hrad Sovinec, zámky v Hradci nad Moravicí, v Raduni a v Bruntále či zřícenina Vikštejna ve Vítkově-Podhradí.

Autoři: ,