Sobota 1. dubna 2023, svátek má Hugo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Židovské muzeum v Praze láká veřejnost. Chystá stálé expozice i slevy

Cestování

  15:00
PRAHA - Židovské muzeum v Praze se chce více otevřít veřejnosti, chystá nové stálé expozice, přiveze současnou izraelskou kulturu a připravilo slevy. První letošní výstava se otevře už ve čtvrtek a zaměří se na barokní synagogy v Čechách a na Moravě. Od dubna nabídne muzeum novou sedmidenní vstupenku platnou pro všechny své objekty.

Židovské muzeum v Praze se chce otevřít veřejnosti, bude více interaktivní. foto: ČTK

Navíc s kartou opencard si bude moct návštěvník zakoupit základní vstupenku s více než padesátiprocentní slevou. Novinky představil ředitel muzea Leo Pavlát.

Více interaktivity
Aktuální výstava o barokních synagogách potrvá v Galerii Roberta Guttmanna do 28. srpna. Chce ukázat méně známé barokní skvosty židovské architektury v Česku. K výstavě vychází stostránkový katalog se 150 fotografiemi.

"Chceme změnit všechny stálé expozice, budeme více interaktivní a přibude živého umění," řekl Pavlát. Do roku 2016 by se měly postupně otevřít dlouhodobé expozice v pěti historických objektech muzea - v Pinkasově synagoze, Klausové synagoze, Obřadní síni pohřebního bratrstva, Maiselově a Španělské synagoze.

Muzeum chce představit i současnou kulturu
Uvažuje se mimo jiné o tom, že by se nastálo vystavily kresby terezínských dětí. Jako první se otevře v roce 2013 nová expozice v Klausové synagoze věnovaná tradicím a zvykům českých a moravských Židů. Muzeum se nechce obracet pouze do historie, chce Pražany seznámit i se současnou izraelskou kulturou. Projekt nazvaný Izraelská sezona začne už příští týden ve středu promítnutím dokumentárního snímku Nedokončený film mladé izraelské režisérky Jael Hersonské. Premiéra se koná v rámci mezinárodního filmového festivalu Jeden svět. Dokument pojednává o propagandistickém snímku, který natočili nacisté ve varšavském ghettu.

Dokument ukazuje, jak nacisté manipulovali s realitou.

Izraelské vizuální umění představí od listopadu v Guttmannově galerii výtvarnice Hagit Šimoniová. Její multimediální prostorová instalace se poprvé veřejně představila před dvěma roky v Tel Avivu.

Chce se přiblížit současným světovým trendům muzeí
Židovské muzeum bude rovněž pokračovat v úspěšném projektu Cinegoga. Vždy na podzim promítá ve Španělské synagoze některý ze starých němých filmů s židovskou tematikou nebo od židovských tvůrců, doprovázený živou hudbou orchestru Berg. Letos muzeum uvede sovětský snímek Nový Babylon (1929), který hudbou Dmitrije Šostakoviče doprovodí opět orchestr Berg. Muzeum chce zmodernizovat svůj vizuální styl a marketing, a to ještě letos.

Na rozsáhlých změnách spolupracuje s týmem externistů a poradců. Cílem je podle ředitele Pavláta přiblížit se současným světovým trendům muzeí, mezi něž patří větší otevřenost a poskytování prostoru živé kultuře.

Autor:

SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu
SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu

Zapojite se do soutěže o 3 hodnotné vouchery a vybrte si správné spodní prádlo, které vám bude dělat radost. Jak na to?

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat