Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Čína soudí tři aktivisty. Požadovali zveřejnit příjmy vysokých činitelů

Svět

  7:26aktualizováno  13:16
SIN-JÜ - V jihovýchodní Číně začal soud se třemi aktivisty ze skupiny, která se snažila prosadit požadavek, aby představitelé země zveřejňovali své majetkové poměry. Jednání skončilo krátce po zahájení kvůli sporu mezi žalobci a týmem obhájců. Obžalovaní si mohou najít jiné právníky, což může dle agentury AP trvat dva týdny. O datu příštího státní se nerozhodlo.
Soud (ilustrační foto)

Soud (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Čína sice vyhlašuje boj proti korupci, ale v minulých měsících bylo pozatýkáno 15 aktivistů zapojených do kampaně, která měla odhalit majetek představitelů. Proces, v němž jsou souzeni Liou Pching, Wej Čung-pching a Li S'-chua, podle agentury Reuters dokazuje, kde jsou hranice vládní tolerance vůči změnám. Trojice byla zatčena v dubnu ve městě Sin-jü, které leží v chudé provincii Ťiang-si. Obviněna byla z nelegálního spolčování, ze což hrozí až pětiletý trest. Jeden z obhájců řekl, že všichni tři muži trvají na nevině. Považuje také kauzu za citlivou a co do rozsudku prý není optimista.

Právník jednoho z obžalovaných řekl, že soud neumožnil obhájcům hájit klienty patřičným způsobem a že klienti mají nyní dva týdny na to, aby se rozhodli, zda si vyberou jiný tým obhájců.

Budovu soudu chránil zátaras

Soud se konal za přísných bezpečnostních opatření. Jak napsala agentura AP, hrstce západních diplomatů, kteří přijeli, aby se procesu zúčastnili, zabránila ochranka vstoupit do soudní budovy. Soudní budovu chránil zátaras. Jeden z obhájců řekl, že se policisté snažili bránit ve vstupu i týmu obhájců a že se do toho museli vložit soudci.

V listopadu loňského roku se v Číně odehrála mocenská výměna, jaká nastává jednou za desetiletí. Prezidentem se stal Si Ťin-pching a jeho výzvy k větší transparentnosti a boji proti korupci v mnoha Číňanech probudily naděje na politické reformy.

Z těchto nadějí se zrodila kampaň aktivistů, aby vysocí představitelé zveřejnili svůj majetek; následná zatýkání a obvinění aktivistů ale dokazují, že ani za vlády Si Ťin-pchinga nehodlá vládnoucí čínská komunistická strana tolerovat žádné podobné akce.

Autoři: ,