Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Čína zakazuje v pořadech západní manýry. Třeba cestování časem, výstřihy či kouření

Svět

  7:00
HONGKONG - Čínské televize se musí ve svém vysílání řídit rozšířenými směrnicemi. Cenzoři zakazují ty televizní pořady, které oslavují západní styl života. Na dlouhý seznam zakázaných věcí se tak dostali například homosexuálové, kouření či Jihokorejci. Umění totiž podle slov čínského prezidenta musí sloužit dobru společnosti.

Cenzorům se nelíbily výstřihy dobových kostýmů. foto: Printscreen Youtube.com

Podle čínské státní zpravodajské agentury by se pořady měly zdržet obsahu, který projevuje otevřený obdiv pro západní kulturu, zesměšňuje čínské tradice nebo pošpiňuje tradiční hodnoty.

„Měly by se také vyvarovat oslavování hvězd, miliardářů a internetových celebrit a senzacechtivosti po soukromých aférách a rodinných hádkách,“ uvedla agentura.

Níže uvádíme další věci, které jsou podle serveru CNN na čínském televizním seznamu zakázaných věcí.

Výstřihy

Sledovanost televizní drama série s názvem Sága o Wu Ce-tchien, která vypráví život jediné čínské císařovny, zaujala obrovské množství diváků. Ovšem v lednu v roce 2015 bylo jeho vysílání z údajných technických důvodů přerušeno. Seriál si díky kostýmům, které štědře odhalovaly výstřih hlavní postavy, vysloužil přezdívku Sága o prsou Wu Ce-tchien. Na obrazovky se pořad vrátil o pár dní později, ovšem už odhaloval mnohem méně.

Postava císařovny ze seriálu Sága o Wu Ce-tchien.

Cenzoři přikázali editorům seriálu, aby vystříhali všechny scény, kde jsou vidět výstřihy. Diváci najednou viděli mnohem méně obličejů svých hvězd a více siluet.

Děti celebrit

‚Tati, kam jdeme?‘ byla neuvěřitelně úspěšná televizní série, ve které hráli děti čínských celebrit. Jejich známí otcové je každý týden brali na výlety po Číně. Cenzoři se však v dubnu rozhodli, že zakáží, aby se děti celebrit objevovaly na obrazovkách. Tím tak ukončili existenci jednoho z nejúspěšnějších pořadů v Číně.

Reality show: Tati, kam jdeme?

Rozhodnutí bylo obhájeno tím, že je nutné, aby nezletilí byli drženi mimo světla reflektorů a mohli si tak užít bezstarostné dětství.

Homosexualita

Čína ušla dlouhou cestu od doby před patnácti lety, kdy byla homosexualita ještě považována za psychickou nemoc. Od té doby se v několika městech země pořádaly pochody homosexuálů, ovšem k cenzorům se to nedostalo.

Letošní směrnice kategorizují homosexualitu jako abnormální sexuální chování, které se nehodí na čínské obrazovky. Jsou v jedné skupině společně s incestem či sexuálním zneužíváním.

Záhadné zmizení a kult osobnosti. Čínská policie se zmocnila fejetonisty

Populární internetové drama Závislost, které pojednává o romantickém vztahu mezi dvěma teenagery stejného pohlaví bylo z tohoto důvodu zastaveno. Cenzorům nevadilo, že během prvních 24 hodin od zveřejnění vidělo první díl skoro 10 milionů lidí.

Alkohol a cigarety

Prezident Si Ťin-pching ve svém projevu během národního fóra o literatuře řekl, že umění musí sloužit dobru společnosti. Následně byla v březnu zavedena směrnice, která měla jeho slova naplňovat i v televizní tvorbě.

Čína se dlouhodobě snaží zakázat kouření na veřejnosti.

„Obecná pravidla pro produkční obsah televizních seriálů“ zasáhla pořady, které propagují kouření, pití alkoholu, rvačky a další nezdravé chování. Cigarety a alkohol jsou v Číně velmi populární. Kolem 68 procent čínských mužů jsou kuřáci. V roce 2010 zemřelo milion Číňanů na nemoci spojené s kouřením.

Cestování časem

Jistotu v Číně nemají ani sci-fi pořady. „Vymýšlejí si nesmysly, mají příšerné a divné zápletky, využívají absurdní metody, oslavují feudalismus, pověry, fatalismus a reinkarnaci.“ Tak čínští cenzoři zdůvodnili zákaz některých vědeckofantastických pořadů.

Cenzura po čínsku? Mříže. Zadržujeme hongkongské knihkupce, přiznal Peking

Filmový kritik Raymond Čou vidí za zákazem další důvod. „Většina obsahu s cestování časem, které jsem viděl, nestojí na vědě, ale mají za úkol vyhýbat se současným záležitostem.“ Ze strany cenzorů zní, že producenti a autoři se k dějinám chovají lehkovážně a bez respektu, a tudíž nemůže být takové chování podporováno.

Jihokorejci

Poslední významně zakazovaným prvkem jsou v čínské televizi Jihokorejci. Omezení je obhajováno slovy, že je potřeba podporovat a inovovat domácí produkci, místo aby byla vysílána cizí tvorba. Došlo to až do takového stádia, že byly zrušeny dva koncerty populární chlapecké kapely EXO z Jižní Koreje.

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...