Sobota 30. května 2020svátek má Ferdinand 6 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

V Česku se testuje nová aplikace pomáhající při odvykání kouření

Kuřačka před restaurací - ilutrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kuřačka před restaurací - ilutrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA  Čeští vědci testují novou aplikaci pro mobilní telefony, která má lidem pomáhat při odvykání kouření. Program vyvinutý v Norsku ověřuje a přizpůsobuje českým podmínkám tým Kliniky adiktologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

„Dosavadní výsledky představí vedoucí týmu Adam Kulhánek na Evropském kongresu duševního zdraví, který se uskuteční příští týden v Praze a je věnován problematice závislostí,“ informovala mluvčí fakulty Marie Fialová.

Aplikace je interaktivním průvodcem lidí, kteří se chtějí závislosti na nikotinu zbavit. „Například jim klade otázky, zda si dnes zapálili cigaretu, nebo zda na ni měli chuť, ale překonali ji, jaké měli při tom pocity. K dispozici jsou i rady, jak se zachovat, když má kuřák nutkání si zapálit, nebo když mu někdo nabízí cigaretu. Mimo jiné radí rovněž při problémech s přibíráním hmotnosti či s abstinenčními příznaky,“ uvedl Kulhánek v tiskové zprávě.

Dostupnost

Ve srovnání s ambulantní léčbou je výhodou aplikace snadná dostupnost. Po pilotní studii, na které nyní tým pracuje, je plánovaná studie efektivity. Běžně by se mohla tato aplikace využívat do pěti let.

Na následky kouření v Česku ročně umírá 15 000 až 18 000 lidí. Takzvaný protikuřácký zákon, který mimo jiné zakazuje kouření v restauracích a barech, začala tento týden znovu projednávat Sněmovna. V květnu nebyl návrh přijat, protože pro něj nehlasovali někteří poslanci ANO. Po urovnání koaliční roztržky vláda vzápětí jednomyslně schválila návrh se zapracováním přijatých pozměňovacích návrhů kromě možnosti zřizovat kuřárny v restauracích.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...