Neděle 3. března 2024, svátek má Kamil
130 let

Lidovky.cz

Zdraví

V Česku se testuje nová aplikace pomáhající při odvykání kouření

Kuřačka před restaurací - ilutrační foto foto: Shutterstock

PRAHA - Čeští vědci testují novou aplikaci pro mobilní telefony, která má lidem pomáhat při odvykání kouření. Program vyvinutý v Norsku ověřuje a přizpůsobuje českým podmínkám tým Kliniky adiktologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.
  7:41

„Dosavadní výsledky představí vedoucí týmu Adam Kulhánek na Evropském kongresu duševního zdraví, který se uskuteční příští týden v Praze a je věnován problematice závislostí,“ informovala mluvčí fakulty Marie Fialová.

Kouření budoucnosti: tabák nehoří, kuřák vdechuje jen nikotinovou páru

Aplikace je interaktivním průvodcem lidí, kteří se chtějí závislosti na nikotinu zbavit. „Například jim klade otázky, zda si dnes zapálili cigaretu, nebo zda na ni měli chuť, ale překonali ji, jaké měli při tom pocity. K dispozici jsou i rady, jak se zachovat, když má kuřák nutkání si zapálit, nebo když mu někdo nabízí cigaretu. Mimo jiné radí rovněž při problémech s přibíráním hmotnosti či s abstinenčními příznaky,“ uvedl Kulhánek v tiskové zprávě.

Dostupnost

Ve srovnání s ambulantní léčbou je výhodou aplikace snadná dostupnost. Po pilotní studii, na které nyní tým pracuje, je plánovaná studie efektivity. Běžně by se mohla tato aplikace využívat do pěti let.

Na následky kouření v Česku ročně umírá 15 000 až 18 000 lidí. Takzvaný protikuřácký zákon, který mimo jiné zakazuje kouření v restauracích a barech, začala tento týden znovu projednávat Sněmovna. V květnu nebyl návrh přijat, protože pro něj nehlasovali někteří poslanci ANO. Po urovnání koaliční roztržky vláda vzápětí jednomyslně schválila návrh se zapracováním přijatých pozměňovacích návrhů kromě možnosti zřizovat kuřárny v restauracích.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!